Backdoor v Huawei telefonech? Podezření se naštěstí nepotvrdilo. Společnost vydala prohlášení

backdoor huawei telefony

Důvěra v Huawei zařízení není v posledních týdnech zrovna vysoká. A to nejen v Česku, ale i jiných státech. Lidé jsou mnohem více obezřetnější a dávají si větší pozor. Dříve tento týden se na redditu objevil uživatel, který hlásil, že systém v Huawei telefonu mu automaticky maže fotografie, které si stáhne z aplikace Twitter. Ihned se začalo spekulovat nad tím, že Huawei využívá k mazání Backdoor. To se naštěstí nepotvrdilo. Jak tedy mohl systém v telefonu automaticky mazat?

Backdoor v Huawei telefonech nebyl potvrzen. Šlo o nešťastnou chybu

Na videu níže můžete vidět celý problém. Uživatel si nainstaloval aplikaci Twitter, přihlásil se, našel si obrázek, který si stáhl do zařízení. Jenže chvíli po stáhnutí se objevila notifikace od systémové služby Huawei, kde je napsáno, že Twitter fotografii smazal z Galerie telefonu. Tento problém se vyskytoval pouze na telefonech, které mají čínskou verzi nadstavby. V Číně jsou blokované nejen aplikace a služby Google, ale i třeba právě sociální síť Twitter. Uživatelé si tyto dvě věci spojili ihned dohromady aspekulovalo se nad tím, že v telefonech Huawei se nachází Backdoor a čínská společnost na dálku kontroluje, jestli uživatel náhodou nevyužívá zakázané služby a aplikace.

Co je to Backdoor?

V českém překladu v podstatě zadní dvířka. Jde o škodlivý kód, který může do zařízení instalovat výrobce, ale i třeba hacker. Díky Backdooru může útočník na dálku ovládat zařízení, může kontrolovat soubory, mazat je, získat soukromá data, zkrátka má kompletní kontrolu nad zařízením.

Tahle spekulace se naštěstí nepotvrdila. Po prozkoumání problému vydala společnost Huawei prohlášení, že se jedná o hodně specifickou chybu, která se objevuje u Twitter aplikace ve verzích 7.77 a 7.7.8. Aplikace Twitter z nějakého důvodu vytvářela v nadstavbě EMUI u každého staženého obrázku speciální složku, která měla stejný název jako stáhnutý obrázek. A ihned tuto složku smazala. Tím činem se automaticky upozornil ochranný mechanismus systému Huawei, který uživatele informuje, pokud nějaká aplikace odstraňuje soubory. A díky tomu vyskočilo upozornění v podobě notifikace. Stažené obrázky z Twitteru to vůbec neovlivnilo a nachází se stále v telefonu.

Momentálně se pracuje na opravě tohoto problému, prozatím není jasné, jestli bude stačit aktualizace aplikace Twitter nebo půjde o systémovou aktualizaci Huawei telefonů. Naštěstí se nejednalo o tak závažný problém, jak se původně spekulovalo. Nechceme si ani představit, co by se dělo, kdyby se v Huawei telefonech objevil Backdoor.

Ovlivnila vás kauza Huawei? Dáváte si větší pozor na bezpečnost a soukromí v telefonu?

Zdroj: xda-developers.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)