Menu

Budeme v budoucnosti nabíjet telefony teplem našeho těla?

Zajistit dodávku elektrické energie pro dnešní nenasytné telefony nebývá jednoduché. Pokud jste v blízkosti elektrické zásuvky, nesmíte zapomenout nabíječku. Jestliže se chystáte na výlet, je dobré přibalit také powerbanku. Existují ale i další varianty v podobě solárních panelů (například PowerOak K2 Solar: powerbanka s 50000 mAh a solárním nabíjením) či kotlík, ve kterém si vedle nabíjení můžete třeba ohřát párek (viz PowerPot: nabijte svůj telefon speciálním kotlíkem!). Všechna řešení však mají nějaké “ale,” spočívající obvykle v tom, že sebou musíte něco nosit. Zatím posledním zajímavou myšlenkou je v tomto směru možnost nabíjet telefony teplem našeho těla. Jak to by to mělo fungovat? To vám vysvětlíme v tomto článku.

Kapacita baterií roste, to však nestačí

Na začátek musíme uznat, že vývoj technologie akumulátorů jde dopředu. Dnes výrobci dokážou do stejně velké baterie vměstnat citelně více energie než například před deseti lety. Paralelně s tím ale stoupá i spotřeba, na které se velkou měrou podílejí zvětšující se displeje a stále výkonnější hardware. Na doby, kdy telefon vydrží na jedno nabití týden i dva, si tedy budeme muset ještě nějaký ten rok počkat. Nabíjení tedy je a bude, čemu se v periodě několika desítek hodin prostě nevyhneme. Vědci však přišli s novou technologií, využívající teplo produkované lidským tělem.

Budeme v budoucnosti nabíjet telefony teplem našeho těla?

Budeme v budoucnosti nabíjet telefony teplem našeho těla?

Nabíjení teplem našeho těla? Zatím spíše snaha o zpomalení vybíjení.

Za myšlenkou stojí Daryoosh Vashaee profesor elektrického a počítačového inženýrství z univerzity v Severní Karolíně. Ten se svým týmem pracuje na projektu nositelných termoelektrických generátorů (TEG). Princip je ve své podstatě velice prostý: tyto prvky využívají teplo vydávané tělem svého nositele k výrobě elektrické energie. Součástka tedy absorbuje teplo a přeměňuje ho na elektrickou energii s výkonem 20 µW (mikrowattů) na centimetr čtvereční plochy. Z technického hlediska se celé zařízení skládá z tepelně vodivého materiálu spojeného s polymerovou vrstvou, která zachycuje teplo a předává ho termoelektrickému generátoru. Zásadní pro použití v praxi může být skutečnost, že takto sestavený materiál je silný jen 2 milimetry, je tenký a ohebný.

Jeden z vedoucích studie Haywood Hunter předvádí tričko s TEG

Jeden z vedoucích studie Haywood Hunter předvádí tričko s TEG

Zachrání nabíjení teplem situaci? Nejspíš ne!

Hodnota vyjadřující výkon na plochu naznačuje, že uvedený způsob nebude schopen poskytnout dostatek energie pro nabíjení větších zařízení, jako jsou telefony a tablety. Ta by totiž energii spotřebovávala rychleji, než přijímala. Může však přispět ke zpomalení vybíjení a prodloužit výdrž baterie na jedno nabití. Samozřejmě na větší ploše je tato technologie schopna dodat více energie, ale na druhou stranu může být také méně praktická, protože zabere více místa.

Jednou z možností je integrovat technologii do oblečení. Vědci už vyzkoušeli vyrobit tričko, které bylo při fyzické zátěži schopné produkovat 16 μW/cm2. To by se mohlo stát důležitým prodejním argumentem pro budoucí chytré oděvní výrobky. Cílem je, aby zařízení bylo možné provozovat nepřetržitě, aniž by se uživatel musel spoléhat jen na kapacitu baterie. Ani tato technologie dodávky energie teplem našeho těla není úplně dokonalá, ale je to velký krok správným směrem. V následujícím videu můžete vidět několik experimentů s termoelektrickými generátory, včetně toho, jak na takové nabíjení reaguje chytrý telefon (na videu však není provedení týmu Daryooshe Vashaeena).

Co myslíte, má tato technologie šanci na prosazení se v praktickém životě? Budeme v budoucnosti nabíjet telefony teplem našeho těla? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Zdroje: androidheadlines.com, northcarolina.edunews.ncsu.edu.

 

Komentáře

TomVal

TomVal 20

25.9.2016 18:05

No u chytrých hodinek by to bylo hodně záhodno, případně též přidat dobíjení pohybem ruky, tak jak to je u samonatahovacích mechanických hodinek

pavoukandre

z aplikace
25.9.2016 18:15

ja bych sazel na boty.

Vena7474

vena7474 0

z aplikace
25.9.2016 23:51

já bych vsadil na slipy, potí se mi koule jak sviňa ….

Arduino

z aplikace
26.9.2016 7:28

Vena: ty si to dokoncil teda :D

Jirka2014

z aplikace
26.9.2016 12:16

někteří budou dobře nabíjet 😁 no alespoň 3%😀

pavoukandre

z aplikace
26.9.2016 19:20

jak někdo může nosit slipy? Vždyť to škrtí gule.😩

RSS (komentáře k článku)