První smartphone světa slaví 20 let, do kapsy by se nevešel

simon cover

Technologický pokrok kráčí mílovými kroky, až se nám může zdát, že ho přestáváme stíhat. Jak ale vypadal první smartphone světa? Rovnou vám můžeme říct, že s těmi dnešními byste si jej určitě nespletli. Jmenoval se IBM Simon a vážil půl kila. Na prodejní pulty zamířil 16. srpna roku 1994 a v ČR jste si jej pořídit nemohli. Fungoval pouze v 15 státech USA. I tak byl na svou dobu poměrně populární. Prodalo se jej přes 50 tisíc kusů.

ibm simon smartphone

Černá krabička s názvem IBM Simon sice neměla zrovna kapesní rozměry, určité podobnosti s dnešními telefony bychom však najít mohli. Třeba rozměry displeje se shodují s iPhonem 4 (3,5 palce). Displej byl dotykový a k telefonu jste dostali i stylus. Simon se stal populárním především mezi podnikateli, kteří ocenili jeho chytré funkce jako kalendář, poznámkový blok nebo propojitelnost s faxem. Tenkrát mohl být IBM Simon váš za 900 dolarů. Při zohlednění růstu cen by dnes vyšel na zhruba 1500 dolarů (31 000 Kč). Označení “smartphone” dostal telefon až zpětně, neboť v roce 1994 ještě neexistovalo.

smartphone

Pokud byste měli na podzim cestu do Londýna, můžete jeden exemplář vidět i na vlastní oči. Tamní muzeum vědy pořádá trvalou výstavu věnovanou informačním a komunikačním technologiím.

ibm simon výstava

Zdroj: BBC.

Chcete se podívat na nejlepší mobilní telefony osobně? Pak zavítejte na některou z akcí Android RoadShow. Neváhejte a registrujte se!

registraceHome

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)