Skončí BlackBerry s telefony úplně? Nevěří jim ani CEO

BlackBerry telefony

Investoři už delší dobu tlačí na kanadskou firmu. Přesto ale stále BlackBerry poslední roky ztrácí a ztrácí. V takových případech je potřeba radikální řešení, tím by podle posledních informací měl být konec BlackBerry telefonů.

Budoucnost BlackBerry

Značka s ostružinou ve znaku nemá moc štěstí v hardwarovém sektoru. CEO dokonce řekl, že hardware není budoucností některých společností. Z toho jde vyčíst, že se chtějí zaměřovat více na softwarovou stránku. Nasvědčuje tomu i nedávno spuštěná služba BlackBerry Hub+ pro ostatní Android telefony.

Již 28. září by měl John Chen oznámit, jestli nechají otevřenou svou HW divizi. Prozatím není jasné, jestli by to znamenalo úplný konec BlackBerry zařízení, nebo se jen změní v tom, že budou prodávat upravené telefony jiných značek, jako je tomu například u telefonu DTEK50.

Telefony BlackBerry mají podíl na světovém trhu menší, než jedno procento. Divize pro software už taky není tak velká a těžko se dá srovnávat s časy minulými. Analytici na Wall Street se domnívají, že firma bude o peníze přicházet nadále v tomto roce, ale i v 2017 a 2018.

HW divize vysává mnoho peněz

Hardware divize si bere z rozpočtu více než 65%, což je strašně moc vzhledem k tomu, kolik zařízení se prodá. Za poslední čtvrtletí se prodalo pouhých 500 tisíc telefonů, což je propad o dalších 100 tisíc oproti předchozímu čtvrtletí. Přitom před deseti lety prodávaly telefony po milionech.

Co mohou nabídnout telefony BlackBerry s Androidem? Pojďme to zjistit

Co mohou nabídnout telefony BlackBerry s Androidem? Pojďme to zjistit

V telefony nevěří ani CEO společnosti

CEO BlackBerry John Chen také ví, že hardware není dlouhodobým řešením. “Já osobně nevěřím, že hardware bude budoucností každé společnosti,” řekl v červnu investorům.

Předtím také oznámil, že se v září rozhodne o tom, zda bude mít smysl zůstat u výroby telefonů. Rozhodnuto zatím nebylo, nicméně 28. září se plánuje odhalení výsledků hospodaření za druhý kvartál fiskálního roku 2017, kde bude promlouvat i John Chen. Zajímavé také je, že BB na svých stránkách spustilo velkou akci na veškerý HW kromě telefonů, slevy končí těsně 27. září, tedy přesně před zveřejněním hospodaření.

Nedaří se ani poslednímu modelu

Minulý měsíc BlackBerry vypustilo na trh údajně nejbezpečnější Android smartphone na světě – DTEK50. Tímto zařízením chtěli zatopit hlavně Applu, který jim přebral mnoho zakázek, hlavně ve státních sférách. Například před nedávném vyměnil imigrační úřad USA 17 600 BlackBerry zařízení za iPhony, protože ministerstvo zjistilo, že produkt Applu splňuje lépe bezpečnostní požadavky.

Konec telefonů naznačuje ve svém článku i největší kanadský deník The Globe and Mail, kde je uvedeno: BlackBerry mění zaměření od svého ztrátového byznysu s mobily a začíná se zaměřovat na software”. Takže to vypadá, že skutečný obrat je velmi blízko.

Chyběly by vám na trhu BlackBerry telefony?

zdroj: fool.ca, black berry.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)