Menu

Co na Androidu znamenají symboly ve stavovém řádku?

Co-na-Androidu-znamenají-symboly-ve-stavovém-řádku

V pravé horní části chytrých telefonů s Androidem, takzvaném stavovém řádku, se kromě ukazatele času zobrazují také různé další symboly. Například Písmena G, E a 4G informují o typu (a tím pádem i rychlosti) připojení k Internetu. V tomto článku se vám pokusíme vysvětlit, co jednotlivé symboly ve stavovém řádku vlastně znamenají.

Symboly ve stavovém řádku

Symboly ve stavovém řádku

ikonagPísmeno G

Písmeno G ve stavovém řádku znamená, že je telefon připojen k Internetu přes nejpomalejší a nejstarší typ připojení. Jedná se o službu GPRS (General Packet Radio Service), která je vzhledem k pomalé rychlosti přenosu dat vhodná pouze nenáročné činnosti – například textovou komunikaci.

pripojeni-edgePísmeno E

Písmeno E indikuje připojení k Internetu přes EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution). To je o něco rychlejší technologie než GPRS, ale stále je příliš pomalá pro prohlížení webových stránek nebo streamování obsahu.

ikona3g3G

3G značí již poměrně rychlé internetové připojení, které nebude zdržovat při surfování po Internetu a je možné přes něj streamovat hudbu. Na sledování online videí ale ještě nemusí ve všech případech stačit.

hackoPísmeno H

Písmeno H indikuje rychlejší formu 3G. Rychlost zvyšuje spolehlivost streamování hudby, ale pokud chcete stáhnout film, budete potřebovat trochu trpělivosti. H je zkratka pro HSPA, což znamená High Speed Packet Access.

h-plusH+

H+ je další úrovní HSPA připojení, které ale stále není tak rychlé jako 4G. Stahování je plynulé a rychlé, také streamování videa je mnohem spolehlivější. Jinak samotné H+ je zkratka pro HSPA+.

lte4G nebo LTE

4G nebo LTE je aktuálně nejrychlejší připojení k Internetu. Je téměř tak rychlé jako připojení přes Wi-Fi. Proto je vhodné pro všechny internetové aktivity, včetně streamování videa, stahování filmů, videohovory a tak dále. Pokud ho vidíte mezi symboly ve stavovém řádku, můžete si užívat Internetu naplno (samozřejmě do výše svého FUP).

roamingPísmeno R

Jedná se o symbol roamingu. Když ho vidíte ve stavovém řádku, znamená to, že je váš telefon připojen k jiné než obvyklé síti. S tím zpravidla souvisí vyšší sazby, včetně plateb za přijetí hovoru. Používáte-li internetové připojení, počítejte s jeho nepoměrně vyšší cenou. Bez datového roamingu nemůžete používat mobilní Internet mimo svou domovskou zemi. Datový roaming lze zcela vypnout/zakázat v systémovém nastavení.

sipky-proti-sobeDvě vodorovné šipky směřující opačným směrem

Mezi  symboly ve stavovém řádku se dvě protijdoucí šipky zobrazí, pokud váš mobilní operátor spustil nebo testuje služby Voice over LTE (VoLTE). Nová technologie používá 4G připojení, určené původně jen jako internetová služba, k uskutečňování hlasových hovorů. Výsledkem je lepší pokrytí (zejména v interiéru) a lepší kvalita hovoru.

uspora-datSymbol plus uvnitř kruhu

270stupňový kruh a uvnitř něj znaménko plus se objevuje od Androidu 7.0 Nougat v případě, že si uživatel aktivoval úsporu dat. Tuto možnost lze zapínat a vypínat v systémovém nastavení v sekci datových přenosů.

ikona-wifiWi-Fi

Symbol Wi-Fi je natolik známý, že ho nebudeme popisovat slovy “tečka a tři kruhové výseče”. Pokud ho vidíte ve stavovém řádku, znamená to, že telefon je připojen a přihlášen k bezdrátové síti. Ta obvykle bývá velmi rychlá a vhodná pro všechny typy internetových aktivit, ale funguje pouze v dosahu Wi-Fi připojení.

