Tvůrci alternativní OmniROM připravují Android 5.0 Lollipop

omnirom-schrauben

Poté, co Google uvolnil zdrojové kódy Androidu 5.0 do oficiálních repozitářů Android Open Source Project (AOSP), se uživatelé začali ptát, kdy budou uvolněny první alternativní firmwary, založená na nejnovější verzi Androidu.

Tvůrci alternativní OmniROM připravují Android 5.0 Lollipop Tvůrci alternativní OmniROM připravují Android 5.0 Lollipop

Alternativní ROM OmniROM spatřila světlo světa v říjnu loňského roku se sebevědomým cílem nahradit CyanogenMod v roli “otevřené ROMky” pro všechna zařízení. Zájem komunity se snaží vzbudit i co možná nejdřívější aktualizací na poslední verzi systému Android – v tomto případě 5.0 Lollipop. Podle vyjádření na oficiálním blogu vývojáři intenzivně pracují na přípravách firmwaru, postaveného na Androidu L, přičemž uživatelé by se “již brzy” měli dočkat prvních testovacích sestavení.

V první řadě se nyní pracuje na podpoře hardware – například se již podařilo rozběhat Android 5.0 Lollipop na postarším Galaxy Nexusu, který tuto verzi oficiální cestou nedostane. V následujících dnech budou dokončena a uvolněna testovací sestavení – takzvané “nightly builds” – jež ale mohou obsahovat chyby a nejsou vhodná pro běžné použití. Definitivní termín, kdy bychom se mohli dočkat stabilní verze, ale zatím není znám.

Tvůrci alternativní OmniROM připravují Android 5.0 Lollipop Tvůrci alternativní OmniROM připravují Android 5.0 Lollipop

Autoři také upozorňují, že nejnovější verzi systému nedostanou všechna aktuálně podporovaná zařízení. Důvodem je především chybějící podpora ze strany výrobců, ale také skutečnost, že vývojářský tým nemá kapacitu na podporu všech myslitelných telefonů a tabletů. Jednoduše řečeno – pokud dané zařízení nemá aktivního správce, s největší pravděpodobností se Androidu 5.0 nedočká. Z tohoto důvodu vývojáři hledají dobrovolníky, kteří by se chtěli podílet na přípravách.

Samotná ROMka ve verzi 5.0 Lollipop bude nadále alternativou k CyanogenModu – nabídne prakticky čistý systém s maximální možnou stabilitou. V minulosti tým OmniROM představil několik nových produktů, jako je například OmniSwitch, režim INDEX a první správce souborů, který se automaticky synchronizuje s cloudovým úložištěm.

Zdroje: Blog OmniROM, Android Headlines, Android Community, 4PDA, Phandroid.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)