Prodejce tabletů bez licencí Google Mobile Services končí v likvidaci

kms_ico

Minulý týden jsme ve článku Google prý účtuje za své aplikace v Androidu kolem 15 Kč za jedno zařízení zmiňovali případ firmy KMS Components, pro kterou výrobce Argos vyráběl levné tablety MyTablet, ovšem neměl vyřešené licenční podmínky ke službám Google (Google Mobile Services neboli GMS). Nyní přišel deník The Guardian s informací, že KMS Components vstupuje po sporech s Argosem do likvidace.

Prodejce tabletů bez licencí Google Mobile Services končí v likvidaci Prodejce tabletů bez licencí Google Mobile Services končí v likvidaci

Deník uvádí, že Argos odmítl zaplatit 3,2 milionů liber (asi 107 milionů českých korun) po zjištění, že společnost nainstalovala do zařízení balík Google Mobile Services, obsahující kromě jiného Mapy Google, Gmail a Obchod Play, bez příslušné licence. Samotný systém Android je sice k dispozici zdarma a je šířen pod licencí open-source, nicméně proprietární programy a služby od Googlu zadarmo nejsou. Výrobci, kteří je chtějí v systému použít, musí získat licenci GMS, bez které je takové použití nelegální.

The Guardian získal informace od bývalého zaměstnance firmy KMS, který tvrdí, že Argos odmítl získání licence, odstranění problematického software ze zařízení i vrácení peněz. Proto společnost, působící na trhu od roku 1994, končí v likvidaci. Podle bývalého ředitele je navíc velmi nepravděpodobné, že by se tato značka ještě někdy vrátila na trh. O práci tak přijde více než sedmdesát zaměstnanců firmy KMS Components.

Navzdory licenčním sporům Argos nadále nabízí na svých internetových stránkách pět různých tabletů pod značkou CNM, přičemž pravděpodobně žádný nemá odpovídající licence.

Argos MyTablet není jediným levným tabletem používajícím aplikace Google bez příslušného povolení. V listopadu řetězec Carphone Warehouse prodával za 49 liber tablet Avoca, který musel být stažen z prodeje poté, co bylo zjištěno, že výrobce STB Developments předinstaloval do tabletu aplikace Google bez licence GMS.

Zdroje: Android Central, The Guardian.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)