Menu

Rusku nestačí Android ani iOS, chce vlastní systém pro mobily

Není žádným tajemstvím, že drtivá většina mobilních telefonů je vybavena systémem Android či konkurenčním iOS. S touto situací ovšem není spokojena ruská vláda a Nikolai Nikiforov, ministr pro komunikaci, se nechal slyšet, že Rusové vytvoří svůj vlastní systém pro chytré telefony. O vývoj by se měla postarat společnost Jolla, která stojí za vývojem systému Sailfish OS. Tato společnost vznikla z bývalých zaměstnanců Nokie a sídlí ve Finsku, přesto mezi akcionáři vystupují také Rusové či Číňané. Nikiforov zároveň doufá, že se brzy připojí také Brazílie, Indie a Jihoafrická republika. V současné době používá v Rusku 95 % uživatelů systémy Android nebo iOS, což chce Rusko změnit. Velmi optimistický odhad praví, že se podaří díky novému systému srazit toto číslo až o 50 % do roku 2025.

ruský systém Jolla

Jste zvědaví, jaký systém Rusko nakonec představí? Myslíte si, že ohrozí Android?

zdroj: phonearena.com

 

Komentáře

Lukáš

Lukáš

21.5.2015 16:11

Vůbec Android neohrozí. Android bude hooodně dlouho nejpoužívanější mobilní operační systém

Martin P.

Martin P.

21.5.2015 16:29

Psal jsem to už jinde nový OS si můžou klidně napsat , nacpou ho úředníkům, policistům armádě… ….Ale to že lidé budou chtít iPhone nebo Samsung se nezmění.
Jolla nijak neuspěl a problém rozšíření OS jako je iOS a Android je v “musshave” věci jako jsou top telefony ip6, SGS5/6 atd… …úplně ze stejného důvodu u nich lidé kupují Mercedesy, Adidasky, chodí do McDonaldu …případně jezdí na dovolenou do světových letovisek a to Krym není.

Jedinný způsob jak by se to mohlo tolik rozšířit je že by BB OS, iOS, AOS zakázali. Jenže to by stejně nezměnilo nic na tom že lidé budou chtít něco jako iPhone . Stejně jako chtějí žít na západě, proto mají takový odliv mozků.

B.

B.

21.5.2015 16:42

Rusku nestačí Android ani iOS, chce vlastní systém pro mobily
čti: Rusové si chtějí své občany špehovat sami
Jiné důvody v tom nehledejte;)

Hanz

Hanz

21.5.2015 17:13

Nikdy nepodceňujme ruský národ :-D To je skutečně země kde se může stát cokoli.

MalinaObrowská

MalinaObrowská

21.5.2015 18:10

Aneb jak lehce monitorovat masu lidí. U státu vedeným diktátorem se nedá ničemu divit … Doufejme, že i konzervatismem shnilé mozečky dokáží rozumě uvažovat. Zdůraznil bych, že ten “velmi optimistický odhad” je sakra a velice, velmi optimistický.

Ambriel

z aplikace
21.5.2015 18:15

A mate pocit ze nas ted nikdo nesleduje? ☺

MalinaObrowská

MalinaObrowská

21.5.2015 18:21

Ambriel: Tady nejsme v Rusku. Nejde o to zda mě někdo sleduje nebo ne, jde o to, že mi zatím nikdo nezaklepal u dveří ;)

Martin P.

Martin P.

21.5.2015 21:21

To není o sledování. Internet je v Rusku sledovány a cenzurovány i bez jejich mobilního OS. Na to ten OS nepotřebují .

Tohle je jen další velkohubé gesto nic víc.

Bohužel v Rusku nedokáží být vic než zbrojařskou a těžební velmocí . Žádaná auta, elektronika, oblečení, sportovní zboží atd… vše je import. Čase říci že aktuálně nemají lidem co nabídnout.

Palmtopist

Palmtopist

21.5.2015 22:50

a) Dle některých informací (gizchina.com) do Ruska expanduje Meizu, a vzhledem k OS benevolenci Meizu bych se nedivil, kdyby po Ubuntu Touch, zkusili i Jolla Sailfish OS.
b) Já mám za to, že vše je v prezentaci: roky se lidem prezentovala Nokia jako mobilní “modla”, až po začátku její stagnace (způsobené trojským koněm Stevenem Elopem z Mrkvosoftu) PR oddělení Applu mohlo začít budovat iPhone “modlu”.

