Sony pracuje na Androidu 6.0 Marshmallow. Zatím vypadá slibně

Sony_Xperia_Z5_compared_review_81

Pravidelným čtenářům našeho portálu jistě nemusíme vysvětlovat, co je to “grafická nadstavba.” Pro ty méně pravidelné v kostce: jedná se o soubor úprav grafického prostředí systému, případně balík aplikací, čímž se jednotliví výrobci snaží odlišit své telefony od konkurence, případně vylepšit operační systém Android jako takový. Zatímco v minulosti měnily nadstavby vzhled systému často až k nepoznání, trend současnosti směřuje spíše ke grafickému vyznění čistého Androidu. Japonská společnost Sony patří k těm, jež vizuální stránku systému upravují jen minimálně, což často bývá jedním z argumentů zastánců této značky.

Sony intenzivně pracuje na Androidu 6.0 pro svá zařízení Sony intenzivně pracuje na Androidu 6.0 pro svá zařízení

Japonci před časem spustili program “Concept for Marshmallow,” jehož cílem je získat zpětnou vazbu od uživatelů na připravované změny a úpravy nejnovější verze OS Android. Po několika dnech od aktualizace se portál Android Authority rozhodl odpovědět na zásadní otázku: jsou chystané změny v uživatelském rozhraní zásadní?

Další krůček Sony k čistému Androidu

Redaktor Nirave Gondhia konstatuje, že ačkoli se zařízení Sony mohou nesporně označovat jako “prémiová,” software byl až dosud poněkud nevýrazný. Dodává také, že ačkoli v minulosti nebyla odezva systému silnou stránkou, Android Marshmallow přináší viditelné zrychlení. Na odlehčení nadstavby v Lollipopu navazuje Sony i v připravované další významné aktualizaci, kde se drží osvědčeného hesla, že “méně je někdy více.” Gondhia přirovnává trend, jímž se Sony vydává, k Motorole, která vydala pro své telefony prakticky zcela čistý systém.

První věc, které si všimnete, je launcher Sony, který vypadá podobně jako v předchozí verzi, ale byl vylepšen a je celkově rychlejší. Launcher je dodáván se dvěma možnostmi: klasickou domovskou obrazovkou Android a “moderním” rozhraním se všemi aplikacemi na domovské obrazovce. Vedle launcheru v Sony také vylepšili aplikaci nastavení, aby zahrnovala více možností, než v současnosti nabízí čistý Android.

Stejně, jako u starších verzí systému, i v Androidu 6.0 Marshmallow nahrazuje Sony výchozí galerii obrázků a hudební přehrávač vlastními aplikacemi. Oba programy nabízejí víceméně jen základní funkce, nicméně je nutné brát v úvahu, že se zatím stále jedná pouze o koncept a nějaká vylepšení patrně přijdou ještě před vydáním finální verze.

Dalším přídavkem v systému je aplikace Xperia Care, nabízející přístup k podpoře témat, informací o záruce a úpravám prostředí. Taktéž aplikaci fotoaparátu Sony nahradila vlastním programem, jehož klíčovou vlastností by měla být citelně rychlost pořizování a zpracování snímků. Ve výchozím stavu má Fotoaparát méně předinstalovaných rozšíření a celkově jsou jeho možnosti spíše minimalizované – prim zde hrají elegance, jednoduchost, a snadné použití.

Časté aktualizace – příslib do budoucna?

Z četnosti aktualizací konceptu lze usuzovat, že Sony poměrně pružně reaguje na informace od testujících uživatelů – během minulého týdne bylo vydáno sedm aktualizací, z toho dvě vyšly v rámci tří hodin. Ačkoli finální verze bude jistě aktualizována méně často, z práce na konceptu je vidět, že “když se chce, tak to jde.”

Co lze tedy usuzovat z projektu Concept for Marshmallow? Především to, že Sony usilovně pečlivě pracuje na nové verzi svého softwaru, a bude-li konečný produkt tak rychlý, jako tato beta, jistě přispěje k pozitivnímu hodnocení ze strany stávajících zákazníků. Koncept také naznačuje vizi nového pojetí Sony, podle kterého by chytré telefony této značky měly nabídnout rychlý a plynulý systém bez zbytečných předinstalovaných aplikací. Značka se tak profiluje jako varianta pro zákazníky, hledající čistý systém jen s několika malými vylepšeními.

Obrázek o inovacích v uživatelském prostředí telefonů Sony si můžete udělat také z následujícího videa.

This is Sony’s Concept for Marshmallow, and it’s very promising

This is Sony's Concept for Marshmallow, and it's very promising

Zdroj: Android Authority.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (60)