Návod: Jak v Androidu zjistit heslo ke známé WiFi síti?

jak zjistit WiFi heslo v Androidu

Tu situaci určitě znáte a někdy jste v ní také byli. Nacházíte se na známém místě (u přátel, v hospodě, v klubu, na nádraží…), váš telefon je díky dřívějšímu zadání hesla automaticky připojen k WiFi a někdo se vás na to heslo zeptá. Vy si ho s největší pravděpodobností nepamatujete a tak hledáte jinou cestu, jak k němu přijít. Samotný systém Android od verze 10 umožňuje sdílení připojení k WiFi přes QR kód a některé nadstavby od různých výrobců to umí dokonce roky. Sdílení přístupu tedy až takový problém nebude. Jenže co dělat, když chcete opravdu znát konkrétní podobu hesla? S ohledem na nastavení systému není možné jej za standardních okolností zobrazit. Na řadu tak přichází alternativní metody, jak WiFi heslo v Androidu zjistit. My vám přinášíme tři z nich.

Jak zjistit heslo ke známé WiFi síti v Androidu?

1) Přečtením z QR kódu

Jak bylo zmíněno výše, dost možná má váš telefon možnost sdílet připojení ke známé WiFi přes QR kód. V čistém Androidu 10 je tato funkce přímo součástí systému, majitelé mobilů Xiaomi, Samsung nebo Huawei ji znají delší dobu. Načtením QR kódu se standardně předají informace o síti do mobilu příjemce a připojení naskočí. Pokud ale chcete zjistit konkrétní podobu hesla, musíte se vydat „hlouběji“. QR kód není nikterak složitý či zašifrovaný nosič informace, takže se dá celkem snadno zjistit, co v sobě ukrývá. K tomu byl vlastně i vyvinut.

Podívejte se do nastavení sítí v mobilu a zkuste u konkrétního WiFi záznamu najít tlačítko pro otevření QR kódu. Jakmile ho máte na obrazovce, pořiďte její snímek. Pak běžte na libovolný web umožňující čtení QR kódů (například ZXing), kde ze snímku získáte potřebné údaje. Kromě SSID (názvu) sítě uvidíte právě i heslo k ní.

2) Po rootu mobilu se speciální aplikací

Jestliže máte tu smůlu, že váš telefon neumí pracovat s výše uvedenými QR kódy pro sdílení připojení, situace je o dost komplikovanější. V systému se k WiFi heslům jen tak nedostanete, i když jsou v paměti uložena. Pro jejich nalezení a přečtení je potřeba root telefonu. Pak můžete všechna hesla buď najít v patřičných složkách, nebo to jednoduše nechat na speciální aplikaci jako je například WiFi Password Viewer. Toto už je samozřejmě mnohem pokročilejší postup a uživatel by musel mít hodně dobrý důvod chtít konkrétní heslo k WiFi, aby se do něčeho takového pouštěl.

WiFi Password Viewer [ROOT]
WiFi Password Viewer [ROOT]

3) Vstupem do administrace routeru

Toto je varianta, ke které je potřeba trochu štěstí. A umožňuje mnohem víc než jen zjištění hesla. I z mobilu se dá běžně dostat do administrace WiFi routeru, ke kterému jste připojení. Stačí znát jeho základní IP adresu (typicky třeba 192.168.0.1 nebo 192.168.1.1, záleží na značce), na které najdete vstup do administrace celého zařízení. Pokud si majitel nenastavil vlastní přístupové údaje (což je velké, ale stále velmi časté riziko), můžete se většinou přihlásit zadáním slova „admin“ do položky uživatelského jména i hesla.

Jestli máte štěstí a majitel si přístupové údaje nezměnil, dostanete se snadno do administrace routeru. Tam máte možnost nejen zobrazit heslo, ale provádět v podstatě jakékoli úpravy sítě a oprávnění. Myslete na to i při nastavování vlastního routeru.

Jak často jste v situaci, kdy chcete zjistit WiFi heslo v Androidu?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)