Češi jsou lídry Evropy v bezkontaktních platbách, zapojí se i mobily?

Dočkáme se placení mobilem u nás?

Bezkontaktních plateb napříč celou Evropou drasticky přibývá a dvojnásob to pak platí u nás v České republice. Společnost Visa, jež je jedním z hlavních zprostředkovatelů služeb platebních karet, právě oznámila, že za posledních 12 měsíců bylo pomocí bezkontaktních karet uskutečněno neuvěřitelných 1,1 miliardy transakcí v celkové hodnotě přesahující 360 miliard Kč. Rostoucí trend u bezkontaktních plateb potvrzuje také fakt, že jen za březen 2015 utratili držitelé bezkontaktních karet Visa přes 43 miliard korun právě prostřednictvím bezkontaktních transakcí – to je třikrát více než za stejné období loňského roku.

Statistikám využití bezkontaktních plateb velmi pomohli také obyvatelé České republiky – téměř 60 % všech transakcí, které zde proběhly, bylo totiž provedeno bezkontaktně. Díky tomu se Česká republika řadí do čela celé Evropy, co se poměru bezkontaktních plateb týče.

češi jsou lídry bezkontaktních plateb Top 5 zemí s nejvyšším podílem bezkontaktních plateb v obchodech

Statistiky využití bezkontaktních plateb by však mohly být ještě mnohem příznivější, pokud by konečně dorazil funkční způsob, díky kterému by bylo možné platit prostřednictvím mobilu s NFC čipem. V minulosti bylo pro bezkontaktní mobilní platby zapotřebí speciální SIM karty a tím pádem i zapojení operátora. Několik takových to pokusů, jak u nás rozjet platby mobilem, dokonce i proběhlo, vzpomeňme například na aliance, které utvořilo O2 s GE Money Bank či T-Mobile a Era/ČSOB. Ani jedno z těchto partnerství však nebylo úspěšné. Android 4.4 však přišel s funkcí nazvanou Host Card Emulation, díky níž je možné si do telefonu naklonovat nejen platební, ale například i různé věrnostní karty. Na své využití u nás tato funkce bohužel zatím stále čeká, byť se nejspíše blýská na lepší časy. A je to právě Visa, která se o to aktivně zasazuje a do svého programu bezkontaktních plateb mobilem postupně nabírá celou řadu evropských bank. V některých zemích pak již stihla tato společnost spustit pilotní program pro otestování plateb prostřednictvím Host Cart Emulation.

Sandra Alzettová, výkonná ředitelka pro klíčové produkty Visa Europe pak dodává:

Obliba bezkontaktních plateb v budoucnu ještě poroste, neboť právě nyní jsme svědky nástupu nové generace digitálních plateb, kde bude jednoduchost a pohodlnost rozšířena na mobily a NFC technologii zabudovanou na příklad do hodinek nebo oblečení.

Zdroj: TZ

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

nfc platby telefonem android pay

Co je NFC a k čemu je dobré ho použít?

Články Karel Kilián Karel Kilián
9 min. uložit na později

Komentáře (41)