Samsung Galaxy S4 “Google Edition” s čistým Androidem?

s4ge_icp

Zahraniční média začala dnes v noci šířit šťavnatou spekulaci serveru Geek.com, která přinejmenším zvýší zájem o aktuální vývojářskou konferenci Google I/O. Nuže, pohodlně se posaďte (pro jistotu :) ) a poslouchejte: na Google I/O by prý mohl být představen Samsung Galaxy S4. Pokud jste právě získali pocit, že jsme vydali asi dva měsíce starý článek, vězte, že informace ještě není úplná. Přichází to nejdůležitější: mělo by se jednat o speciální verzi, označovanou médii jako “Google Edition” (“GE”), která se od sériové varianty bude lišit v jedné zásadní věci: místo upraveného systému s grafickou nadstavbou TouchWiz bude mít čistý Android.

Samozřejmě podobného výsledku můžete dosáhnout i sami nahráním alternativní ROMky, nicméně v tomto případě by mělo jít o oficiální sestavení, podporované Googlem respektive Samsungem. Namísto rootování a nahrávání ROMky by tak k čistému systému na jednom z nejvýkonnějších mobilů současnosti stačilo pouze rozbalení z krabice. Zní to jako sen každého geeka, který nemá čas na experimentování :). Protože s velkou pravděpodobností půjde o systém založený na AOSP (Android Open Source Project), mohlo by být případné uvolňování aktualizací velmi rychlé – lze předpokládat, že telefon by dostával updaty hned po Nexusech.

Kromě absence TouchWizu je nutné počítat také s tím, že by systém nepodporoval některé pro Samsung specifické funkce, jako je Air View, S Health, spouštění aplikací v plovoucích oknech atd.

Galaxy S4 “Google Edition” ale skoro jistě nebude pátým Nexusem – na tom údajně Google spolupracuje s výrobcem Nexusu 4 – společností LG. Údajně by se v tomto případě mělo jednat o reakci Samsungu a Google na stále rostoucí poptávku uživatelů o zařízení s čistým systémem Android. Výsledek by byl kompromisem pro uživatele preferující Android v jeho nativní podobě, kterým ale nevyhovuje hardware dosavadních Nexusů (Galaxy Nexus ani Nexus 4 například nemají slot pro paměťovou kartu a vyměnitelnou baterii).

Upozorňujeme, že jde pouze o neoficiální spekulace, možná úmyslně šířené ve snaze přitáhnout větší pozornost ke Google I/O. Je přinejmenším zvláštní, že se tato informace objevila pouhých 12 hodin před zahájením konference. Logicky tak nejsou zatím známy informace o ceně, dostupnosti, ani způsobu prodeje. Server Android Headlines očekává, že by se zařízení mohlo začít prodávat už v průběhu června, Geek.com uvádí, že ho bude mít v nabídce americký operátor T-Mobile.

Samsung Galaxy S4 GE by neměl TouchWiz Samsung Galaxy S4 GE by neměl TouchWiz

Nebylo by to poprvé, kdy se Google rozhodl k takovému kroku – na Google I/O 2011 rozdal speciální edici tabletů Galaxy Tab 10.1 s čistým Androidem 3.x Honeycomb. Toto zařízení se ale nikdy nedostalo do prodeje.

Zdroje: Android Headlines, Geek.com, Phandroid, Android Police a Android and Me.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)