Menu

WiFileaks aneb zmapujme české Wi-Fi sítě

Před pár dny jsem objevil zajímavý projekt Jakuba Čížka s názvem WifiLeaks. Cílem projektu je vytvořit databázi Wi-Fi sítí v České Republice, podívat se, jaké se u nás nejčastěji používá zabezpečení, kde je výskyt Wi-Fi sítí nejhustší a kde naopak na žádnou nenarazíte.

A jak to vlastně funguje? Do svého smartphonu vybaveného systémem Android si nainstalujete aplikaci, kterou najdete na webu www.wifileaks.cz (12. 1. 2012 aplikace zatím není na Marketu) a jednoduše spustíte. Wifileaks bude využívat Váš GPS a Wi-Fi modul a bude zaznamenávat všechny sítě, na které narazíte po cestě domů, do školy, nebo do práce. Tady musím upozornit na jednu věc, než stisknete tlačítko “Spustit zaměřování Wi-Fi sítí”, doporučuji mít Váš mobil plně nabitý. Spuštěný GPS modul s Wi-Fi modulem, který pořád hledá sítě, je velký žrout, a na mém HTC Desire HD procenta zbývajícího stavu akumulátoru mizela před očima.

Po mém používání zhruba 15 km jízdy autem na venkově, jsem do databáze přidal 60 nových sítí a 31 jsem jich aktualizoval. Situace ve městě bude určitě o hodně lepší. Nasbírané informace o Wi-Fi sítích se neodesílají hned, takže se nemusíte bát o Váš FUP. Až zaměřování dokončíte, stačí přijít k Vaší Wi-Fi síti a data odeslat na server, kde se dále zpracují. Z SD karty se vyprázdní databáze a jste připraveni na další “lov”.

K čemu je to dobré? Dovolím si citovat slova autora aplikace “Zjistíme, jaké nejtypičtější zabezpečení Wi-Fi používáme, kde je podobných sítí nejvíce, jak se zpravidla jmenují a nakonec se pomocí nich budeme moci i navigovat stejným způsobem, jako to dělá Google” – Jakub Čížek.

Takže jak začít? Stáhněte si aplikaci do svého smartphonu, zaregistrujte se a pak můžete začít sbírat sítě kolem Vás. Čím více nás bude, tím lépe.

Poznámka redakce:
Vzhledem k tomu, že autor této aplikace nikde neuvádí, jaká data jsou pomocí této aplikace shromažďována a jak je s nimi nakládáno, je používání tohoto programu na vlastní nebezpečí.
Jak se díváte Vy na užitečnost tohoto programu?

 

Komentáře

PiTi

PiTi

30.1.2012 7:49

skoda ze nie je nic podobne aj pre Slovensko :(

postman

postman

30.1.2012 8:16

na otázku, jak se dívám na užitečnost odpovím prostě …

pokud bude umět wifileaks navigovat k nejbližšímu potenciálnímu wifi internetu zdarma (tzn. bude tam možnost přijít k potenciální free wifi, připojit se a tím ji označkovat jako FREE WIFI INTERNET) pak to bude užitečný nástroj …

pokud však bude aplikace použita opravdu POUZE k napodobeni navigacniho systemu googlu, pak to bude POUZE zajimavy semestralni projekt a dobra vyvojarska zkusenost pro jakuba cizka, nic vic….

william.riker

william.riker

30.1.2012 8:25

no co k tomu dodat, snad jen to ze je skoda ze lidi si neumi vazit soukromi a jeste radi poskytuji informace tretim stranam a nekteri tomu napomahaji jeste ruznymi softiky. dle meho nazoru se toto neuchyti a propadne do zapmeni a jak pise POSTMAN bude z toho pekny smestralni projekt :-) (cemuz fandim)

waclaw

waclaw

30.1.2012 9:04

Je tu jeste jedna daleko vetsi alternativa: wigle.net

Marek Štafl

Marek Štafl

30.1.2012 10:55

@william.riker – a ještě horší je přehnaná paranoia. Pokud aplikace nebude požadovat přístup k mým kontaktům, telefonnímu číslu, IMEI, IMSI atd., nevím, proč bych se měl bát nějakého narušení soukromí. K tomu co dělá tahle oprávnění nepotřebuje a pokud je bude vyžadovat, je něco špatně.
Jinak souhlasím s @postman. Pokud by se aplikace využila ke zmapování a zveřejnění free WiFi připojení, byla by to užitečná věc. Člověk by se v cizím městě mrknul na mapu, kde má k dispozici nejbližší WiFi zdarma.

