Třetina Čechů už má na placení kartu uloženou v mobilu

placení mobilem nfc čr průzkum mastercard

Když jste naposledy vytahovali z peněženky hotovost, bylo to z donucení v místě, kde nepřijímají platby kartou? A máte svou fyzickou platební kartu rádi po ruce, i když ji máte nahranou v digitální podobě v mobilu či hodinkách? Pokud jste na tyto otázky odpověděni ano, reprezentujete aktuální trend placení v ČR. Společnost Mastercard provedla v tuzemsku průzkum, který mimo jiné tvrdí například to, že každý třetí Čech už použil svůj chytrý mobil k zaplacení útraty. A kdo už si na placení mobilem zvykl, používá ho v průměru při každé druhé transakci.

Bezhotovostní placení v ČR (průzkum Mastercard)

  • Lidé u sebe mají častěji svůj chytrý mobil (86 %), spíš než platební kartu (75 %) nebo peněženku s hotovostí (73 %).
  • Již 32 % lidí v Česku si uložilo svou platební kartu do mobilního telefonu.
  • Více než polovina z nás (51 %) již hotovost z peněženky vůbec nevytahuje i přes to, že ji tam má.
  • Dvě třetiny zákazníků (68 %) tvrdí, že fyzickou kartu stále rozhodně potřebují, i když ji mají nahranou v nějakém zařízení. Plastová karta je pro 21 % lidí záložní řešení.
  • Češi platí kartou v 59 % případů. A mohlo by to být až 75 %, kdyby lidé nenaráželi na obchodníky, kteří bezhotovostní platby nepřijímají.
  • Skoro polovina lidí (47 %) začala častěji využívat placení kartou, chytrým mobilem nebo hodinkami v době pandemie.
  • Zhruba 25 % Čechů má chytré hodinky či náramek a 10 % z nich je aktivně využívá při placení. 9 z 10 lidí, kteří platí nositelnou elektronikou, platí i mobilem.

U mobilních plateb si Češi chválí, že telefon mají vždy při ruce, platba s ním je rychlá, pohodlná a nemusí vytahovat peněženku. To oceňují zejména lidé, kteří nosí peněženku v kabelce nebo v batohu, a cesta k platební kartě nebo hotovosti je tak pro ně tak ještě delší. Hotovost dnes ve vnímání Čechů představuje hlavně „železnou rezervu“.

Jakou formu placení preferujete vy? A nosíte stále běžné peníze?

Zdroj: Mastercard

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)