Menu

Proč čipset Exynos není v telefonech jiných značek? Prsty v tom má Qualcomm

Společnost Samsung vyrábí mimo jiné také vlastní čipset Exynos. Najdeme je ale pouze v Samsung telefonech. To je úplně něco jiného, než třeba u Qualcomm Snapdragonu, který najdeme téměř u každé známější značky. Proč tomu tak je?

Čipset Exynos blokuje samotný Qualcomm

Vzhledem k tomu, že čipsety Exynos a Snapdragon mají téměř identický výkon, doposud se věřilo, že hlavní důvod, proč Exynosy nenajdeme v telefonech jiných značek, je kvůli tomu, že chtěl mít Samsung svou technologii pouze u svých zařízení. Realita je však trochu jiná. Zpráva z Jižní Koreje tvrdí, že Samsung se pokusil prodat Exynos konkurenci, jenže to se nelíbilo Qualcommu a snahy Samsungu zablokoval.

Qualcomm využil jako páku jeden z nezbytných patentů a v případě, že by Samsung prodával čipsety, přerušil by smlouvu. Ta má podle nepotvrzených zdrojů platit po dobu 25 let. Komise pro poctivé obchodování celou věc potvrdila. Qualcomm tímto krokem zneužil své tržní síly a svého postavení. Nejedná se o první podivné jednání mezi Samsungem a Qualcommem. Na dohodu ohledně Snapdragonu 835 doplácejí výrobci telefonů jako je LG nebo Xiaomi.

Uvítali byste čipset Exynos v telefonech jiných značek?

Zdroj: hankyung.com.

 

Komentáře

Richy

Richy 0

24.3.2017 11:04

Spíš se divim, že Qualcomm od Samsungu neutekl, po chipgate aférce. Od Samsungu zdrhla Nvidia a Apple. Podle mě byl Samsung rád, že v té době u něj zůstal apoň někdo. Pokud by Qualcomm zjistil, že TSMC vyrábí jeho chipy kvalitněji tak by klidně smlouvu se Samem zrušil. Až bude mít TSMC 7nm, ještě se ukáže. Rád bych viděl vzorky QS835, vyrobené Samsungem a pak TSMC, jestli má 10nm.

Stalkerpetr

stalkerpetr 1

z aplikace
24.3.2017 13:32

Exynos je a vždy byl lépe odladěný než Snapdragon. Jinak je to asi jedno.

RSS (komentáře k článku)