Ňaderný výbuch

Ňaderný výbuch

21.5.2015 22:54

Po aféře jménem PRISM kdy se provalilo že všechny velké firmy včetně Google, MS a FB musejí odevzdávat NSA data o svých uživatelích z celého světa, se po alternativních systémech zejména pro vládní instituce poohlíží většina významnějších zemí, nezávislých na USA, včetně například Německa.

Nathaniell

z aplikace
22.5.2015 6:56

Me dojima, jak se tu vsichni pohorsujou, ze chce Rusko vlastni OS, aby mohli spehovat sve obcany :D. Asi jste jeste neslyseli o Snowdenovi…prave ted jste sledovani takovym zpusobem, ze si to ani nejste schopni predstavit. Kdybych to bral z pohledu rusa, tak je vlastni OS celkem logicky krok pro vladni slozky apod., kdyz si vemu kolik backdooru apod. se nachazi v softwaru pochazejicim z ameriky. Obycejne obyvatele na novy OS asi tak rychle nepremluvi.

Martin P.

Martin P.

22.5.2015 8:21

To Palmtopist včera v 22:50 :
a) Meizu nerozdíl od jiných zemí ( např Německo a ČR) již nějakou dobu skutečně v Rusku oficiální distribuci má.

b) Problém je že Nokia i iPhone je ceněný západní brand. To se o ruských výrobcích říci nedá . Takže to představení je dobrá “standup comedy” kterému se bude 2/3 světa je smmát ta ta 1/3 to stejně nebude kupovat.

Martin P.

Martin P.

22.5.2015 8:33

Nathaniell odběratel v 06:56 :

Jenže pro zabezpečení nepotřebujete vytvářet nový OS ani vyvíjet nový smartphon.

Hlavní zabezpečení spočívá v tom, že mají pod kontrolo síťový provoz. Pro zabezpečení není potřeba vždy kontrolovat koncové body. Kontrolovat síť je efektivnější viz velký čínský firewall.

Takže to spíš bere jako jednu z mnoha šaškáren, kdy se snaží ukázat světu, „že ho má většího „.

oldlamehand

oldlamehand

22.5.2015 9:34

VladimirOS :-D

Elvis

Elvis

23.5.2015 11:57

Koukám kolik je tady pitomců kteří nevědí, že Rusko není jedinou ani první zemí, která o tom uvažuje z hlediska bezpečnosti, ale dokud se nejedná o Rusko, tak by to nikdo nekomentoval. Je komické jak je veřejnost ovlivněna médii a když se řekne Rusko, tak je prostě všechno špatně.

karel

karel

23.5.2015 17:15

to Elvis: Naprostý souhlas, a přitom je Rusko asi tak jediný kdo může právě ve spojení s bývalými lidmi od Nokia takový projekt dotáhnout až ke komerčnímu úspěchu. To samé dělá Čína, ale tam vždy zůstane bariera v podobě rozsypaného čaje a zcela jiných kulturních zvyklosti.
O tom, že iOS, Android i Windows budou s vysokou pravděpodobností hraničící s jistotou nějak kompromitovány největším šmírákem planty tedy vládou USA mohou pochybovat snad jedině slaboduší a pracovníci NSA.
Jakákoliv snaha omezit šmírování se cení.

Nathaniell

z aplikace
23.5.2015 20:11

Martin P. urcite to je jeden ze stezejnich bodu, ale urcite to neresi vse. Viz treba http://www.techhacks.org/nsa-planned-to-hijack-google-app-store-to-hack-smartphones/

marek

marek

24.5.2015 10:07

A pritom by stacilo kdyby povolili jenom WP, a maji zabezecenej system hotov.

Gavin89

gavin89 0

23.6.2018 14:39

Thanks for sharing this post, it was great reading this article! would like to know more! keep in touch and stay connected Imo for desktop

RSS (komentáře k článku)