Menu

Androidů se prodává 2x víc než iPhonů

Alespoň to tvrdí společnost Nielsen na základě posledních průzkumů provedených v USA. Z nich vyplývá, že v uplynulém kvartále si nový smartphone se systémem Android pořídilo 56 % zákazníků, zatímco s iOS 28 %. Na telefony Blackberry pak připadá 9 %, zbývajících 6 % jsou ostatní platformy včetně Windows Phone.

Zvyšuje se také celkový podíl smartphonů mezi uživateli. Zatímco loni v srpnu mělo chytrý telefon celkově jen 27 % uživatelů, letos už je to 43 %. Ostatně 58 % nově zakoupených telefonů už patří do kategorie “chytrých”.

Zdroj: Nielsen (via Engadget)

 

Komentáře

Štěpán

Štěpán

27.9.2011 15:02

To je docela málo, na to, kolik androidích tydlifonů je na trhu…ale zas na druhou stranu, sou to čísla jen z USA, kde je víc ovcí

Uni

Uni

27.9.2011 15:05

Srovnáváme OS (Android) vs zařízení (iPhone), Proč?

Pedro

Pedro

27.9.2011 15:09

Uni, protoze Apple za kazdou cenu chce mit pod palcem i HW :) Jeho problem.
Ja si koupil smartphone na zaklade vyberu systemu a HW. U iOS mohu take vybirat HW, akorat je jen “jakoby” od jedne firmy – Apple.

Michal

Michal

27.9.2011 15:12

Nevím jak Vás, ale mě to těší :o)

Stanislav Ošmera

Stanislav Ošmera

27.9.2011 15:34

Ubi: ja vidim v clanku ze srovnavaji procenta u zarizeni se systemem Adroid a se systemem iOS. To ze apple iOS nikomu dalsimu nelicencuje je jeho chyba.

Mem

Roman Nepšinský 0

27.9.2011 15:55

Uni: A proč to srovnáváte? ;) Ve zdrojových statistikách ani ve zprávičce se snad nic takového nepíše. Píše se tam výhradně o smartphonech s Androidem, ne o jiných zařízeních (tabletech, media playerech, …). Pokud narážíte na to, že HW pro iOS nevyrábí nikdo jiný, než Apple, to je přeci jejich rozhodnutí. Pro zákazníka je podstatné, že má aplikace buď pro iOS, nebo Android (kde má navíc mnohem větší výběr HW)

Wilda

Wilda

27.9.2011 20:26

Ubi napsal:
Ubi: ja vidim v clanku ze srovnavaji procenta u zarizeni se systemem Adroid a se systemem iOS. To ze apple iOS nikomu dalsimu nelicencuje je jeho chyba.

Ano to je pravda a dojede na to úplně stejně jako před 20 lety při nástupu windows. (doposud jsem byl spokojený uživatel iphone 3gs, nyní samsung galaxy s2-to je úplně jiná káva :-) )

Elrol

Elrol

27.9.2011 21:00

Zábavné, jak to všichni vnímají jako velkou výhru Androidu. Jde ale o to, že normální lidi nenakupují telefony podle operačního systému. Obyčejný ne-geek většinou nepřijde do obchodu a neřekne “chci Android”. A pokud to budete brát takhle, tak jsou to *2* aktuálně prodávané telefony Applu proti několika desítkám android zařízení jiných výrobců. A to, že si ty 2 modely Applu dokáží ukrojit 30% trhu se nedá označit jinak, než jako jeho drtivé vítězství.

Když nebudeme brát operační systémy, ale *telefony*, je iPhone 4 s obrovským náskokem nejprodávanější telefon na trhu. Druhý je … tramtadadá … iPhone 3GS. A až potom následuje nějaký Android telefon, myslím, že to byl nějaký Motorola Droid. Bohužel teď nemohu najít odkaz na analýzu, kde jsem to četl. Nejsem si teď ani jistý, zda to platí jen pro US nebo to bylo celosvětově, ale i tak to říká mnohé: nejprodávanějším telefonem je rok a pů starý telefon, o kterém odpůrci tvrdí, že je zastaralý a nic neumí. Druhý v žebříčku je pak 3 roky starý telefon Applu.

Další zajímavé pohledy na věc:

Využívání smartphonů:
http://www.asymco.com/2011/09/21/the-perils-of-possession-without-utilization/

Míra udržení telefonu a věrnost značce, spokojenost s ní:
http://allthingsd.com/20110923/apples-iphone-has-a-89-percent-retention-rate/

Pro vývojáře, kteří chtějí na svých aplikacích pbčas i vydělávat:
http://tech.fortune.cnn.com/2011/05/27/why-its-harder-to-make-money-on-android-than-on-apples-ios/

Takových a podobných analýz existuje spousta a v podstatě všechny ukazují velmi podobné závěry – nehledě na tržní podíl, majitelé iOS zařízení využívají své telefony více, konzumují více obsahu, přistupují s nimi k více službám a jsou *mnohem* větší měrou ochotni za služby platit.

