Takto vypadá vylepšené prvotní nastavení z Androidu 5.0

prvotni nastaveni

Po vydání aktualizované developer preview verze Androidu 5.0 Lollipop se pomalu začínají objevovat další novinky tohoto operačního systému v porovnání s jeho předchůdci. Změnou, které si pravděpodobně každý uživatel všimne ihned po prvním startu svého zařízení, prošel proces prvotního nastavení. Značného vylepšení doznala především možnost automatické obnovy uživatelských dat, aplikací a nastavení. Změny se dotknou především uživatelů, kteří střídají svá android zařízení častěji.

Nově bude mít uživatel při prvotním nastavení svého telefonu či tabletu s androidem na výběr ze tří možností:

1. Tap & Go automatická obnova s pomocí NFC

Největší novinkou, co se automatické obnovy týče, je bezpochyby funkce Tap & Go. Tu můžete využít, pokud je vaše nové i staré zařízení vybaveno NFC. Pak stačí pouze přiložit tato zařízení k sobě, ta se za pomoci NFC spárují a přes bluetooth se ze starého do nového odešlou informace o vašem účtu. Poté stačí pouze zadat heslo k vašemu Google účtu. Funkce Tap & Go obchází i dvoufázové zabezpečení, pokud jej máte aktivované. Po zadání hesla už stačí pouze povolit/zakázat služby Google a celý proces nastavení je hotov.

Aplikace, nainstalované ve starém zařízení se do toho nového začnou stahovat z Google Play ihned po dokončení nastavení. Data aplikací se nepřenášejí, budeme tak nadále muset spoléhat na obnovení cloudové zálohy samotné aplikace po přihlášení se do ní (pokud tedy takové zálohy daná aplikace podporuje). Pokud používáte Google launcher, přenesete tímto způsobem i jeho nastavení, rozložení aplikací, složek a widgetů. Widgety a aplikace, které jsou umístěny na domovské obrazovce ale zatím ještě nebyly staženy jsou šedé ale postupně se začnou vybarvovat, u každé položky taky vidíte průběh jejího stahování. Velké plus je, že data mohou být přenášena i ze zařízení běžícím na androidu 4.4 KitKat.

2. Ruční obnovení

Pokud na starém zařízení nemáte NFC, musíte se spokojit s klasičtějším ručním obnovením. Tato možnost však prošla značným vylepšením. Po přeskočení možnosti “Tap & Go” obnovení budete vyzváni k zadání vašeho uživatelského jména, hesla a případně i dvoufázového ověření, pokud jej máte aktivní. Poté, co tyto informace zadáte dostanete na výběr, ze kterého z již používaných zařízení chcete svá data obnovit (jako výchozí je v tomto případě nastaveno nejvíce používané zařízení), případně si můžete i zvolit, které aplikace mají být do nového zařízení nainstalovány. Jako poslední krok vás zařízení už jen vyzve k povolení služeb Google. Poté se zobrazí domovská obrazovka Google Launcheru, v tomto případě se však rozložení ikon, složek a widgetů nepřenáší.

3. Nové nastavení

Pochopitelně data a aplikace nemusíte nutně obnovovat ze staršího zařízení. V tomto případě projdete podobný procesem jako u předchozího ručního obnovení, včetně přihlášení do stávajícího Google účtu. Avšak s jedním rozdílem, a to že namísto obnovy z některého ze starších zařízení zvolíte možnost “nastavit nové zařízení”.

prvotni nastavení nove

Bylo na čase!

U nastavení po prvním spuštění Google již dlouhou dobu nepředvedl nějaký skutečný postup vpřed. Zejména obnovení dat a aplikací bylo v předchozích verzích androidu oproti tomuto v androidu Lollipop přinejmenším komplikované. O to více vítáme nové možnosti obnovení a jeho nastavení. Přínosem bude pro každého dlouhodobého uživatele androidu a zejména pak pro ty, kteří střídají svá zařízení jako na běžícím páse.

Jak se vám nové “prvotní nastavení” a především propracovanější možnosti obnovení líbí?

Zdroj: AndroidCentral.com, Ausdroid.net

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška odjakživa bavilo sledovat novinky z oblasti mobilních telefonů a elektroniky obecně. Po několika letech s tlačítkovými Nokiemi se rozhodl, že nastal čas na změnu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)