Samsung Galaxy S6 Edge+ a Note 5 agresivně ukončují úlohy na pozadí

Task Killery jsou jedním z nejdéle se držících mýtů

Nedávno představené telefony Samsung Galaxy S6 Edge+ a Galaxy Note 5 nabízejí svým majitelům 4 GB RAM, přesto jihokorejský výrobce nastavil v systému poměrně agresivní způsob ukončování úloh, běžících na pozadí. Toto chování bylo v minulosti zaznamenáno na zařízeních s menší operační pamětí, kde ho lze považovat za opodstatněné, neboť RAM do značné míry konzumovala grafická nadstavba TouchWiz. V případě špičkových modelů, které disponují největší dostupnou operační pamětí na trhu, je ale takové počínání přinejmenším překvapivé.

Samsung Galaxy S6 Edge+ a Note 5 agresivně ukončují úlohy na pozadí Samsung Galaxy S6 Edge+ a Note 5 agresivně ukončují úlohy na pozadí

Redaktoři serveru Android Police připravili na toto téma video, které je sice trochu delší (trvá bezmála šest minut), nicméně určitě doporučujeme zhlédnout ho celé – názorně na něm totiž uvidíte, jak vlastně toto chování vypadá v praxi. Vlevo je vidět chování Samsungu Galaxy S6 Edge+, vpravo je Nexus 6.

Samsung Galaxy S6 Edge+ and Note 5 aggressive background task killing

Samsung Galaxy S6 Edge+ and Note 5 aggressive background task killing

Chování lze reprodukovat na jakémkoli telefonu Galaxy S6 Edge+ a Note 5, což ostatně potvrzuje řada dalších uživatelů, kteří na problém příliš agresivního ukončování úloh na pozadí upozornili. V kostce se toto počínání projevuje tak, že pokud spustíte nějakou aplikaci a následně otevřete dalších čtyři až pět programů, abyste se poté vrátili do výchozí aplikace, zaznamenáte na telefonech Samsung Galaxy S6 Edge+ a Galaxy Note 5 výraznou prodlevu v načítání, způsobenou tím, že se program nenačítá z operační paměti. Kromě prodloužení doby pro načtení se také zvyšuje spotřeba baterie, neboť čtení z úložiště vyžaduje více energie než čtení z RAM.

Nexus 6 vydrtil Samsung Galaxy S6 Edge+

Srovnání stejného postupu na Nexusu 6 a Galaxy S6 Edge+ prakticky ve všech případech ukázalo pomalejší načtení aplikace v neprospěch jihokorejského produktu. Rozdíly se přitom pohybují od zlomku sekundy (například v případě aplikace Twitter), až po jednotky sekund (v případě Yelp, Uber a Chrome). Takové chování nepochybně bude mít dopad na celkovou zkušenost a dojmy uživatelů.

Určitě nevypadá dobře, když Nexus 6 s méně výkonným procesorem, menší operační pamětí a pomalejším úložištěm, vykazuje lepší odezvu, než “našlapaný” Samsung Galaxy S6 Edge+. Důvody tohoto počínání nejsou zcela jasné – může se například jednat o snahu ukončovat úlohy v rámci úspory baterie, což podporují i menší akumulátory modelů Galaxy S6 Edge+ a Note 5 ve srovnání s loňskými modely.

Redaktoři serveru Android Police požádali Samsung o oficiální vyjádření, které ale zatím neobdrželi.

Zdroj: Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)