Vymyslel, jak dostat revoluční UltraPixely na další telefony, vše nakonec smazal

HTC_One_review_16-580-75

Předem je potřeba titulek článku malinko upřesnit. Samozřejmě víme, že technologie známá pod názvem UltraPixels, která slibovala podstatné zlepšení kvality fotografií z mobilů, je především hardwarovou záležitostí. Jinými slovy: je potřeba speciální obrazový snímač CMOS. Člen komunity XDA Developers však přišel na způsob, jak emulovat (neboli napodobit) efekt o něco ostřejších fotografií z telefonů vybavených UltraPixely.

images (1)

Využil k tomu aplikaci Vignette, sestřičku dobře známého Instagramu. Pro ty, kdo neví, o čem momentálně mluvíme, hnedka podáme vysvětlení. Mobilní fotoaparáty často nejsou lidově řečeno žádná sláva a uživatelé se často poohlížejí po způsobech, jak fotečku povýšit ze šedavého bahna na výstavní kousek jak z reklamního plakátu. K tomuto účelu existuje v obchodě Google Play tolik aplikací, že by je na svých prstech nespočítala celá naše redakce. Tyto aplikace nabízejí různé sady šablon, filtrů a editačních nástrojů, které vám mají pomoci vykřesat z doutnajícího táboráčku pořádnou vatru. Nejznámější z nich je patrně Instagram schopně napodobující vybledlé fotografie pořízené analogovými fotoaparáty v minulém tisíciletí.

unnamed (16)

Programátor pod přezdívkou Xperia-Ray využil pro svůj pokus již zmíněnou aplikaci Vignette a přidáním několika řádek kódu optimalizoval proces pořizování fotografie. Výsledkem je to, že celý snímací čip je použit k vyfotografování scény, ale výsledná fotografie nemá plné rozlišení, které snímač nabízí – je zhruba poloviční. Tím má být dosaženo jemnější kresby a ostřejší fotografie. Bohužel, patrně z toho důvodu, že se vlastně jedná o hack komerční aplikace, autor nakonec veškeré materiály z internetu smazal. Na druhou stranu nám to dává naději, že by se v brzké době mohl pustit do poněkud legálnějšího byznysu a možná se dočkáme fotografické aplikace, která krom současně velmi módního přebarvování fotek dokáže něco provést i se samotnou kvalitou.

Vignette • Photo effects
Vignette • Photo effects

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)