OpenMoko Freerunner – druhý Android a nový Cupcake

android-s2-cupcake

OpenMoko FreerunnerZatímco se v médiích vesměs mluví o T-Mobile G1 jako o zatím jediném telefonu se systémem Android, po světě již potají pobíhá i druhý Android telefon, jen se o něm tolik neví. Důvod je prostý, OpenMoko Freerunner, jak se zařízení jmenuje, je určen především pro geeky, tedy technicky zdatnější uživatele.

Za zařízením stojí společnost OpenMoko. Ta jej vyvíjí jako open-source hardwarovou platformu. Tento telefon je však některým uživatelům, hlavně fanouškům systému Linux, již delší dobu znám. Původně totiž běžel, a stále běží, právě na upraveném systému Linux a vývojářům tak nabízel možnost programovat si pro něj aplikace a upravovat i celý systém a chování telefonu k obrazu svému. Bylo tak jen otázkou, kdy se na telefon dostane také open-source systém Android. A právě této výzvy se zhostila kanadská společnost Koolu.

OpenMoko Freerunner je tedy v pořadí pomyslným druhým telefonem, který je dostupný se systémem Android. Ano, pokud byste měli zájem, Freerunner s Android verzí Koolu si opravdu můžete koupit, jeho cena je 349 dolarů. Jako jediné Android zařízení se pak prodává s poslední verzí firmwaru 1.5, což je označení pro poslední Cupcake. Je to však s malým „ale“, a možná je jich i trochu víc.

Sama společnost Koolu na svých stránkách upozorňuje, že je zařízení prodáváno jako beta verze, určeno především pro vývojáře a uživatele, kteří jsou familiární se systémem Linux. V další části upozornění se pak dočtete i důvod. Systém Android s telefonem totiž zatím nefunguje stoprocentně tak, jak by měl. Příkladem je třeba technologie Wi-Fi, u které funguje nekorektně skenování dostupných sítí a pro částečné zprovoznění je potřeba úpravy jednoho z konfiguračních souborů.

Co se ovšem telefonu nedá upřít jsou jeho hardwarové možnosti. Skvělé je například rozlišení 2.8“ VGA displeje, ten má 480×640 obrazových bodů. Naopak telefon neobsahuje licencované technologie jako EDGE nebo 3G. Chybí také externí klávesnice, zastupuje ji ale aspoň softwarová. Jednak je to díky poslední verzi systému Android s Cupcakem, který právě systémovou klávesnici přidává, navíc také společnost Koolu připravila klávesnici vlastní.

Další technické parametry:

  • rozměry: 120.7 × 62 × 18.5 (mm)
  • konektivita: bluetooth 2.0, GPRS, GPS, Wi-Fi, USB 1.1, 2.5mm jack
  • paměť: 128MB RAM, vnitřní 256MB, slot pro microSD
  • procesor: Samsung 2442 SoC @ 400 MHz
  • operační systémy: Android, OpenMoko, Qtopia, Debian

Zajímavostí telefonu je, že jej lze provozovat s několika operačními systémy. Na výběr má uživatel podobně jako u stolního počítače z několika distribucí Linuxu. Základní tvoří Qtopia a Debian. U Debianu pak stojí za pozornost, že se jedná o PC verzi systému, ta obsahuje také podporu pro telefonní funkce. Jednoduché je i instalování nových aplikací, které funguje stejně jako na desktopové verzi Debianu. Oficiálním systémem je pak OpenMoko v současné verzi 2007.2, v alfa fázi testování je tako verze 2008. Čtvrtý operační systém pak doplňuje zmíněný Android portovaný společností Koolu.

Pokud Vás telefon zaujal, více specifikací o portaci Adnroidu společností Koolu a možnost objednání si vývojářské verze najdete na oficiálních stránkách www.koolu.com. Recenzi vlastního zařízení OpenMoko Freerunner si můžete přečíst na www.techtree.com.

foto zdroj: www.engadget.com

httpv://cz.youtube.com/watch?v=OUBOF6c8Z0c

archiv
O Autorovi - archiv

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

tomtom_ico

Navigace TomTom je na cestě na Android Market

archiv archiv archiv
1 min. uložit na později
ht_microsoft_cc_120823_wg

Microsoft Office na Androidu

archiv archiv archiv
1 min. uložit na později
web google play

Google Android na HTC TyTN II [Návod]

archiv archiv archiv
1 min. uložit na později
twitter

Jaký Twitter klient je nejlepší pro váš Android?

archiv archiv archiv
2 min. uložit na později

Komentáře (1)