Za drahá data v Česku může Wi-Fi. Je to fakt, nebo lež? Co si o tom myslíte vy?

draha-data-wi-fi-ministryne-marta-novakova

Minulý týden jste pravděpodobně zaznamenali výrok ministryně Novákové, která v rozhovoru pro pořad ČT 168 hodin řekla, že drahá data jsou, protože v Česku radši využíváme Wi-Fi a tarify nekupujeme a nevyužíváme. Je to fakt a zlevní se data, pokud bychom přestali využívat Wi-Fi sítě?

Za drahá data můžou spotřebitelé? Výrok ministryně Novákové otevřel diskuzi

Minulý týden po odvysílání rozhovoru v pořadu 168 hodin, se strhla lavina příspěvků parodující výrok ministryně průmyslu Marty Novákové. Některé vybrané parodie můžete nalézt níže.

Zároveň pod tímto odstavcem naleznete i klíčovou reportáž, která byla minulý týden odvysílána. Zazní v ní vyjádření ministryně, ale zároveň i další zajímavosti ohledně drahých mobilních dat v Česku.

Ministryně operátorů

Víte, proč jsou v Česku drahá mobilní data? Dozvíte se v reportáži, kterou natočil Honza Novak. Pokud ji ale sledujete na svém mobilu, máte vypnout wifi. Ministryně průmyslu radí: Pokud budete ochotni kupovat od operátora víc mobilních dat, operátor víc vydělá. A pak vám je prý zlevní.#vypniwifi

Zveřejnil(a) 168 hodin dne Neděle 17. února 2019

 

Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu (za ANO)

„Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat: Máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte, tak vezmete mobil, tak se nepřipojíte na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější.“

Pokud se zaměříme na fakta, tak je pravda, že v Česku se využívají Wi-Fi sítě opravdu hodně. Podle nedávných průzkumů patří Česká republika k zemím v Evropě, kde se Wi-Fi u telefonů používá nejčastěji. Na to mají samozřejmě vliv i drahá data. Snížila by se ale cena dat, pokud by uživatelé začali mobilní internet více využívat? Ne, protože operátoři nemají důvod. V Česku neexistuje u operátorů konkurence, což můžeme v posledních letech vidět.

draha data porovnani v evrope

Od ani jednoho operátora nevidíte velké změny v cenách či nabídkách dat. Pokud nějaký operátor vylepší tarif s mobilními daty, je to v řádech jednotkách procent. Konkurence tuto změnu dorovná během pár dní a ve výsledku tak lidé nemají důvod přecházet ke konkurenci. Máme přitom jedny z nejhorších cen v EU (jen v Řecku a Maďarsku jsou na tom hůře), jak můžete vidět na datech společnosti rewheel z října minulého roku. Takže prostoru pro zlepšení je tu mnoho.

Výrok byl vytržen z kontextu, tvrdí ministryně. Zopakovala ho přitom osmkrát

Nedlouho po vysílání pořadu 168 hodin se Marta Nováková nechala slyšet, že novináři vytrhli její tvrzení z kontextu. Ministerstvo dokonce zveřejnilo záznam rozhovoru, jenže ten nebyl vůbec odvysílán. Šlo totiž o jiný rozhovor, který Česká televize v reportáži nepoužila. A že nešlo o vytržení z kontextu, uveřejnili lidé z pořadu 168 hodin včera ve vysílání a dnes na internetu. Kompletní reportáž můžete vidět na videu níže. Ministryně výrok opakovala celkem osmkrát, takže se rozhodně nedá mluvit o vytržení z kontextu.

"Vytržena z kontextu"

Ministryně průmyslu Marta Nováková "vytržena z kontextu". A jak to bylo doopravdy?

Zveřejnil(a) 168 hodin dne Neděle 24. února 2019

Vylepší situaci čtvrtý operátor?

Stejně jako Andrej Babiš i Marta Nováková věří v to, že situaci vylepší příchod čtvrtého operátora. Právě příchod nových operátorů v okolních zemích ukázal, že změny v cenách a objemech dat jsou možné hodně rychle. Jenže aukce volných kmitočtů v uplynulých letech ukázaly, že i přes zájem nových operátorů, jsme se ničeho převratného nedočkali. Vláda ale slibuje, že nadcházející aukce kmitočtů, která by měla skončit do června 2019, bude jiná a chtějí připravit lepší podmínky pro nové hráče na trhu. Níže můžete vidět srovnání dTestu jak je na tom Česko v porovnání s ostatními zeměmi.

Neomezené tarify (volání, sms, data přibližně do 10 GB)

ceny tarifu v okolnich zemich podle dat dtestu
Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu (za ANO)

„Nového operátora chceme přilákat na to, že podmínky budou férové, pro všechny stejné a za klíčové považuji prokazatelnost ochoty investovat. Budeme chtít, aby nový operátor investoval.”

Co si o tom myslíte vy?

Jak na celou situaci ohledně Wi-Fi a mobilních dat nahlížíte vy? Myslíte si, že kdybychom začali více využívat data na úkor Wi-Fi, tak by se ledy hnuly a operátoři by začali zlevňovat? Myslíte si, že ceny padnou s potenciálním příchodem čtvrtého operátora? Dejte nám vědět do komentářů!

Zdroj: ceskatelevize.cz, dtest.cz, fotografie: ©ITU/P.Barrera

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)