MWC 2011: Qualcomm uvedl čtyřjádrové procesory s rychlostí až 2,5 GHz

Qualcomm Snapdragon 820 2

Nově představená řada procesorů Snapdragon s kódovým označením “Krait,” která bude vyráběna 28 nm technologií, slibuje vysoký výkon a přitom nízkou energetickou náročnost. Bude sestávat jednojádrového procesoru MSM8930, dvoujádra MSM8960 a čtyřjádrového APQ8064. Procesory s rychlostí až 2,5 GHz by měly nabídnout o 65% nižší spotřebu energie a téměř o 150% vyšší výkon než dnešní produkty. Součástí CPU budou také nové grafické akcelerátory Adreno s až čtyřmi výpočetními jádry. Všechny čipsety budou integrovat technologie Wi-Fi, GPS, Bluetooth, FM, podporu NFC, 3D videa a fotografií.

  • MSM8930 je prvním jednojádrovým CPU na světě s integrovaným LTE modemem. Bude obsahovat nové grafické jádro Adreno 305 s více než šestkrát vyšším výkonem proti původnímu Adrenu.
  • MSM8960 integruje 3G/LTE modem, přičemž dvě asynchronní jádra procesoru mohou být řízená nezávisle, což by mělo přispět k vyšší efektivitě zpracování instrukcí. Tento model bude rovněž podporovat dual-channel DDR paměti. Grafika Adreno 225 nabídne osmkrát vyšší výkon ve srovnání s původním modelem.
  • Čtyřjádrový APQ8064 bude navržen tak, aby splňoval požadavky na výkon nové generace výpočetních a zábavních zařízení při minimální spotřebě energie. Stejně jako u dvoujádrového Snapdragonu budou procesorová jádra asynchronní. Grafika Adreno 320 se čtyřmi samostatnými jádry umožní hrát hry ve kvalitě odpovídající nejnovějším konzolím. Mluví se až o patnáctinásobně vyšším výkonu ve srovnání s dnešními modely. APQ8064 buide podporovat standardní počítačové i LP DDR paměti, sériové rozhraní, PCIe a více USB portů. APQ8064 bude možné integrovat s Qualcomm 3G a LTE modemy a moduly, díky čemuž půjde o flexibilní a cenově zajímavou platformu pro výrobce mobilních zařízení.

Nové grafiky Adreno zvládnou 3D hry, snímání a přehrávání S3D fotografií a videa a výstup v plném HD 1080P přes HDMI.

První vzorky by měly být k dispozici ve 2. čtvrtletí 2011 (MSM8960) a na začátku roku 2012 (MSM8930 a APQ8064).

Srovnání výkonu grafických jader Ardeno

Srovnání výkonu grafických jader Ardeno

Zdroj: AndroidSPIN a tisková zpráva Qualcomm.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)