Pouhých 25 vývojářů inkasuje 50 % příjmů v Obchodě Play
- Zprávičky
-
Karel Kilián
- 16.12.2012
- 2
- čtení: 2 minut uložit na později

Většina zisků z prodeje mobilních aplikací v Obchodě Play je soustředěná v rukách několika mála vývojářů respektive vývojářských studií. Podle analytické společnosto Canalys 25 vývojářů inkasovalo během prvních dvaceti listopadových dnů v americkém Obchodě Play, App Store a prostřednictvím “in-app” nákupů 50 % veškerých příjmů. Dohromady si rozdělili 60 milionů dolarů (cca 1,2 miliardy korun). Vezmeme-li v potaz skutečnost, že ceny placených aplikací se nejčastěji pohybují mezi jedním a třemi dolary, jde o poměrně zajímavé číslo. Druhá polovina zbyla na “všechny ostatní”.
S jedinou výjimkou se jednalo o vývojáře her (tou výjimkou, potvrzující pravidlo, je hudební služba Pandora se svou aplikací Pandora Radio). Ke špiče v inkasování peněz patří známá jména, jako jsou Zynga, Electronic Arts, Disney, Kabam, Rovio, Glu, Gameloft a Storm8 TeamLava.
Hrám na mobilních platformách se obecně daří velmi dobře – ze tří stovek nejlepších placených aplikací v App Store bylo 145 her, v případě Obchodu Play jich ve stejném vzorku bylo 116. V žebříčku “top 300 bezplatných aplikací” bylo v případě Apple 94 a u Googlu 110 her. Analytik Tim Shepherd konstatuje, že “Vzhledem k široké nabídce herního obsahu může být pro jiné kvalitní aplikace těžké získat pozornost, kterou si zaslouží.”
Úspěšná vývojářská studia mívají ve hře vždy několik titulů, které jim vydělávají peníze – například Zynga měla v “horní třístovce” App Store patnáct titulů a v Obchodě Play devět. Podobně Rovio nabízí hned několik variant hry, postavených na osvědčeném konceptu.
Zdroje: TechCrunch a Android Headlines.
Komentáře (2)