Menu

BlackBerry Priv a DTEK50: Testujeme odvážné pokusy kanadské společnosti

Kdo by si byl ještě před lety pomyslel, že se dočkáme BlackBerry telefonu s Androidem. Čas ale plyne a nám se do redakce dostaly hned dva kousky – telefony BlackBerry Priv a DTEK50. Jaké z nich máme první pocity?

Telefony BlackBerry Priv a DTEK50: Android, bezpečnost i hardwarová klávesnice

Začněme modelem BlackBerry Priv, o kterém se mluvilo hodně. Přišel totiž jako první pokus kanadské společnosti s cílem proniknout mezi androidí uživatele. Společnost ví, že konkurovat zaběhlým výrobcům rozhodně není snadné a potřebuje nějakou páku. Priv tak díky tomu přichází s hardwarovou klávesnici, která by jej mohla dostat do mezery na trhu. Zbytek výbavy sice nikterak neoslní, ale stále se jedná se o skvěle vybavený smartphone.

BlackBerry

BlackBerry Priv

 • Displej 5.4", 1440 x 2560 pixelů, AMOLED
 • Procesor Qualcomm Snapdragon 808
 • RAM 3GB
 • Fotoaparát 18 MP
 • Baterie 3410 mAh
 • Cena od 7 039 Kč

No a pak je tu model BlackBerry DTEK50, který má hned zpočátku jeden velký háček. Je to ve skutečnosti převlečený telefon Alcatel Idol 4, pouze s jiným logem a drobnými úpravami systému. BlackBerry se chlubí, že se jedná o nejbezpečnější Android telefon na světě. Šifrování dat a spousta funkcí, které chrání soukromí uživatelů. Bude to však dosti silný argument? No, uvidíme. Právě pro vás chystáme plnohodnotné recenze obou modelů. Zůstaňte naladěni.

gsmarena_002

BlackBerry DTEK50

 • Displej 5,2'', IPS, 1920x1080px
 • Procesor Qualcomm Snapdragon 617
 • RAM 3 GB
 • Fotoaparát 13 MPx
 • Úložiště 16 GB
 • Baterie 2610 mAh

Telefony BlackBerry Priv a DTEK50 – představení

Co na telefony BlackBerry Priv a DTEK50 říkáte? Dokážou vás přesvědčit?

 

Komentáře

cjr888

18.9.2016 10:21

PRIV se mi líbí. Sice mi přijde ta klávesnice hrozně malá a psaní recenzenta na ní docela nejisté ale to může být o zvyku, koneckonců ji člověk nemusí používat a nahradit nějakou normální onscreen.

Každopádně telefon je to pěkný, všimnul bych si ho.

javojta

z aplikace
18.9.2016 11:16

mě se PRIV líbí klidně bych si ho i koupil, ale te cena je pálka :D

Liborse

Libor Šedivý 0

18.9.2016 11:45

PRIV máme doma a je to báječný telefon. Má jedinou chybu – není můj. :-D Právě kvůli klávesnici se nám dostal do hledáčku. Jiný kvalitní Android s klávesnicí není. Proto upřímně doufám, že BB to nevzdá a bude dělat telefony s kvalitními klávesnicem. Klávesnice na displeji mají některé výhody, ale na delší psaní to není. Já chci třeba ve vlaku psát, vytahovat kvůli tomu notebook je nesmysl. ;) A externí klávesnice je naprostej nesmysl, to už rovnou můžu vytáhnout ten notebook. Prostě mám výrobcům hodně za zlé, že upustili od hw klávesnic. No a jinak fotoaparát to také nemá špatný, rád s ním fotím Měsíc a jeho krátery (samozřejmě přes dalekohled :-) ), na focení hvězd a mlhovin je pak lepší LG G4 s manuálním foťákem, ale mít ho PRIV, tak je to bomba. Vůbec, na focení hvězd přes dalekohled se nehodí nic jiného, doporučuji si pořídit mezidíl, aby se vám telefon nehýbal. Prostě PRIV boží, jen ta cena to zabíjí.

jmenopriezvisko72

18.9.2016 12:12

CEO Blackberry před rokem přiznal, že spolupracují s NSA a předávají této vládní agentuře informace o uživatelích telefonů, takže z hlediska bezpečnosti bych se BLCKB zdaleka vyhýbal.

