Google změní pravidla pro platby v aplikacích. Kdo ušetří?

Obchod Play Google aplikace platby podíl

Společnost Google se rozhodla od 1. ledna 2022 změnit finanční pravidla pro utrácení peněz v Obchodě Play a v aplikacích z něj stažených. Konkrétně se změní procentuální sazby, které firma vyžadovala od vývojářů z celkové vydělané částky. Podíl, který je mimo jiné předmětem táhnoucího se známého soudu se společností Epic Games a hrou Fortnite, bude od příštího roku nižší. Zatímco doposud (a vlastně od založení Obchodu Play) odváděli autoři aplikací běžně 30 % zisků, nově to bude polovina. Nebo i míň.

Google tento krok obhajuje údajným zájmem o vývojáře různých velikostí a s různými cíli, přičemž prý není nadále vhodné udržovat tuto neměnnou hladinu pro všechny. Těžko ale uvěřit, že by změny skutečně neměly žádnou souvislost se zmíněným sporem. Drtivé většiny aplikací s finančními transakcemi se bude týkat odvádění 15 % zisku. V případě hudebních streamovacích nástrojů má odváděný podíl klesnout dokonce na 10 procent.

Abychom odpověděli na otázku v nadpisu: Ušetří samozřejmě zejména tvůrci aplikací, ve kterých probíhá k mikrotransakcím, nebo které jsou přes Obchod Play ke stažení po zaplacení. Jako uživatelé a spotřebitelé můžeme současně doufat, že se tento krok nějakým způsobem pozitivně promítne i do finálních částek, které platíme my.

Co říkáte na starý a nový požadovaný podíl?

Zdroj: Google

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)