Ideos X5: Kompromis při koupi chytrého telefonu

Huawei Ideos X5

Huawei si pro nás připravil zajímavou novinku střední třídy, která disponuje velkým jemným displayem, dobrým dílenským zpracováním, vcelku rychlým hardwarem a především přívětivou cenou.

Počáteční obavy z čínského výrobku zmizí po prvním pohledu na jeho příjemně kulatý a decentní vzhled. Telefon je větší konstrukce (120 x 62 x 11,6 mm) s váhou 135 gramů. Kapacitní display má 3,8 palce s rozlišením 800×480 bodů, technologií je TFT a pozorovací úhly velmi přívětivé. Pod displayem nalezneme čtyři dotyková kontextová tlačítka a nad ním reproduktor, čidla osvětlení, přiblížení a LED diodu. Tělo lemuje stříbrný rámeček, zadní kryt je pak vyveden pogumovanou úpravou, což je praktické a příjemné na dotyk. Čočka fotoaparátu náchylná na poškrabání a přisvětlovací dioda zde též nechybí. Hned vedle se nachází úzká štěrbina reproduktoru. Na horní straně najdeme vypínací, „probouzecí“ tlačítko a 3,5mm jack, ve spodní části microUSB konektor sloužící i pro nabíjení, a mikrofon. Na levém boku pak kolébkovou klávesu ovládání hlasitosti.

Procesor taktuje frekvencí 800 MHz s 512 MB RAM a vnitřní paměť skýtá 2 GB rozšiřitelné o paměťové karty typu microSDHC. Mezi datové funkce patří GPRS, EDGE (oboje třídy 10), HSDPA (14,4 Mb/s), HSUPA (5,76 Mb/s), Wi-Fi ve třídě b/g/n (dokáže vytvořit Wi-Fi- hotspot) a Bluetooth 2.1 s A2DP.Výrobce uvádí výdrž 1500 mAh Li-Pol baterie 380 hodin v pohotovostním režimu nebo 500 minut pro hovory. Při mírně nadprůměrném používání ale telefon vydrží sotva den.

Android ve verzi 2.2 Froyo je bez jakékoliv nástavby. Stávajících obrazovek je pět a jejich počet nelze nijak upravovat. Horní lišta bez tlačítek zobrazuje pouze informace různých událostí. Menu ve stylu 3D a rotující nabídky seřazené podle abecedy má reakce a pohyb plynulé a svižné.

Základní telefonní funkce s přehledným vícepoložkovým seznamem považuji za standard, telefon zvládá veškeré potřebné funkce. Kvalita hovoru je dostatečná a zvuk hlasitý.

Textový editor má tři různé klávesnice, dají se vložit emotikony, použít slovník T9, jen odpočítávání zaznamená až posledních deset znaků. Mínusem je Swype, ten nezvládá češtinu. Dva klienty pro emaily zastupuje Gmail jak už jej známe a email, který podporuje účty POP3, IMAP a MS Exchange.

Kalendář a poznámky jsou samozřejmostí, nechybí ani aplikace Documents To Go v demo verzi.

Fotoaparát má 5Mpx, video naharává v maximálním rozlišení 1280×720 pixelů s 22 snímky za vteřinu (formát 3gp).  Prostředí fotoaparátu je intuitivní, spoušť softwarová. Nastavení má dostačující, včetně různých režimů, blesku a automatického ostření. Snímky jsou bohužel často přepálené, barvy zkreslené a výsledné fotky neostré. Prodleva od zmáčknutí spouště po pořízení snímku je cca 4 sekundy.

U hudebního přehrávače si v menu můžeme zvolit interpreta, album, skladbu nebo seznam stop. Zobrazuje booklet alba a má několik přednastavených profilů bez možnosti vytvoření nového. Výstup do sluchátek je průměrný,  hodil by se ekvalizér.

Videoklipy je možno přehrávat ve formátech MP4/WMV/H.263/H.264, DivX a Xvid bohužel podporovány nejsou.

Vestavěný internetový prohlížeč dokáže pracovat s více okny, vyhledávat na stránce, označovat i kopírovat text. Dokonce podporuje i Flash ve verzi 10.1.

Integrovaný A-GPS modul je s Mapami Googlu dobře použitelný, pouze “studený start” při deaktivované GPS trvá více než pět minut.

Jako doplňující aplikace nabídne Huawei YouTube (s přehráváním videí v HD kvalitě), klienty Twitter a Facebook, čtečku knih Aldiko, Google Earth a několik odkazů na hry z Marketu.

Huawei Ideos X5Dle mého názoru je Ideos X5 dobrou volbou pro spoustu zájemců o chytrý telefon. Přimhouřit oči musí člověk u takřka jakéhokoliv smartphonu, a pokud výrobce přijde s včasnou aktualizací, spousta much se vybije a bude fungovat na jedničku.

 

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)