Menu

Odzvoní drahému volání ze zahraničí? EU zakáže poplatky za roaming

S cestou do zahraničí se neodmyslitelně pojí vyšší cena hovorů, SMS či datových služeb. Za ty roky nám to nepřijde ani divné. Evropská unie by však roaming ráda zrušila a to již do konce roku 2015.

roaming

Současná situace – 14 Kč za 1 MB dat

Kdo jezdí do zahraničí pravidelně i občas, ví, jak je nepříjemné na hranicích vypnout všechny datové služby a udělat ze svého chytrého telefonu zase hloupý, stejně jako platit za příchozí hovory a volat dráž. Samozřejmě, že data vás nikdo vypínat nenutí, ale jen málo kdo chce kvůli informacím o počasí či sledování zpráv přijít na buben. Datový roaming se totiž může hodně prodražit. Vezměme si současnou nabídku O2, která nabízí 1,5 GB za 303 Kč měsíčně k vašemu tarifu. V takovém případě vás 1 MB stojí zhruba 20 haléřů. Minulý týden jsem navštívil Rakousko a cena byla následující. Za 1 MB dám 14 Kč nebo si můžu uzavřít zvýhodněný balíček s 250 MB za 500 Kč. V takovém případě mě 1 MB dat vyjde na 2 Kč.

Musíme uznat, že ceny za roaming se rok od roku snižují, poněvadž ještě v červnu roku 2013 po mě operátor chtěl 20 Kč / 1 MB. Stejná situace jako je u dat, panuje i u volání a SMS zpráv.

roaming02

Roaming v EU končí

Tuto větu jste už slyšeli víckrát. Loni to vypadalo, že dražší volání ze zahraničí bude minulostí již v roce 2014. Vůle k prosazení takovýchto změn však nebyla dostatečně silná a tak se termín posouvá na 15. prosince roku 2015. Alespoň podle agentury Reuters, která o situaci informovala. Logicky jedinými subjekty, kterým se chystaná regulace nelíbí, jsou operátoři. Podle analytiků by ukončením roamingových poplatků přišli zhruba o 2% svých zisků. Na druhou stranu by lidé své telefony používali více i v zahraničí.

Konec roamingu by podle EU přinesl ještě jeden kýžený efekt. Zatímco v USA existuje ani ne 15 operátorů, přičemž opravdu velkými hráči jsou čtyři, v Evropské Unii jsou jich desítky, což přináší problémy. Vysoká fragmentace trhu totiž brzdí zavádění nových technologií, poněvadž je to pro jednotlivé poskytovatele moc drahé. Představitelé EU si tedy od zrušení roamingu slibují určitou konsolidaci telekomunikačního trhu. Ta proběhne zcela nenásilně. Představte si, že si můžete vybrat z nabídky všech mobilních operátorů v Evropě. Logicky si vyberete toho, jehož nabídka služeb vám nejvíce sedne. Čeští operátoři, kterým zatím nikdo neleze do zelí, by v případě konce roamingu museli vyrovnat nabídku se zahraniční konkurencí nebo se odebrat do věčných lovišť.

roaming1

Má to ale?

Především se jedná o projednávaný návrh, kterému 100% uvěříme až v den, kdy začne platit. Otázkou též zůstává, zda by méně operátorů bylo lépe. Vzpomeňme, jak to vypadá na našem trhu, kde se od devadesátých let držel triumvirát podobně silných operátorů. Nezbývá, než se nechat překvapit.

Zdroje: Reuters, Evropský spotřebitel, European Commission

 

Komentáře

FrantaH.

26.2.2014 18:51

To už mělo být dávno!!! Už jen za to jak stále jsou drahé služby operátorů oproti jiným zemím!

Johnny7

26.2.2014 19:41

Dnešní ceny operátorů neomezeného volání jsou v přesném evropském průměru! Co by jste pořád lidi(frantaH)chtěli? Ještě před rokem jste měli neomezený tarif za 3000,-!!!!!

bufalobil

26.2.2014 19:56

tak jeste zrusit mezinarodni volani v ramci eu a nasim zlodejskym opum zustanou oci pro plac

bufalobil

26.2.2014 19:58

johny: chtel bych aby byly ceny podprumerne

FrantaH.

26.2.2014 20:39

Johnny7; proč řešíš neomezený tarif?! co takhle i lidi co neomezenej tarif nemaj?! ti můžou být škubáni od operátorů???!!!

duffajfka

duffajfka

26.2.2014 21:17

Myslim ze by to casem vyresil trh a ne brusel. Stacil by nejaky novy levny operator a ostatni by strhli ceny ve strachu o zakazniky, kteri by mohli utect k novemu.

Risak

risak 0

27.2.2014 7:41

cas necekaa

bufalobil

27.2.2014 11:03

trh oligopolu uz se resi 10 let 4.operator nebude . je to smutne ale nase jedina sance je Brusel

RSS (komentáře k článku)