wifi-vykricnikWi-Fi se symbolem vykřičníku

Od Androidu 5.0 Lollipop výše umí telefon signalizovat nedostupnost internetového připojení přes Wi-Fi. Znamená tedy, že zařízení je připojeno k bezdrátové síti, ale z nějakého důvodu se nedostane na Internet.

wifi-otaznikWi-Fi se symbolem otazníku

Ikona Wi-Fi se symbolem otazníku znamená, že v dosahu telefonu byla nalezena otevřená bezdrátová síť. Android takto upozorňuje, že se k ní můžete připojit.

tetheringIkona Wi-Fi uvnitř čtverce

Tento symbol znamená, že telefon nabízí takzvaný “tethering”, tedy sdílí své mobilní datové připojení skrze vlastní vytvořenou Wi-Fi. K této Wi-Fi se pak mohou připojovat další zařízení (notebooky, tablety, ….) a využívat tak poskytnutého internetového připojení.

sipky-vedle-wifiMalé šipky vedle nebo uvnitř symbolů připojení k Internetu

Na některých telefonech jsou u symbolů internetového připojení (G, E, H, H+, Wi-Fi, …) zobrazovány dvě šipky nebo trojúhelníčky. Tyto symboly blikají, když telefon používá připojení k Internetu a jsou užitečným indikátorem toho, že spojení funguje. Šipky vám také mohou prozradit, že aplikace používají Internet na pozadí – budou blikat, i když zrovna nepoužíváte žádný program.

voice-over-wifiTelefon se symbolem Wi-Fi

Tento symbol ukazuje, že je telefon nastaven na volání přes Wi-Fi. Jedná se o relativně novou funkci, která vám může nabídnout nejlepší kvalitu hovoru. Pokud váš telefon nemá dobrý signál mobilní sítě, bude k hovoru použita dostupná bezdrátová síť.

prioritni-rezimZákaz vjezdu

Tento symbol hvězdičky znamená, že je aktivní prioritní režim. V tomto módu telefon neoznamuje žádné aktivity, vyjma těch, které jste zařadili na seznam výjimek. Hodí se například pro případy, kdy si nepřejete být v noci rušení. Na Androidu 5.0 Lollipop byla pro ty samé účely používána hvězdička.

nfcPísmeno N

Tento symbol ukazuje, že na zařízení je zapnuté NFC nebo Near Field Communication. Služba NFC umožňuje přenosy mezi dvěma zařízeními pouhým dotekem. Chcete-li se zbavit tohoto symbolu, najdete tuto možnost v nastavení bezdrátového připojení.

bluetoothBluetooth

Tento symbol ukazuje, že na zařízení je aktivní Bluetooth. Tato komunikační technologie slouží k propojení telefonu s dalšími zařízeními. Typicky se používá například pro připojení handsfree sady v autě, fitness náramků, chytrých hodinek, bezdrátových sluchátek a dalšího příslušenství. Pokud nic takového nepoužíváte, můžete Bluettoth vypnout v nastavení.

ikona-gpsObrácená kapka

Obrácení kapka signalizuje aktivní služby určování polohy, tedy například použití GPS. Tuto funkci potřebujete pouze v případě, kdy chcete telefon použít pro navigaci či vyhledávání nějakých informací závislých na poloze (např. počasí). Jinak poměrně značně vyčerpává baterii. Na některých zařízeních se místo toho objevuje ikona satelitu.

rezim-vibraceČtverec se dvěma svislými čarami na obou stranách

Tento symbol značí zapnutou funkci vibrace. Chcete-li tento režim vypnout, jednoduše upravte hlasitost pomocí ovladače hlasitosti na boční straně telefonu.

zakazZákaz vstupu

Symbol škrtnutého kruhu říká, že nemáte k dispozici datové ani mobilní spojení, což vám brání odesílat zprávy nebo telefonovat. Vidět ho můžete v metru nebo pokud se nacházíte daleko od civilizace.