Chytřejší je jakýkoliv Android a BoxCryptor nebo EncFS.

DTEK50 nekupovat NE NE NE, je to brandovaný Alcatel TCL a zbytečně drahý…

Kupte si raději Vodafone Smart Platinum 7 (také od TCL) stereo repro, skvělý 5.5″ QHD AMOLED displej, výborná rychlost, stock android… cena je nižší než u DTEK50, přestože VDF Platinum 7 je vyšší model z dílny TCL.

VDF Platinum 7 předčí v mnoha ohledech i nejnovější iPhone 7 Plus a s vyjímkou krytí IP68 dokáže směle konkurovat i Samsungu S7 Edge.

V6ak

v6ak 0

18.9.2016 14:03

Klávesnice PRIVu: Klávesy jsou dostatečně velké na to, že jde i HW klávesnici a tedy se dají na mazat. Někomu může vadit schizofrenie QWERTZ/QWERTY, kdy se HW klávesnice drží tvrdohlavě QWERTY i u češtiny a dalších jazyků s latinkou, zatímco softwarová striktně respektuje zvyklosti jazyka, a pokud chci v češtině QWERTY, tak snad jediná možnost je zvolit si například angličtinu jako primární jazyk psaní a češtinu jako sekundární.

K bezpečnosti:

* BlackBerry pravidelně vydává bezpečnostní aktualizace. Pravda, jsou tu i další takoví výrobci, ale zdaleka ne všichni, bohužel. Bez bezpečnostních aktualizací skoro ani nemá cenu se bavit i bezpečnosti.
* Šifrování – on to má Android v sobě už nějakou dobu, a nevím o tom, že by to BlackBerry nějak vylepšilo, spíše to více inzerují. Nešifruje se karta, pokud je jako portable storage (řeší adopted storage nebo velká interní paměť), ale jinak to je celkově lepší řešení než EncFS, které zase těžko bude šifrovat všechna uživatelská data a jehož bezpečnost je trochu diskutabilní (vizte https://defuse.ca/audits/encfs.htm ). BoxCryptor nekomentuju, neznám ho dostatečně dobře a řeší něco trochu jiného.
* Oprávnění aplikací – podobně jako CyanogenMod, PRIV umožňuje odebrat aplikacím některá oprávnění, i pokud je aplikace určena pro starší Android.
* NSA: To jsem neviděl, ale otázka je, kde tobude lepší.

jmenopriezvisko72

18.9.2016 16:50

v6ak

QWERTY na droidích klávesnicích jde naštěstí u češtiny změnit u všech nejrozšířenějších, jak Google, Swype, tak Swiftkey, mně osobně QWERTZ nevyhovuje…je to čuňárna předělat normální klávesnici na QWERTZ, podobně jako ENTER ve tvaru Itálie moc nemusím, více mi vyhovuje klasický ENTER na USA verzích klávesnic jako je SHIFT klávesa…ale to je vše jen o zvyku.

Ty aktualizace, to vydává Nexus, Samsung u řady S a Note, Sony u řady Z a X, Huawei slibuje u Honoru taky dvouletou podporu, naštěstí android platforma není tak zamořená, takže i když v současnosti funguješ na KiteKat, tak ti reálně bezpečnostní riziko nehrozí, pokud dodržuješ nějaké zásady vyplývající ze zdravého rozumu při používání mobilního telefonu a bankovních služeb.

Možností šifrování je dost EncFS je zdarma a pro běžný užití to asi nemá chybu, BoxCryptor není zdarma, ale je to důvěryhodná společnost z Německa (možná už mají sídlo jinde).

Oprávnění aplikací má snad MarshMallow v sobě, některé nadstavby to uměly již v KiteKat (FlymeOS,MIUI..) pro pure droid existoval modul do exposed Xprivacy.

Ad NSA ke komunikaci je imho nejlepší app Threema.

V6ak

v6ak 0

18.9.2016 17:42

jmenopriezvisko72:

Klávesnici je sice možné nainstalovat jinou, ale podpora hardwarové klávesnice bývá mizerná i u Google, navíc často nastavením layoutu na SW klávesnici neovlivníš layout na HW klávesnici. Klávesnice BlackBerry (myslím ten software) patří k podpoře HW klávesnice ke špičce a umí využít i potenciál toho touchpadu, což je sice fajn, ale použitím jiného softwaru je klávesnici (Swype, SwiftKey, …) o tyto výhody více nebo méně přijdeš.

