Mobily bez akumulátorů? Teplo lidského těla půjde použít k nabíjení telefonů!

termo_ico

Asi každý ví, že teplo je jednou z hlavních metod používaných k výrobě elektrické energie (viz články o produktech BioLite CampStove a PowerPot), přičemž teplo vyzařované lidským tělem není v tomto směru výjimkou. Vědecký tým vedený profesorem Jo Byeong-jinem z korejského institutu pro vědu a technologii už dlouho zkoumá možnosti nabíjení zařízení, která používáme každý den, pomocí tepla lidského těla. Výsledkem jeho práce je nový typ kompaktního čtyřpalcového termočlánku, který je schopen udržovat při životě polovodičový mikročip.

Teplo lidského těla půjde použít k nabíjení telefonů! Teplo lidského těla půjde použít k nabíjení telefonů!

Dosavadní termočlánky, vyrobené z keramických substrátů, jsou tvrdé, neohebné, relativně těžké a mají nízkou energetickou účinnost, proto je lze jen těžko použít k nabíjení elektronických zařízení při nošení na těle. Nový termočlánek na bázi skelných vláken může být zpracován ve formě oděvu. Je také lehký a může se pochlubit vyšší účinnosti výroby energie. Ve srovnání s keramickým substrátem trvá ovšem výroba nového typu o stejné hmotnosti čtrnáctkrát déle.

Samozřejmě, že tento zdroj není schopen plně uspokojit potřeby dnešních smartphonů, ale při zvětšení velikosti na 10 x 40 palců by měl být schopen zvládnout plné nabití mobilního zařízení. Pás široký 10 centimetrů na délku a šířku, který lze nosit kolem paže, může při teplotě 20 °C vyrobit asi 40 mW.

Možným způsobem praktického nasazení by byly například termočlánky všité do oblečení – třeba do košilí nebo kalhot. Pokud by se tímto způsobem vyrobila například bunda, měla by být schopna produkovat cca 2W, což je dost pro “uživení” mobilního telefonu.

Jo Byeong-jin doufá, že v dohledné době mobilní zařízení nebudou potřebovat tak velké baterie, neboť budou schopna přijímat energii pouze z tepla lidského těla. Masové výroby termočlánků vyrábějících elektřinu tímto způsobem bychom se údajně mohli dočkat během následujících dvou až tří let.

Zdroje: 4PDA, Ubergizmo, ETNews.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)