porizen-snimek-obrazovkyČtvereček s horami

Tento obrázek říká, že jste pořídili snímek obrazovky. Najít ho můžete v galerii, kde ho lze dále upravovat nebo odstranit. Novější verze Androidu také nabízejí možnost rychlého sdílení tohoto screenshotu.

ikona-budikuBudík

Obrázek budíku samozřejmě neznamená nic jiného, než že máte nastavené buzení. Bohužel z této informace nepoznáte ani den, ani konkrétní čas.

ikona-kliceKlíč

Ikona klíče znamená, že telefon je připojen k virtuální privátní síti (VPN). To je typické například pro různé “spořiče dat” či zabezpečená připojení k Internetu.

rezim-letadloLetadlo

Obrázek letadla ve stavovém řádku znamená, že telefon je v takzvaném režimu Letadlo. V tomto módu jsou na telefonu deaktivována připojení přes Wi-Fi, mobilní sítě a Bluetooth.

Další symboly ve stavovém řádku

Provedení ikon se samozřejmě může na jednotlivých telefonech lišit – tuto oblast výrobci často upravují v rámci svých grafických nadstaveb. Stejně tak u některých značek můžete narazit na symboly, které u ostatních neuvidíte. Pokusme se společnými silami vybudovat jakousi “databázi” symbolů stavového řádku! V úvahu však berme pouze systémovou oblast (tj. vpravo), nikoli oznamovací ikony aplikací (vlevo).

Viděli jste i jiné ikony, písmena či symboly ve stavovém řádku? Podělte se o to, co znamenají, případně se zeptejte v diskuzi pod článkem!

 

Komentáře

Karel Živný

26.5.2017 13:52

Nechci rýpat, ale není H(+) HSPA(+)? Na HSDPA a HSUPA se dělí až dál, podle down nebo uploadu…

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

26.5.2017 13:55

To: Karel Živný
Děkuji za upozornění. Máte pravdu, je to tak. Opravil jsem :)

Dedii

z aplikace
26.5.2017 14:01

gps mam stale zapnute ale aplikacie si ho vlastne pouziju kedy potrebuju, nevidim ze by ubudalo z baterky ked ho ja mam stale zapnute ale ziadna aplikacia polohu nepouzije

GS58

26.5.2017 14:02

Dekuji. Prima clanek.
Ja mam jeste ikonu blue light filter, torch a sound a nekdy device maintenance.

coyd

26.5.2017 14:33

Dedii: presne tak, dneska uz jsou ty aktivni sluzby inteligentni, kdysi se musela i vypinat wifi a proste vsechno co clovek aktualne nevyuzival jinak to jelo na 100% a baterka za chvili fuc i pri vypnutem displayi. Dneska pokud neni sluzba vyuzivana, tak se prepne do spanku a nezere nic, to se tyka i GPS

Mrhorse

26.5.2017 14:59

Zákaz vjezdu😂😂😂😂😂 já z vás umřu😂😂😂

kubfaf

z aplikace
26.5.2017 15:03

“Pokud nic takového nepoužíváte, můžete Bluettoth vypnout v nastavení.”… Máte chybu ve slově Bluettooth ;)

Radeg

radeg 22

26.5.2017 17:08

“Tento symbol hvězdičky znamená, že je aktivní prioritní režim.”
Já tam hvězdičku nikde nevidím, vy ano?
A neznamená to pouze, že máte aktivní Prioritní režim, ale je aktivní režim Nerušit, který má dále tři úrovně nastavení: “Uplné ticho“, “Pouze budíky” a “Prioritní režim“.

Radeg

radeg 22

26.5.2017 17:11

@kubfaf:
Opravuješ a sám tam máš chybu. Není to ani Bluettoth, ani Bluettooth, ale Bluetooth.

Hurec

z aplikace
26.5.2017 17:23

No dost individualni , ikonky se dost meni podle motivu v mobu.

