HTC z ChaCha mrzne úsměv na rtech

htc-logo-1

Když přišly první informace o tom, že jeden z nových chytrých telefonů firmy HTC ponese označení ChaCha, leckterého našince dost možná napadlo, že to bude veselý telefon. Ano, “veselo” s ním HTC má, ovšem spíše v sarkastickém smyslu.

Tak například společnost ChaCha Search žaluje HTC z důvodu porušení obchodní známky. Jmenovaná firma, provozující server otázek a odpovědí ChaCha.com, je totiž vlastníkem ochranné známky “ChaCha” ve Spojených státech. Tentokrát je důvod se bránit, neboť značka telefonu skutečně může mást zákazníky, protože firma se zaměřuje také na poskytování služeb na mobilních telefonech a na specializované aplikace pro iOS, BlackBerry a Android. ChaCha Inc. se domáhá peněžního odškodnění a zákazu prodeje telefonů HTC pod tímto názvem. Žaloba byla podána v úterý k  okresnímu soudu v Jižní Indianě.

HTC přitom není jediným výrobcem, který má problémy s pojmenováním svých zařízení – prakticky ve stejném okamžiku podala žalobu na porušení obchodní známky společnost Xoom Corporation, specializující se na on-line platby. Soudit se bude s konkurenční Motorolou o název jejího tabletu.

Poněkud úsměvnějšího rázu jsou problémy s názvem ve Španělsku, kde bude telefon prodáván pod obchodní značkou ChaChaCha. Důvod ke přidání třetího “Cha” je prostší, než by se na první pohled mohlo zdát: ve španělštině je termín “cha cha” slangovým označením služky, chůvy, nebo služebníka (některé servery tvrdí, že překlad je ještě pikantnější). Ačkoli je jisté, že telefon s tlačítkem pro Facebook možná udělá pro své majitele první-poslední, asi jen těžko by si ho někdo koupil pod názvem HTC Chůva či HTC Sluha.

Musíme se ptát, zda výrobci hardwaru nevěnují výběru ochranné známky dost času a jestli si neanalyzují trh, než zahájí masivní kampaně pro své produkty. Druhá možnost je, že se o tuto problematiku prostě nezajímají a riziko soudních sporů považují za přijatelné.

Zdroje: TechCrunch, Android and Me a AndroidCentral.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)