Nobelova cena za Li-ion baterie. Kdo ji dostane?

Nobelova cena za Li-ion baterie

Letošní předávání Nobelových cen za chemii zabrousí i do segmentu mobilních telefonů a další chytré elektroniky. Získají ji totiž průkopníci ve vývoji Li-ion (lithium-iontových) baterií. Ty se nacházejí v drtivé většině všech bateriemi poháněných přístrojů na světě. Nepochybný přínos tohoto technologického vynálezu se nyní rozhodli ocenit také členové švédské komise, která o udělení ceny rozhoduje. Nobelova cena za Li-ion baterie připadne třem vědcům.

Ocenění převezmou tři muži, kteří byli ve vývoji Li-ion baterií nejvýznamnějšími průkopníky. Všichni v současnosti působí na univerzitní půdě a jejich jména jsou John B. Goodenough (University of Texas v Austinu), M. Stanley Whittingham (Binghamton University) a Akira Yoshino (Meijo University). Každý z nich se do historie této technologie zapsal svým významným dílem.

Whittingham byl první, kdo do světa Li-ion baterií svým výzkumem vstoupil. Jeho zásluha spočívala v tom, že v 70. letech minulého století vymyslel způsob, jak ionty lithia udržet na jednom z pólů článku. V další dekádě se podařilo Goodenoughovi udržet v baterii napětí čtyř voltů. Vrcholem vývoje pak byla výroba první komerčně použitelné Li-ion baterie v roce 1985. To měl na svědomí Yoshino, který zužitkoval poznatky a pokroky svých předchůdců. Zajímavostí také je, že Johnovi B. Goodenoughovi je již 97 let a půjde o nejstaršího držitele Nobelovy ceny v historii. Nobelova cena za Li-ion baterie jako poděkování za práci v oblasti chemie je jistě správným rozhodnutím komise.

Souhlasíte s udělením této Nobelovy ceny?

Zdroj: aauthority

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)