Tržní podíl opravdu není všechno. Ten je v podstatě důležitý pouze pro Google – větší tržní podíl = více očí koukajících na reklamy. Nic jiného Google nezajímá a nikdy nezajímalo.

Btw. než mě začnete označovat místní oblíbenou přezdívkou pro jehnečí, mám telefon s Andoridem.

Elrol

Elrol

27.9.2011 21:07

Ještě jeden doplněk k “zajímavým pohledům na věc”, který jsem zapomněl vložit do předchozího příspěvku:

Využívání wi-fi na letištích a v letadlech:
http://allthingsd.com/20110920/led-by-apples-iphone-and-ipad-mobile-devices-now-dominate-airport-wi-fi/

Mem

Roman Nepšinský 0

27.9.2011 21:17

Elrol: (musel jsem tvůj příspěvek schválit, byl kvůli tolika odkazům automaticky v karanténě :))

Jinak ano, máš sice pravdu, ale co se tím pro nás mění? Můžeme spekulovat, zda by se prodávalo tolik Android-powered telefonů, kdyby je vyráběl třeba jen Google, ale co z toho? Pro nás jako uživatele a vývojáře je podstatnější, že platforma jako taková fakticky roste, což by mělo zaručit dostatek kvalitních aplikací a podpory do budoucna. A 2 ze 3 uživatelů v Americe si prostě smartphone s Androidem aktuálně vybírá. Jestli jsou si při výběru vědomi platformy je podle mě spekulace, minimálně u chytrých telefonů poptávají určité věci (přístup na internet atd.) a pak ať už se klidně rozhodují podle designu a dalších parametrů, na tom nevidím nic špatného.

Pedro

Pedro

27.9.2011 21:32

Elrol: Ja svuj mobil take nepustim na kdejakou wifinu :)

Pascal

Pascal

27.9.2011 22:10

Ja som kupoval mobil podla OS a az potom podla telefonu, cize najprv som symbian je uz mrtvi, ios ani zanic, wp7 mi je nesympaticky, ostal android, stacilo vybrat mobil podla HW a tramtadada :D Cize to , ze ma apple len par zariaeni je jeho chyba.

Elrol

Elrol

27.9.2011 22:16

Pedro: Nejde o to, že ty telefon nepustíš na kdejakou wifinu, protože jsi si vědom jakéhosi potenciálního nebezpečí. Jde o to, že 99,5% lidí o něčem takovém nemá ani tušení. Ta čísla neukazují, že uživatelé Androidu jsou chytřejší, ale že uživatelé iPhonu je obecně mnohem více využívají.

Nebudu už zbytečně uvádět další odkazy (mimochodem, díky Romane :)), ale jedna z dalších zajímavých analýz např. ukazuje, že i když tržní podíl Androidu rychle roste, kupodivu neroste vůbec na úkor ostaních smartphonů, ale na úkor obyčejných “hloupých” mobilů. Tzn. Android je pak v drtivé většině nakoupen lidmi, kteří se o telefony moc nezajímají a používají je pouze jako obyčejné telefony, které měli doposud, nějaké funkce navíc v minimálním množství.

Prosím zkuste překonat automatické nutkání prohlásit to za nesmysl, protože vy jste si vybrali Android na základě úvah o tom, co umí a co nabízí, ale zamyslete se jak opravdu nakupují telefony normální lidi. Jakýkoliv čtenář tohoto webu je ze skupiny “normálních lidí” automaticky vyloučen, protože se o telefony jednoznačně zajímá, baví ho se v nich šťourat, atd.

Obyčejné lidi zajímá, jak telefon vypadá a jestli s tím jde telefonovat. Óóó ono to umí i fotit a fotky si pak můžu prohlížet? A můžu s tím na internet – hm, ale to stejně používat nebudu, datový tarif je moc drahý. Nainstalujete mi na to prosím takový ty ptáky, co se stříli z praku? Viděl jsem to u kámoše, ale nevím, jak to na ten telefon sám dostat. Jo a hlavně – máte ten telefon jen v téhle barvě nebo máte i modrou nebo červenou?

Roman: spekulace to samozřejmě do jisté míry jsou, ale myslím, že nejsou daleko od pravdy. Osobně neznám mnoho důvodů, proč by měl obyčejný člověk, který se v tom nevyzná, chtít Android. Popravdě mě napadá jediný důvod a to jsou widgety. A nejspíš ani ne widgety jako takové, ale spíš poptávka typu “chci telefon, co ma takový ty překlápěcí hodiny a počasí”.

