Menu

Symantec: útoky na chytré telefony s Androidem rostou

Se zvyšujícím se počtem chytrých telefonů jde ruku v ruce také náchylnost k napadení malwarem. Útočníci, hledající kořist mimo segment počítačů, stále častějí cíli na mobilní platformu, především pak na operační systém Android.

“Hlavní mobilní platformy konečně dosáhly takového zastoupení, že přitáhly pozornost útočníků. Symantec na základě toho očekává, že se množství útoků na těchto platformách bude zvyšovat,” uvedl výkonný ředitel Symantecu pro prodej v Indii Anand Naik.

V podobném duchu se vyjádřil také produktový manažer McAfee Labs Vinoo Thomas, který řekl: “S tím, jak jsou smartphony stále silnější a populárnější, jsme zaznamenali přesun hrozeb z PC na tuto platformu.”

Ačkoli škodlivé aplikace zatím ani zdaleka nevyklízejí pole v segmentu počítačů, mnozí autoří vytvářejí specifický mobilní malware.

“Množstí zranitelností v mobilním sektoru roste a autoři malware nejen upravují stávající aplikace pro mobilní plaftormu, ale vytvářejí nové škodlivé programy, jejichž cílem jsou mobilní zařízení,” řekl Naik.

Mezi základní hrozby pro mobilní operační systémy patří posílání SMS zpráv na tzv. “prémiová” čísla, sběr osobních dat ze zařízení, špehování uživatelů, sledování polohy zařízení, změna nastavení, rozesílání spamu a sledování bankovních transakcí.

Předpokládá se, že jak budou tablety a smartphony s Androidem pronikat do firemního prostředí, budou útoky na těchto platformách dále narůstat velmi vysokým tempem.

Podle zprávy společnosti Symantec vzrostl jen za loňský rok počet útoků na mobilní zařízení a jejich zranitelnosti o 93 %. Většina těchto ohrožení pak cílila právě na Android.

“Z naší globální zprávy za první čtvrtletí roku 2012 vyplývá velký nárůst mobilního malwaru. Skok byl zaznamenán téměř výhradně na platformě Android. Ze stovek hrozeb v polovině roku 2011 jsme se přesunuli do řádů tisíců v letošním roce. Téměř sedm tisíc z celkového počtu více než 8000 vzorků malwaru pro mobilní OS v naší databázi je určeno pro Android.”

Zdroj: The Times of India

 

Komentáře

Kazan

Kazan

25.6.2012 7:56

zase blaboli :/ az stim prijde nezavisla spolecnost a ne antivirova spol. tak tomu mozna i trochu uverim

S.hort.Y

S.hort.Y

25.6.2012 8:30

Nezávislé společnosti na tom mají pramalý zájem.. Teda do doby, kdy si antivirové apod. společnosti uvědomí, že je nikdo nebere vážně, a proto si zaplatí „nezávislou” společnost, která takovou studii vydá místo nich.. ;-)

RF

RF

25.6.2012 8:42

To je zase horkej brambor, ale dokud člověk stahuje aplikace z Play Store a je schopnej si přečíst oprávnění dané aplikace, tak může bejt v klidu. Tohle strašení antivirových společností má za úkol jednu jedínou věc: přilákat pozornost k jejich produktům a udělat si tak reklamu.

lenny

lenny

25.6.2012 8:57

presne tak…jsem na htc bez antiviru a nemam problem.

bkf1

bkf1

25.6.2012 9:43

Ono je to hlavne o uzivatelske “hlouposti” tj. co si uzivatel o aplikaci/hre zjisti na netu nebo na co treba klikne (reklamy v aplikacich apod.) a nebo co si napr. stahne z ruznych pochybnych marketu. Ja opravneni nestuduji, ale vzdycky mrknu na net, co k danne aplikaci rikaji lide a vzhledem k tomu, ze vyuzivam JEN kvalitni aplikace, tak v podstate ani NENI mozne, abych neco chytil.

Pascal

Pascal

25.6.2012 11:41

Zase si len nahanaju ksefty.

Dominik

Dominik

25.6.2012 13:44

Nečudoval by som sa keby mali databázu vlastných malware… :D

gammer

gammer

25.6.2012 15:24

To je skoro jako prednaska z roadshow (jak zbohatnout) antivirova spolecnost zaplati nezavislou agenturu ( vklad ) necha rozhlasit viry a malware v mobilech a vypusti aplikaci za 100 kc.

RSS (komentáře k článku)