Souboj displejů: HTC One, Samsung Galaxy S IV a Sony Xperia Z Ultra

displeje_ico

Vlajkové lodi všech hlavních výrobců letos přišly s displeji s FullHD rozlišením, nicméně vzájemně se obrazovky liší co do velikosti, zvolené technologie, objektivních i subjektivních parametrů. Zatímco u Samsungu Galaxy S IV je pro displej použita technologie SuperAMOLED, u HTC One loni představený SuperLCD 3, zatímco Sony přišla u modelu Xperia Z Ultra s technologií Triluminos (založena na tekutých krystalech (LCD), ke které Japonci přidali vylepšení z vlastního vývoje). Hodnocení kvality obrazu je do jisté míry otázkou osobních preferencí – zatímco jeden zákazník ocení podání černé na SAMOLEDu, druhý bude na té samé obrazovce kritizovat posun bílé k jinému odstínu.

Redaktoři serveru MobileGeeks přišli s videem, na kterém porovnávají obrazovky všech tří zmíněných telefonů. Podívejme se nejprve na základní specifikace testovaných displejů:

  • Samsung Galaxy S IV: HD SuperAMOLED, 5 palců, 1920 x 1080, 441 dpi
  • HTC One: SuperLCD 3, 4,7 palců, 1920 x 1080, 469 dpi
  • Sony Xperia Z Ultra: Triluminos, 6,44 palců, 1920 x 1080, 344 dpi

Super AMOLED vs LCD 3 vs Triluminos Indoor & Outdoor Display Comparison

Super AMOLED vs LCD 3 vs Triluminos Indoor & Outdoor Display Comparison

Odborníci se speciálním technickým vybavením by jistě našli rozdíly v technické části displejů, které ale pouhým okem není vidět. V reálném životě je obraz na obrazovkách všech tří telefonů pěkný, jasný, se sytými barvami (v posledním parametru mírně vybočuje SuperAMOLED, i když příliš syté barvy nejsou všechno). Jak uvidíte v první části testu, díky dostatečnému jasu jsou všechny displeje dobře čitelné i na přímém slunečním světle.

Ukazuje se, že jsme svědky stagnace v oblasti technologií displejů – výrobci mají různé způsoby, kterými docházejí k výsledku blízkému ideálu. Hlavním cílem je nyní snaha o významné snížení spotřeby energie při zachování kvality obrazu.

Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem, a ať už na základě výše uvedeného videa, nebo vlastních zkušeností, zkuste nám i ostatním čtenářům vysvětlit, která z uvedených technologií displeje vám připadá nejlepší.

Zdroj: YouHTC a Mobile Geeks.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)