Aplikace Slovník do kapsy – výtečný společník na vaše cesty

slovnik ico

Programy, které slouží k překladu textu z cizího jazyka do českého či naopak z českého do cizího, se mezi uživateli těší značné oblibě. Jedno z nejznámějších a nejpoužívanějších řešení na světě je od samotného Googlu – Google Translate. Tato aplikace zvládá opravdu mnoho funkcí – od překladu pomocí fotoaparátu, diktování hlasem, až po možnost překládání celých stránek textu. Jedna z hlavních nevýhod však spočívá v ne zcela přesném překladu a nutnosti vlastnit aktivní datové připojení pro využití nadstandardních funkcí. Z tohoto důvodu si značný počet uživatelů oblíbil tzv. “offline slovníky”, které tento problém spolehlivě řeší, i když naopak nenabízejí takový rozsah nadstandardních funkcí. Dnes se podíváme právě na jeden z offline slovníku – Slovník do kapsy.

slovnik

Spuštění aplikace

Po zapnutí vás přivítá startovací obrazovka s červenou ikonkou aplikace. Asi se nyní ptáte, proč jsme zvolili kapitolu spuštění aplikace, když se jedná o velmi banální a obvyklou situaci, na které není ve většině případů mnoho zajímavého. Opak je pravdou, s tímto úkonem se totiž pojí jeden závažný problém, na který jsme během testování narazili. Aplikace totiž v průběhu spouštění velmi často padá. Mnohdy se tak podaří úspěšný start až na několikátý pokus. Problém se však pravděpodobně netýká všech zařízení, mnoho uživatelů se s ničím podobným doposud nesetkalo. Na redakčním telefonu Samsung Galaxy Note 2 s Androidem 4.3 jelly Bean tomu ale tak není. I přes to věříme, že zmíněná chyba bude velmi brzy opravena.

Screenshot_2014-01-29-20-38-31

Vzhled, ovládací prvky

Po úspěšném načtení vás přivítá úvodní obrazovka s vlajkou Velké Británie. Pod ní se nachází tlačítko stáhnout, prostřednictvím kterého si budete moci stáhnout zvolený jazyk. Tuto možnost vnímáme jako veliké plus, jelikož si uživatel bude moci stáhnout pouze potřebné jazyky a zbylými se nebude zaplňovat paměť zařízení.

Screenshot_2014-01-28-17-54-38

Pokud vás nezajímá pouze anglický jazyk, tak nezoufejte, na výběr jich je o mnoho více. Pro změnu jazyka je nutno navštívit menu, do kterého se dostanete pomocí malé ikonky slovníku v levém horním rohu. Dostupná je angličtina, němčina, francouzština, španělština a ruština.

Screenshot_2014-01-29-21-17-19

Kromě výběru jazyků se v menu nachází odkaz “O aplikaci”, který vás přenese do sekce se základními informacemi a možností vložit promo kód.

Screenshot_2014-01-29-21-17-27

Po úspěšném zvolení požadovaného jazyka je nutno ho stáhnout. Velikosti jazykových balíčků se velmi liší, některý má 100 MB, jiný zase poloviční velikost. Po stažení je vám umožněno daný slovník využívat bezplatně po dobu 14 dnů. Toto období lze navíc o týden prodloužit pomocí sdílení na sociální síti Facebook.

Screenshot_2014-01-28-18-01-17

Po vypršení časové lhůty se cena jedné řeči pohybuje na úrovni 45 Kč.

Jak Slovník do kapsy překládá

Aplikace disponuje funkcí chytrého rozpoznání jazyka, není tedy nutno manuálně přepínat mezi módy “angličtina -> čeština” a “čeština -> angličtina”. Kvůli případným problémům jsou tyto funkce ale přibaleny také. Přepínání mezi módy překladu probíhá pomocí tlačítek ve spodní části obrazovky.

Prepinani modu

Samotná překládaná slova se zapisují do kolonky “Zadejte hledané slovo”, která se nachází v horní části obrazovky. Po napsání textu není potřeba hledat potvrzovací volbu, dané slovo se samo automaticky přeloží.

Screenshot_2014-01-29-21-50-16

Slovní zásoba je velmi dobrá. Výsledný překlad je tvořen mnohdy velmi dlouhým seznamem snad všech významů daného slova. Kromě překladu jsou také obsaženy blízké fráze a slova obsahující hledaný výraz, což mnoho uživatelů jistě uvítá.

Screenshot_2014-01-29-21-59-27

Výsledný překlad mnohdy obsahuje “slangovou” řeč (computer game = gamesa, počítačová hra). Je tak na zvážení každého uživatele, jestli je to přínosem, či naopak problémem. Nám slangová řeč ve výsledném překladu nevadila a naopak jsme ji uvítali.

Závěr

Slovník do kapsy je velmi kvalitně zpracovaná aplikace, která poslouží svému účelu více než dostatečně. Uživatelské prostředí působí jednoduše, líbivě a velmi přehledně. Všechny ovládací prvky jsou umístěny přesně tam, kde by je uživatel očekával. Slovní zásoba je velmi rozsáhlá a pro každodenní využití dostačující. Kromě samotných slov jsou obsaženy také jednoduché fráze a větní spojení. Mnohdy překladač nabídne “slangový” překlad, což může být pro někoho výhoda, pro někoho nevýhoda. Jako plus vnímáme možnost stažení pouze vybraných jazyků.

Nedostatek vidíme zejména v častém padání aplikace při spouštění. Věříme ale, že se jedná pouze o dočasný problém, který bude v následující aktualizaci odstraněn. Pravděpodobně se netýká všech zařízení na trhu.

Vzhledem k možnosti využití jej zdarma až na 21 dnů, slovník všem vřele doporučíme.

Pocket Dictionary
Pocket Dictionary

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)