Transparentní smartphone není tak daleko jak se zdá

transparentni_displej

Transparentní smartphony vídáme už několik let všude po internetu. Samozřejmě se vždy jednalo jen o pouhé ilustrace. Před pár lety Samsung představil své transparentní řešení displejů, které ale bylo transparentní jen částečně. Nyní v tomto odvětví ukazuje své „koule“ společnost Lenovo.

Starší řešení transparentního displeje od Samsungu Starší řešení transparentního displeje od Samsungu

Lenovo vyrábí smartphony již několik let, a má tak jisté zkušenosti. Výše zmíněný Samsung má ale podstatně více zkušeností s výrobou displejů. Vždyť právě on je lídrem na trhu s televizory, monitory a samozřejmě i smartphony. Jenže Lenovo svůj boj nevzdává. Před nedávnem Lenovo zahájilo provoz dceřiné společnosti ZUK, která má za sebou představení svého prvního smartphonu ZUK Z1. Nyní ZUK vystrkuje drápky a ukazuje, že i v Lenovu už pár zkušeností s displeji posbírali. Právě tato čerstvá firmička totiž ukázala něco nového.

Transparentní displej prototypu ZUK Transparentní displej prototypu ZUK

V první řadě je třeba zmínit, že firma ZUK nepředstavila žádný transparentní smartphone, ale koncept transparentního displeje. Veškerá výpočetní technika a potřebná elektronika byla na předváděčce ukryta, a vystaven byl tedy jen funkční prototyp promítající obraz operačního systému Android. Na druhou stranu je prototyp smartphonu plně funkční a zvládá obsluhovat celý smartphone. Zvládá bez problémů zobrazovat fotky, přehrávat hudbu, dá se s ním zavolat, dokonce i napsat textovka. Dokonce si můžete na fotografiích všimnout, že zobrazená fotka nijak neztrácí barvy, sytost ani světlost. Fotka se nezdá nijak zvlášť průhledná a vypadá to tak, že displej už je v pokročilé fázi vývoje.

Stále se však jedná o prototyp, který se po svém vystavení vrátil zpět do laboratoří. Zbývá totiž ještě vyřešit ten největší oříšek. Naskládat veškerou elektroniku někam jinam, než za displej. To by pak totiž celý transparentní displej postrádal svůj význam. Ano, potřebná elektronika by se v podstatě dala nastrkat za rozšířenou bradu telefonu, protože dnešní procesory i paměti jsou dost malé. Problém však nastává s baterií. Aby smartphone fungoval jak má, je potřeba baterie, která bude mít dostatečnou kapacitu. A za současných technologií se už příliš zmenšit nedají. Opět se tedy vracíme k problému, který trvá už několik let – k bateriím. Než se tedy transparentní smartphony stanou čistou realitou ještě to asi chvíli potrvá. Může to však být dřív, než se nadějete.

Zdroj: GizmoChina.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)