Radeg

radeg 22

26.5.2017 17:27

@Redakce:
Taky by se slušelo uvést, že některé symboly mají alternativy a ne, není to věcí custom nebo výrobcem upravené ROM.
Čistý, nijak upravený, Android 7.1.2 zobrazuje WiFi bez internetu jako Ikonu WiFi se symbolem x. Samotná ikona WiFi není Tečka a tři kruhové výseče, ale jedna Plná kruhová výseč.
Wifi tethering má v tomto Androidu taky úplně jinou ikonu a to Dvě kruhové výseče 270° s tečkou uprostřed.

kubfaf

z aplikace
26.5.2017 18:25

Radeg, já vím jak se píše slovo Bluetooth, jen jsem udělal chybu v chybě :D. Nevadí stane se.

Radeg

radeg 22

26.5.2017 18:58

No, a stejně tak udělal chybu v chybě redaktor, páč on aspoň slovo Bluetooth napsal dvakrát správně a pak se spletl, kdežto Tys ho nepsal správně ani jednou :)

mlazovla

26.5.2017 20:12

Na nových telefonech může být ještě 4G+ nebo LTE+ a signál s malým křížkem pro nedostupná data.

Zerthe

Zerthe 2

27.5.2017 0:56

Wi-Fi se symbolem vykřičníku – toť specialita pražských tramvají “s wifi” :-D

Zerthe

Zerthe 2

27.5.2017 1:03

Mimochodem – když už je tam budík, zaráží mě, že chybí docela důležitý symbol dvou ohnutých šipek neboli “synchronizace” – dost lidí v mém okolí mívá spuštěno automatickou synchronizaci, aniž by o tom věděli a pak se diví, kam jim mizí data…

Jakecz

27.5.2017 8:11

Vcera jsem mel na mate 9 u druhe simky u signalu misto jakyhokoli g, 4g, h apod proste takove presypaci hodiny (dva trojuhelniky proti sobe) a vbc nevim co to znamena… Nevi nekdo?

prokop.rostislav

27.5.2017 11:25

4G není LTE :)

Drewo

28.5.2017 19:52

# – ked nejaka aplikacia pouziva root

Radeg

radeg 22

28.5.2017 19:53

Možná ne, ale výrobci telefonů to tak označují.
Zatímco třeba Sony zobrazuje LTE tak třeba LG (N 5x), HTC nebo Lenovo zobrazují 4G.

oplaner4

z aplikace
30.5.2017 19:49

ještě ikona sluchatek

jejeje93

23.8.2017 14:47

neví někdo co znamená ikonka “Vo))” (bez uvozovek) a pod tím LTE (asi jako jedna ikonka dohromady), druhá ikonka co neznám je “blesk se šipkou směrem dolů”
hm??

JanJakub09

27.8.2017 19:20

Zdravím, neví někdo co znamená ve stavovém řádku ikonka panáčka s roztaženými nohami i rukami v levém horním rohu? Nevím jak se mi to mohlo stát, ale objevila se mi tam tato ikonka a telefon nereaguje na dotek. Jen vibruje při doteku. Děkuji.

Anavi

Anavi 0

15.2.2018 11:22

Dobrý den, objevila se mi na liště ikona zákaz vstupu, ale jsem na plném příjmu, internet a volání.
Nejde ale nastavit vyzvánění ani vibrace. funguje při připojení BT a sluchátek.

Prosím o radu….děkuji

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

15.2.2018 13:14

To: Anavi
Řekl bych, že je to Režim nerušit.

Mahtiel

Mahtiel 54

1.6.2018 22:08

Osobně mám třeba ještě ikonku automatického otáčení, hlasové asistence, svítilny + v Resurrection Remix jsou ještě další volitelné ikony ve stavovém řádku…

Slovakz

slovakz 0

9.6.2018 16:14

Po aktualizaci oreo na Samsung Galaxy S7 Edge mi přibyl ve stavovém řádku symbol ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku uvnitř dvěmi protichudnými šipkami levá směrem nahoru práva směrem dolů. Nevíte někdo co to symbolizuje?

Reny

Reny 0

17.6.2018 16:02

Dobry den, mam v samsungu ikonu trojuhelniku (přerušovaný jak znak recyklace) a v nem sipky nahoru a dolu. Nevite prisum, co to je?
Dekuji

RSS (komentáře k článku)