Android má nastavení layoutu pro HW klávesnice snad od ICS, ale na PRIVu to funguje pouze pro externí klávesnice.

Ano, i já používám QWERTY a zmíněná omezení mi nevadí. Pokud ale někdo chce QWERTZ, je to problém. Částečně je i problém, pokud někdo chce použít SW i HW klávesnici.

Aktualizace: Díky za doplnění seznamu dalších výrobců, kteří v tomto směru berou bezpečnost aspoň u některých modelů vážně.

Není podstatná verze Androidu, ale bezpečnostní aktualizace, které se vydávají i pro některé starší verze. Pokud je ale výrobce nezačlení nebo uživatel nenainstaluje, je to více či méně čekání na průšvih. Ne, bankovnictví bych na takovém telefonu fakt nechtěl.

EncFS je lepší než nic, ale tehdejší review ukázal zajímavé návrhové nedostatky, nejen běžná opomenutí. Něco může být dnes opraveno, ale u nedostatků v návrhu je to docela problém, pokud nechceme rozbít kompatibilitu. Moji důvěru ve schopnost vývojářů navrhnout dobré šifrování to každopádně dnes nemá.

Oprávnění aplikací: Marshmallow to dovoluje pouze u aplikací určených pro Marshmallow nebo novější, starší aplikace s tím nemusejí počítat. BlackBerry umožňuje v aplikaci DTEK (neplést s DTEK-50) odebírat oprávnění i ostatním aplikacím a sledovat využívání oprávnění. Jsou tu samozřejmě i jiné nadstavby, díky za doplnění.

Ad NSA: To je mnohem širší téma než jen šifrování komunikace.

Robert22

Robert2235 0

18.9.2016 19:15

Mám DTEK50 asi týden. Typický telefon střední třídy jak deklaruje BlackBerry. Funguje výborně, integrace všech BlackBerry služeb včetně Hub+ na jedničku. Mám jen čtyři výtky, které ale souvisejí s tou klasifikací a cenou střední třídy: hodně slabý foťák, paměť jen 16 GB, slabá baterie a pomalé načítání stránek. Poslední dvě souvisejí s použitím přece jen slabšího chipsetu Qualcomm. Jinak je práce se systémem svižná, pameť dostačující, žádné sekání. Osobně se už těším na BlackBerry Argon, který má vyjít koncem října. Měl by mít typickou výbavu vlajkové lodi Snapdragon 820, 4 GB RAM, paměť 32 GB atd. Pokud to tak bude, je můj budoucí telefon jasný a DTEK50 si nechám jako náhradní pro strýčka příhodu.

Nick Cave

18.9.2016 19:15

Pokud bych vyměnil svuj 6p smartfon za něco s menším displejem, tak jedině za tenhle BB Priv, cena už také není tak vysoká jako při startu prodeje, BB Shop jej nabízí za 16,5t

jmenopriezvisko72

18.9.2016 19:31

BB Priv cenově kopíruje S7 Edge, to bych šel asi radši do toho Samsungu, podobně jako místo DTEK50 bych volil VDF Platinum 7 od stejného výrobce (TCL) co se bezpečnosti týká, tak jsem přesvědčenej, že 3rd party apps (i když placené) jsou lepší a ve výsledku levnější řešení.

Robert22

Robert2235 0

18.9.2016 20:21

BlackBerry nevzalo jen Alcatel Idol 4, nainstalovalo na něj svoje aplikace a prodává to jako DTEK50. Je na něm speciální šifrovací chip a úplně upravený čistý Android se zabezpecenym jádrem. Bezpecnostne je to někde jinde než jakýkoliv Android s nainstalovaným aplikacemi Hub+ z Play.

jmenopriezvisko72

18.9.2016 22:13

S7 má originál hw klávesnici jako příslušenství. https://www.youtube.com/watch?v=gDREUIBCig8

