OmniROM chce nahradit CyanogenMod v roli “otevřené ROMky” pro všechna zařízení

omni_rom

Rozhodnutí vývojářského týmu CyanogenModu stát se společností (viz aktualita ze 20. září Vývojáři CyanogenModu založili společnost CyanogenMod Inc., chtějí se stát třetí nejpoužívanější mobilní platformu na světě) bylo veřejností přijato velmi kontroverzně, ať už z důvodu licenčních otázek, nebo protože lze předpokládat, že se zaměřením na spolupráci s OEM výrobci, jako je například Oppo, bude méně času soustředit na ostatní zařízení. Je celkem logické, že prioritou týmu bude perfektní fungování systému na hardwaru partnerských výrobců.

Samozřejmě existuje mnoho alternativních funkčních a aktualizovaných ROMek pro jednotlivé modely telefonů, z nichž některé jsou třeba i vyladěnější a “vychytanější” než CyanogenMod. Háček je ovšem v tom, že významná většina vychází právě ze CyanogenModu. Je tedy dobré mít základ, který funguje na více zařízeních, protože jeho portování na podobný hardware je snadnější, než kdyby se mělo začínat od nuly.

Lze předpokládat, že CM bude v budoucnosti postupně tuto pozici ztrácet a vývojáři budou hledat něco, co ho nahradí. Právě o tuto roli se chce ucházet OmniROM, za kterým stojí osvědčená jména (nebo spíše přezdívky) jakými jsou Xplodwild, Chainfire a Dees_Troy.

Přinejmenším nick Chainfire budou znát všichni, kdož používají jeho aplikaci pro správu oprávnění SuperSU. Tento člověk se také podílel na rootnutí mnoha typů Samsungů a jeho zatím posledním trumfem je nástroj RegionLockAway, který umí odstranit uzamčení evropského Samsungu Galaxy Note 3.

Xplodwild byl jedním z prvních, kdo opustil tým CyanogenModu po oznámení založení společnosti a odnesl si sebou (respektive uvolnil pro všechny) alternativní aplikaci pro fotografování Focal. Konečně Dees_Troy je hlavním vývojářem alternativní recovery TWRP.

Projekt již má svůj vlastní web Projekt již má svůj vlastní web

Zní to jako solidní sestava a dá se předpokládat, že se brzy přidají další šikovní vývojáři, kteří budou mít zájem rozvíjet a udržovat otevřenou komunitní ROMku, která bude fungovat na co nejvíce zařízeních. Na rozdíl od CyanogenModu se OmniROM bude více držet AOSP (Android Open Source Project), ke kterému přidá mnoho nových funkcí, jako jsou:

  • Přepínatelné panely rychlého nastavení.
  • Režim Roadrunner.
  • Schopnost práce ve více oknech.
  • Vylepšení obrazovky Daydream.
  • Integrované nastavení výkonu.
  • Uživatelsky nastavitelné barvy.

Na oficiálním webu je zatím deklarována podpora pro tato zařízení:

  • Nexus 4
  • Nexus 7 2012 (Wi-Fi a 3G)
  • Nexus 7 2013 (Wi-Fi a 3G)
  • Nexus 10
OmniROM chce nahradit CyanogenMod OmniROM chce nahradit CyanogenMod

Tým zahájí práci na OmniROM s kódem Androidu 4.3, protože má připravenu už významnou část kódu. Doufejme tedy, že se již brzy dočkáme prvních testovacích sestavení. Zatím můžete sledovat diskuzní fórum OmniROM na XDA a oficiální webové stránky.

Zdroje: Android Headlines, XDA Developers, Android Authority, Liliputing, Android Fan Network a Android Beat.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)