Miklik

Miklik

30.1.2012 11:05

Myslím, že Jakub Čížek už má i povolení od úřadu pro ochranu osobních údajů. Na G+ popisoval to martyrium.

william.riker

william.riker

30.1.2012 11:59

to Marek Štafl: nepopiram ze sem paranoidni :-)

ic

ic

30.1.2012 13:19

S narušením soukromí… no nevím… pokud si chce někdo zachovat soukromí měl by si první své WIFI AP nastavit tak, aby mělo šifrování a skryté SSID, jinak prostě vysílá do okolí a z jeho SSID a MAC je rázem veřejná informace, no a stejně tak i poloha routeru, protože ta se dá vždy zjistit, ať už pomocí takovýchto projektů, nebo vlastními prostředky.

Jde jen o přístup… některé naše úřady to mají jako moto: ‘že má být informace veřejná neznamená, že má být snadno přístupná’ a jsou pak takzvané ‘trochu veřejné’ informace, tedy, že veřejné jsou jen, když přijedete do Prahy na úřad a nahlédnete do papírů, pokud to někdo umístí na internet bude za to postihován.

Navíc využití takovéto sítě WIFI routerů může být ještě jedno… někdo známý se odstěhoval a neřekl kam… tak se podívám do své databáze (na stránkách wifileaks v profilu) na MAC adresu jeho routeru a počkám si, až ji objeví někdo další jinde v republice.

postman

postman

30.1.2012 13:33

Bohužel Jakub to povolení od úřadu nemá, úřad totiž požadoval aby všichni mapující byli viditelně označeni (to je nesplnitelné), aby mapující ohlásili mapování na místním uřadě dopředu (nesplnitelné), data nebyla archivováná déle než, ablááá blááá blááá prostě samé nesplnitelné bláboly. Ano jednání s úřadem muselo být skutečné martyrium :-)

postman

postman

30.1.2012 13:36

projekt wigle.net je velmi zajimavy, dokonce umožňuje i zobrazení interaktivní mapy všech nasbíraných wifi bodů, ale mám s ním bohužel i tu zkušenost, že s přechodem na Android 4.x (Nexus S) přestal fungovat.

RapMan

RapMan

30.1.2012 14:05

Zajimavy, to za co byl google zazalovan, ted budou uzivatele delat dobrovolne….

ladinusamad

ladinusamad

30.1.2012 18:55

Nerad spamuju. Ale projekt wigle funguje celkem dobře. Nějaký čas jsem si s ním hrál… Pro člověka který wifi nemá jako koníček je to o ničem. Ale pro člověka který se zajímá je to zábava! A myslím že takový člověk neřeší jestli někdo vidí jaká ap zveřejnil a kudy tedy chodil. A myslím že dříve než se to stane nebezpečným tak to omrzí. Ale je to zábava. Alespoň chvíli… http://ladinek.com/monitoring-wifi

fiXacek

fiXacek

30.1.2012 19:17

Pokud vím, tak Jakub Čížek psal, že Wifileaks je odlišný od wigle.net nasbírané informace o wifi sítích byl měl poskytovat i google… S tím přístupem na internet -> také psal, že to není “tak jednoduché” – musí se člověk připojit > počkat si na IP > zkusit internet (přístup kdesi v netu)… A co se týče soukromý – aplikace požaduje pouze zjišťování polohy, wifi, úložný prostor (pro databázi) a přístup k netu (pro nahrání databáze) + drobnosti jako vibrace, atd…

frik

frik

30.1.2012 21:22

je fakt ze najit poradnou DB hotspotu v CR je problem, ale bud se bude zakladat ke kazdemu projektu nova DB nebo nejaka dobra duse rozjede open DB pro kohokoliv, na rychlym serveru a s poradnym API.

Adamantium

Adamantium

31.1.2012 10:04

Jak už pal postman, jediné pro mě smysluplné využití by byl seznam free wifi hotspotů. Ano, bylo by to pracnější a pomalejší ve smyslu otestování připojení, ale mělo by to aspoň nějaký smysl (proč se nechat navigovat polohou wifi sítě, když mám gps)..

postman

postman

31.1.2012 14:21

pro Adamantium
tady bych jen doplnil informaci, ktera vam mozna unikla, a sice že navigaci polohou wifi sítě už dělají android telefony dávno, využívají toho že tato nepřesná možnost je obvykle rychleji připravena než zaměření GPS takže nejdřív určí polohu pomocí 3g vysilace, potom pomoci nejblizsich wifi a nakonec pomoci gps … tohle uz davno funguje. PRojekt jakuba cizka to pouze zkousi napodobit, a jakub jasne psal ze si chce proste jen “zkusit jak to asi dela google”.

dfhs

dfhs

8.2.2012 13:06

No ale Wifileaks ukazuje wifini odkad pochadzaju a nie kde ich najdete v tom sa tato aplikacia lisi od konkurencie

cower

cower

25.1.2014 0:10

Jako admina podnikove site me jima hruza, ze si tuhle aplikaci nekdo stahne a zverejni tim svuj login a heslio. Na free wifi protokolu pracuje cisco a mel by resit to, ze se k free wifi zarizeni pripoji samo

Harry

RSS (komentáře k článku)