Nick Cave

18.9.2016 23:15

vidíš čoveče, na tu přídavnou HW klávesnici k S7 sem si nevzpomněl

jmenopriezvisko72

19.9.2016 0:06

Dokonce ta klávesnice ani není moc drahá, na Alze stojí kolem tisícovky na Amazonu ještě levněji. Samsung dodává i BackPack pro Galaxy S7 a S7 Edge, což je klasický nacvakávací zadní kryt, který má v sobě integrovanou 3100mAh baterii a nabíjí S7 Edge pomocí bezdrátového nabíjení, stojí jen 1450,- až 1750,- což není moc za originální příslušenství i ve srovnání s tím obludným iPhone Battery Case za 2990,- nevychází tak draze… Když vemu v úvahu, že nová S7 Edge lze sehnat z EU. za 16K a ceny originálního příslušenství jsou poloviční oproti iPhone, tak není divný, že se loni v USA prodalo více S7 než iPhone 6S. S7 Edge navíc má poměrně dobrý SOT a výdrž na baterii, s přehledem dává přes 6hodin SOT, kolik by dal PRIV netuším, ale Note7 dává jen 4h SOT.

Robert22

Robert2235 0

19.9.2016 9:35

Kdyby Samsung nedával do S7 tu obludnost jménem TouchWiz a milion zbytečných aplikací a udělal čistý Abdroid jen s vlastním jemným launcherem s nezbytnými věcmi, bylo by to dokonalé zařízení. Takhle nemám zájem.

AH

20.9.2016 10:54

BB Priv pozitiva:
– má relativně čistý android
– rychle distribuuje bezp. záplaty od Google
– má nepoměrně širší možnosti úprav oprávnění aplikací, než jiné tel. s android (porovnáváno se Samsung, Sony)
– při bootu načítá šifrované ID všech HW komponent + start lze zakódovat pinem, takže ještě než naběhne OS, je nutno zadat pin
– HW klávesnice umožňuje i gesta
– nepotkal jsem aplikaci, která by na něm neběžela
– vynikající displej, asi už bych horší nechtěl
– relativně dobrá výdrž, při nonstop zapnutých několika mail účtech, BT na smart watch, WiFi, GPS a intenzivním používání vydrží s Android 6 cca od 7:00 do půlnoci
– umožňuje rychlé nabíjení, s baterií 3400 mAh (nebo kolik to přesně má) je s 2A nabíječkou nebo s nabíječkou/powerbankou, co má pokročilejší elektroniku na zrychlené nabíjení, je nabitý max za 1:45h

BB Priv negativa:
– BB Hub, aplikace na hovno, jen duplikuje oznámení a nenahrazuje mailového klienta, kalendář nebo kontakty, nedá se odinstalovat – bonus je, že při každé aktualizaci s přehledem sežere hromadu dat, když načítá již smazaná oznámení – třeba z fcb načte klidně i dva tisíce oznámení, přestože byly smazány
– i když má 3GB RAM, moc nezvládá souběh náročnějších aplikací, kdy se zpomaluje
– má tlačítka hlasitosti tak nešikovně umístěná, že se mi mnohdy stane, že si nechtěně ztlumím hlasitost na nulu, takže mi pak vibrují hodinky, když se něco děje místo telefonu
– lze instalovat i jiné klávesnice, než originál BB, ale … zneaktivní se tím HW klávesnice a zpomaluje se / zasekává se rychlá predikce u psaní, takže nakonec se člověk vrátí k BB softwarové klávesnici, co podporuje HW klávesnici, i když není tak dalece upravitelná

závěr:
za mě spokojenost, pěkný design, oproti jiným android zvýšená úroveň bezpečnosti, časté aktualizace OS, mohla by být více optimalizována spotřeba baterie

Daniel81

20.9.2016 18:45

Příští rok chci nahradit svůj BlackBerry Z10 nějakým Androidím BlackBerry, tak jsem zvědavej s čím ještě vylezou :)

Red74cze

RedRose 2

24.9.2016 19:44

Priv se mi celkem libi… HW klavesnici bych u androida bral ale Priv si nekoupim… Asi se uz nikdy nedockame kvalitniho mobilu ve stylu HTC Touch Pro 2 nebo vynikajici Nokie E7 jen s dislejem dnesnich rozmeru… skoda… ;-)

RSS (komentáře k článku)