Proč čipset Exynos není v telefonech jiných značek? Prsty v tom má Qualcomm

čipset exynos

Společnost Samsung vyrábí mimo jiné také vlastní čipset Exynos. Najdeme je ale pouze v Samsung telefonech. To je úplně něco jiného, než třeba u Qualcomm Snapdragonu, který najdeme téměř u každé známější značky. Proč tomu tak je?

Čipset Exynos blokuje samotný Qualcomm

Vzhledem k tomu, že čipsety Exynos a Snapdragon mají téměř identický výkon, doposud se věřilo, že hlavní důvod, proč Exynosy nenajdeme v telefonech jiných značek, je kvůli tomu, že chtěl mít Samsung svou technologii pouze u svých zařízení. Realita je však trochu jiná. Zpráva z Jižní Koreje tvrdí, že Samsung se pokusil prodat Exynos konkurenci, jenže to se nelíbilo Qualcommu a snahy Samsungu zablokoval.

snapdragon-835-samsung

Qualcomm využil jako páku jeden z nezbytných patentů a v případě, že by Samsung prodával čipsety, přerušil by smlouvu. Ta má podle nepotvrzených zdrojů platit po dobu 25 let. Komise pro poctivé obchodování celou věc potvrdila. Qualcomm tímto krokem zneužil své tržní síly a svého postavení. Nejedná se o první podivné jednání mezi Samsungem a Qualcommem. Na dohodu ohledně Snapdragonu 835 doplácejí výrobci telefonů jako je LG nebo Xiaomi.

Uvítali byste čipset Exynos v telefonech jiných značek?

Zdroj: hankyung.com.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)