Co se týče perspektivy Androidu pro vývojáře, tam bych to právě vůbec neviděl tak jasně, jak to píšeš. Ano, platforma jako taková sice roste, ale problém je právě v obecné neochotě uživatelů Androidů za aplikace a obsah platit. I když má Android masivní množství uživatelé, je nesmírně obtížné na Androidu vydělávat. Podaří se to několika málo vyvojářům, ale obecně to bohužel neplatí.

Když se dnes nezávislý vývojář rozhoduje, jestli založí (výdělečný!) byznys na iOS nebo Androidu, jen blázen by si vybral Android jako první platformu, pro kterou bude vyvíjet. Což se projevuje i v tom, že se téměř nevyskytují exklusivní aplikace pro Android, které by pro iOS neexistovaly a kvůli kterým by si stálo za to pořidit Android a ne iOS zařízení.

Nechápejte mě prosím špatně – Androidu se určitě daří a je to jen dobře (i z pohledu iOS fanoušků – Apple rozhodně inovuje rychleji pod silným konkurenčním tlakem). Android roste. Já jen říkám, že to ve výsledku není tak růžové, jak by statistika typu “dvakrát větší tržní podíl” mohla naznačovat.

Hlavně je zapotřebí pochopit a uvědomit si jednu věc:
Applu jde o to vyrábět a prodávat co nejlepší zařízení.
Googlu jde o to prodávat co nejvíce reklamy.

My nejsme zákazníky Googlu. Zákazníkem Googlu jsou inzerenti, *my* jsme *produkt*, který jim Google dodává. Všechny služby a produkty Googlu jsou pouze prostředkem k dosažení tohoto cíle – vygenerovat co největší počet očí, které se budou na reklamu dívat. Získání co největšího tržního podílu pak dává smysl a dá se slavit jako jednoznačný úspěch. Je to ale úspěch pro Google, už moc ne pro nás jako zákazníky nakupující spotřební elektroniku ve formě telefonů nebo tabletů.

No nic, to už jsem možná trochu odbočil od původního tématu :)

scarabeus

scarabeus

27.9.2011 22:21

Elrol=Uni

Mem

Roman Nepšinský 0

27.9.2011 22:35

Elrol: Jj, v tom mas pravdu, ale nerikas nic noveho, tohle je minimalne mezi vyvojari znama vec (sam jsem letos zakaznikum Android jako platformu jeste rozmlouval, duvodem byl nakonec i stale nepodporovany prodej z Marketu a chybejici in-app platby). Ale ta masa uzivatelu kriticky roste a je to uz snad jen otazka casu, az iOS nebude primarni volba ;)

Tom

Tom

28.9.2011 0:02

to Elrol: V leččems máš sice pravdu, ale ne tak úplně. Android je mladší platforma a největší rozmach prožívá poslední rok, rok a půl. To znamená, že v těchto výzkumech se ještě neprojevil nárůst počtu Andorid zařízení, navíc mnoho lidí má momentálně svůj první Android telefon, předtím měli (jak jsi sám napsal) obyčejný hloupý telefon. Navíc Android najdeš i v levných zařízeních, což iPhone prostě není, je to jedno z nejdražších zařízení. Z toho důvodu je pochopitelné, že někdo, kdo je ochoten za telefon dát 3 až 8 tisíc (většina androidů) má asi hlouběji do kapsy než někdo, kdo je ochoten dát za telefon 7 až 16 tisíc. To je prosté. A ano, znamená to i to, že na iOS se více vyplatí vyvíjet, prostě jde o bohatší klientelu. Já si počkám rok, dva, jaké potom budou statistiky třeba využívání wi-fi. Tím neshazuji iOS a ani nepopírám, že smartfounománii nerozjel právě Apple. Já třeba používal už dávno zařízení značky Palm (a moc mne mrzí, že ta firma padla, protože například ani iOS a ani Android dodnes neumí v oblasti práce, organizování času apod to, co uměl už můj stařičký Palm Tungsten T3).

Cryingfreeman

Milan Menšík 0

28.9.2011 0:09

Elrol: Applu ide o to vyrábať a predávať čo najlepšie zariadenia asi ako Googlu podávať čo najlepšie webové služby a zároveň Googlu ide o to predávať čo najviac reklamy asi ako Applu predávať čo najviac zariadení. U oboch ide o zisk.

NIK

NIK

29.9.2011 7:03

Pedro: ale iOS neni jen iPhone. Ale take tablety ci ipody. Jinak receno, nadpis clanku je ponekud mimo.

Mem

Roman Nepšinský 0

29.9.2011 7:32

NIK: Ve statistice se mluví jen o iPhonech, takže nadpis je v pořádku (naopak u Androidu mohlo být zdůrazněno, že se jedná jen o telefony, ne tablety, media playery apod., ale to snad každému dojde, když se porovnává s iPhonem)

RSS (komentáře k článku)