Víte, kdo používá vaši WiFi? Aplikace Who’s on my WiFi odhalí cizí hosty

who's on my wifi skener aplikace

Zabezpečení WiFi bývá mnoha uživateli často podceňováno. Řada uživatelů pro zabezpečení své bezdrátové sítě používá snadno prolomitelná hesla. Stejně tak nedbá na použití kvalitního šifrování a stále zůstává u zastaralého WEP, jehož odhalení netrvá typicky ani několik hodin. Nevítaní návštěvníci vám mohou v síti natropit pěknou paseku, ať už se jedná o zpomalení připojení, nebo snadnější cestu pro zjištění vašich osobních údajů a hesel. Je proto dobré se čas od času ujistit, že internetu, za který platíte využíváte skutečně jen vy. K zjištění této informace můžete použít samotné rozhraní routeru, nebo některou ze speciálních aplikací a programů. Jednou z nich je pak aplikace Who’s on my WiFi, skener, která ukáže všechna připojená zařízení.

Kontrola zabezpečení WiFi během několika vteřin

Použití aplikace je skutečně jednoduché. Skenování sítě započne automaticky, hned se spuštěním aplikace. Jakmile je proces dokončen ukáže se vám seznam všech připojených zařízení včetně MAC a IP adres. Také brána, maska sítě a adresa DNS serveru. Zařízení si můžete v aplikaci, pro lepší orientaci, libovolně přejmenovat. WiFi skener záznam sítě následně sloučí a uloží do skupiny s názvem WiFi sítě. Tyto skupiny se pak dají libovolně upravovat – mazat, přidávat atd. Můžete tak pohodlně spravovat i několik routerů, aniž by se vám zařízení pletla.

Odhalila vám aplikace Who’s on my WiFi cizí zařízení?

Jakmile vidíte soupis všech zařízení, můžete hned posoudit, jestli je mezi nimi i některé, které tam nepatří. V takovém případě pak nezbývá nic jiného než zařízení zablokovat. Vzhledem k jednoduchosti a omezeným funkcím aplikace, vám s tímto problémem Who’s on my WiFi nepomůže. Můžete však informace z ní použít k blokaci IP, nebo MAC adresy nezvaného hosta v rozhraní routeru. Tento postup se model od modelu liší, není proto možné jej obecně popsat.

Who's on my wifi
Who's on my wifi

Typicky se však jedná o takzvaný black list, nebo white list filtr – seznam IP/MAC adres, které nemohou, nebo mohou připojení využívat. Pokud se v rozhraní routeru nechcete „hrabat“, bohatě postačí také změna hesla. Není na škodu po nějaké době WiFi skener znovu použít, abyste se ujistili, že se nechtěné zařízení nevrátilo. V aplikaci si můžete také zvolit populární tmavý vzhled.

Dbáte na zabezpečení své WiFi?

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)