S Nokiemi X bude kompatibilních 75 % aplikací pro Android, zbytek po úpravě

nokia_apps_ico

V pondělí v rámci veletrhu Mobile World Congress spatřily světlo světa první tři Nokie s Androidem – Nokia X, Nokia X+ a Nokia XL. Operační systém je ale proti zvyklostem “ořezaný” o služby Google, Finové navíc notně upravili uživatelské rozhraní, které se více než Androidu podobá Windows Phone. Výrobce taktéž uvolnil SDK (“software development kit” – “balík vývojářských nástrojů”) a nástroj pro portování aplikací, díky kterému lze na Nokiích používat i původně nekompatibilní programy. Coby výchozí repozitář pro stahování a instalaci aplikací Nokia používá vlastní řešení, neboť k využívání Obchodu Play jsou naprosto nezbytné služby Google.

S Nokiemi X bude kompatibilních 75 % aplikací pro Android, zbytek po úpravě S Nokiemi X bude kompatibilních 75 % aplikací pro Android, zbytek po úpravě

Nyní se někdejší finský gigant na poli mobilních telefonů snaží přesvědčovat vývojáře, aby nahráli své aplikace do repozitáře Nokia Store. Tvrdí přitom, že až 75 % všech programů pro Android nevyžaduje žádnou změnu k tomu, aby správně fungovaly. Zbývající jednu čtvrtinu čeká “drobné retušování” z důvodu nekompatibility kvůli závislosti na službách Google. Proces portování by v takových případech neměl zabrat déle než osm hodin a vše údajně bude fungovat i v případech, kdy aplikace využívá služeb Google, jako jsou Mapy, push notifikace či platby v aplikacích – v takových případech přijde Nokia s vlastním řešením.

K dispozici je nástroj, který dokáže určit, zda je, či není aplikace kompatibilní s Nokiemi X, takže testovací proces neleží na bedrech vývojářů. Vše potřebné pro testování a port Android aplikací pro Nokie lze nalézt na webových stránkách Nokia Developer.

Zdroje: GSM Arena, Trusted Reviews, Ubergizmo, Phone Arena.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)