Víte, kam měl původně Android namířeno? Smartphony to nebyly!

android-logo1

Před více jak deseti lety, tedy v dobách, kdy Android zdaleka nebyl jedním z hlavních mobilních operačních systémů, Andy Rubin a jeho kolegové připravovali Android jako softwarovou platformu pro digitální fotoaparáty!

Na New Economy Summit v Japonsku to uvedl přímo Rubin. Podle Andyho měl Android zlepšit propojení digitálních fotoaparátů s osobními počítači. První ukázky tohoto systému pocházejí z roku 2004 a o rok později se už Android nacházel pod křídlem Googlu, kde byl přetaven v plnohodnotný mobilní operační systém. Rozhodnutí padlo i z toho důvodu, že trh s digitálními fotoaparáty se nezdál být dostatečně velkým. Tehdy se tým stojící za Androidem bál především Microsoftu (Windows Mobile 5.x a 6.x) a Symbianu (odpočívej v pokoji), iOS – potažmo iPhone – tehdy samozřejmě neexistoval.

Andy Rubin Google’s senior vice president of mobile and digital

A byla to i klesající cena komponentů, ze kterých jsou mobilní telefony složeny – díky ní přicházela vize otevřeného a bezplatného systému častokrát na přetřes. Rubin uvádí, že “chtěl, aby co nejvíce zařízení běželo na Androidu. Takže místo toho, abychom si za licenci účtovali 99, 69 nebo 59 USD, raději jsme ho dali k dispozici zdarma. Protože jsme věděli, že průmysl je na ceny citlivý.”

Kdo by to byl řekl, že systém původně určený pro fotoaparáty nakonec zmutuje v robustní operační systém a nakonec se zase na digitály vrátí – viz Polaroid iM1836 nebo Samsung Galaxy Camera. Kruh se uzavírá…

 

Zdroj: PCPro

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek