Řada Xperia Z5 dostane s Androidem 6.0 vylepšený režim Stamina

Řada Xperia Z5 dostane s Androidem 6.0 vylepšený režim Stamina

Telefony Sony Xperia mají v “palubní výbavě” nástroj pro správu baterie nazývaný Stamina. Pokud je aktivní, umožňuje prodloužit čas výdrže v pohotovostním režimu údajně až o 400 %. Samozřejmě se jedná pouze o teoretickou hodnotu, na kterou má v praxi vliv celá řada faktorů, nicméně majitelé mobilů této značky se shodují v tom, že Stamina je rozhodně přínosem v prodloužení výdrže na jedno nabití.

Pochopitelně se nejedná o žádná kouzla a čáry, ba ani ohýbání fyzikálních zákonů – v kostce Stamina funguje tak, že omezí aktivity na pozadí a tím sníží odběr elektrické energie z akumulátoru. V tomto režimu se při zhasnuté obrazovce nesynchronizují aplikace, neprobíhá tedy oznamování nových zpráv ani další akce. Obvykle totiž tyto činnosti odčerpávají citelné množství energie, ačkoli uživatel sám zařízení nepoužívá. Stamina kromě toho blokuje datové přenosy a zabraňuje probuzení telefonu z úsporného režimu spánku, což je vlastně podstata tohoto módu. Zařízení je však nadále ve spojení s mobilní sítí, může tedy přijímat hovory, textové i multimediální zprávy. Stejně tak fungují budíky, nativní aplikace kalendáře a indikační LED, která informuje o nízkém stavu baterie.

Stamina je rozhodně přínosem v prodloužení výdrže na jedno nabití Stamina je rozhodně přínosem v prodloužení výdrže na jedno nabití

Android 6.0 a ještě lepší Stamina

Podle příspěvku, který na sociální síti Twitter zveřejnil údajně dobře informovaný @Ricciolo1, dostanou telefony Sony Xperia Z5, Sony Xperia Z5 Compact a Sony Xperia Z5 Premium společně s aktualizací na Android 6.0 Marshmallow také vylepšený režim Stamina, který prý z těchto mobilů udělá “skutečné šampióny” ve výdrži baterie. Vzhledem k tomu, že Android 6.0 přichází s novou funkcí s názvem Doze, skrze níž systém monitoruje aplikace během vypnuté obrazovky, je možné, že avizované vylepšení Staminy nějakým způsobem souvisí s touto novinkou.

Řada Xperia Z5 dostane s Androidem 6.0 vylepšený režim Stamina Řada Xperia Z5 dostane s Androidem 6.0 vylepšený režim Stamina

Připomeňme, že Sony Xperia Z5 má akumulátor s kapacitou 2900 mAh, Xperia Z5 Compact 2700 mAh a baterie Xperia Z5 Premium má kapacitu 3430mAh. Sony tvrdí, že s těmito zdroji energie vydrží její telefony až dva dny běžného používání na jedno nabití. Zatím není jisté, zda se vylepšeného režimu dočká spolu s aktualizací na Marshmallow také Sony Xperia Z3+/Z4.

V praxi má asi Staminu permanentně aktivní jen minimum uživatelů, neboť se jedná o nastavení, které ve své podstatě odporuje jednomu ze základních trendů současných smartphonů – tedy umožnit svým majitelům, aby byli permanentně online a měli přehled, co se děje v jejich e-mailové schránce, na sociálních sítích a oblíbených médiích. Může se ale jednat o užitečný “prodlužovač” v případě, kdy ukazatel stavu baterie indikuje poslední zbývající procenta a možnost nabíjení je v nedohlednu.

Zdroje: Phone Arena, Ricciolo1, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)