Mobilní platby jsou na vzestupu, ale Evropa zaostává za průměrem

mobilni-platby-nahledak

Podle studie, kterou vypracovala společnost Criteo, jste pravděpodobně již někdy využili možnosti mobilní platby. Nemyslíme tím však platbu telefonem přes NFC, ale spíše platbu po internetu, skrze aplikaci banky či výrobce vaší platební karty a QR kód. V první polovině roku 2016 se na poli elektronických plateb totiž udály poměrně velké věci. Smartphony již totiž v platbách předčily počítače i tablety.

39% ze všech elektronických transakcí jsou mobilní platby

Studie nám přináší poměrně zajímavé informace. Letos například elektronické transakce poprvé ovládly chytré telefony. Pokud se podíváme na podíl jen mezi chytrými zařízeními, pak 61% mobilních plateb bylo provedeno chytrým telefonem, 31% pak skrze tablety. Zajímavé je také srovnání platforem, kdy 64% všech mobilních plateb ve Střední a Východní Evropě proběhlo na operačním systému Android. Přitom ale právě Střední a Východní Evropa zůstává daleko za světovým průměrem, co se počtu mobilních plateb týče. Zde totiž mobilní platby zastávají jen 19% z celkového počtu elektronických transakcí, zatímco globální průměr je 39%.

Obchodování prostřednictvím mobilních zařízení dosáhlo bodu zvratu a chystá se překonat prodeje realizované prostřednictvím stolních počítačů díky tomu, že prodejci nadále zdokonalují své mobilní obchodní platformy,“ prohlásil Elie Kanaan z managementu Critea. Tisková zpráva pak tvrdí, že značky, které si tento mobilní trend osvojí, získají nad konkurencí náskok a rozvinou svůj potenciál. Tak se udrží na špičce i v dalším období.

aplikace pro mobilní platby

Pravdou je, že počet spotřebitelů, kteří dávají přednost online nákupu (ať už přes počítač nebo mobilní platformy) stále roste. A jelikož je placení mobilem jednoduché a velice pohodlné, je celkem snadné předvídat, že jejich podíl bude i nadále růst. Tedy pokud budou prodejci pokračovat v zajetém trendu a budou své obchody mobilním platbám optimalizovat.

Pár zajímavostí ze světa mobilních plateb

  • V prvním pololetí roku 2016 vzrostl počet mobilních plateb globálně o 17% v meziročním srovnání a dosáhly tak 46% podílu transakcí prováděných přes internet.
  • V regionu Střední a Východní Evropy podíl mobilních plateb také rostl, v celkovém součtu se ale zastavil na pouhých 25%.
  • V Japonsku a Velké Británii již mobilní platby předběhly stolní počítače zcela, takže naprostá většina internetových plateb zde pochází ze smartphonů a tabletů.
  • K nejvyšším meziročním nárůstům v podílech mobilních plateb došlo v Brazílii, Austrálii a Francii.
  • Nejvíce mobilních transakcí proběhlo u obchodníků, jejichž obchod má vlastní aplikaci pro chytrá zařízení.
  • Vůbec poprvé převýšili hodnoty objednávek realizovaných skrze mobilní aplikaci hodnoty objednávek z počítačů a mobilních webů. Průměrná hodnota nákupu v mobilní aplikaci byla 127$, na počítačích 100$ a na mobilním webu 91$.

Platíte také svým mobilem? A pokud ano, používáte pro ně aplikaci své banky, aplikaci výrobce karet či třeba PayPal? Používáte platby skrze QR kódy? Pojďte si o mobilních platbách popovídat do diskuze pod článkem.

Zdroj: TZ

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)