V Moskvě bude na všech linkách metra bezplatná Wi-Fi

metro-wifi_ico

Většinou pocházejí zprávy, u kterých může český čtenář jen tiše závidět, ze západních zemí, či až ze zámoří. Tentokrát se budeme asi podobnou optikou dívat na východ, přesněji do hlavního města Ruska – Moskvy.

Náměstek moskevského primátora, vedoucí odboru dopravy a rozvoje infrastruktury Maxim Liksutov ve středu podle serveru Hi-Tech uvedl, že bezplatné Wi-Fi připojení s rychlostí až 7,2 Mbps bude dostupné na všech tratích moskevského metra. Ještě letos by mělo proběhnout výběrové řízení na dodavatele, který bude mít na starost pokládku kabelů a speciálního vybavení vlaků. Internet zdarma v moskevském metru původně slíbil loni na podzim obyvatelům hlavního města starosta Sergej Sobyanin.

Připojení ve vagónu metra? V Praze nereálný sen.

Připojení ve vagónu metra? V Praze nereálný sen.

“Udělali jsme pilotní projekt, abychom zjistili, jaká je poptávka, a všichni nám říkali: tohle opravdu chceme!” podotkl náměstek primátora. Město nyní odstranilo zařízení, jež od ledna používalo pro zkušební provoz, a čeká na nabídku operátorů, kteří se chtějí na projektu podílet.

Moskvané si budou moci užívat Internet v metru zdarma

Moskvané si budou moci užívat Internet v metru zdarma

Zatímco v Praze je v podzemce připojení k Internetu dostupné pouze přes mobilní síť, a to výhradně ve stanicích, v Moskvě bude bezdrátový Internet k dispozici pouze ve vlacích metra, ve stanicích naopak nikoli. Zástupce města vysvětlil důvod tohoto přístupu poněkud paradoxně: chtějí zabránit tomu, aby lidé chodili do metra jen kvůli připojení k Internetu a překáželi tak ostatním cestujícím. Na nástupištích tak nadále bude dostupné připojení pouze přes mobilní data.

Předpokládaný začátek realizace celého projektu, spočívající především v instalaci zařízení, je v průběhu příštího roku. Spouštění by mělo začít v následujících třech až čtyřech měsících. Kromě podzemní dráhy je bezplatná Wi-Fi dostupná ve čtrnácti moskevských parcích, v brzké době by měla být spuštěna také na všech pěších zónách.

Zdroje: RT.com, Voice of Russia a Hi-Tech@mail.ru.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)