Nokia pracuje na 5G sítích, testovací provoz zahájí příští rok

5G cover

Naše území ještě z velké části není pokryto 3G signálem a plnohodnotné LTE je otázkou velkých měst. Přesto se již uvažuje o nových standardech pro 5G síť. Na jejím vývoji se podílí i Nokia Networks. Jedná se o divizi, jež nebyla odkoupena Microsoftem a dříve fungovala ve spojenectví se Siemensem, pod názvem Nokia Siemens Networks.

5G network

Začátkem příštího roku by finská společnost měla spustit ve své zemi testovací provoz. Konkrétně se tak stane v univerzitním městě Oulu na severu Finska. Zatím nevíme, jaké bude mít nová síť parametry, jisté ovšem je, že se na standardech 5G budou muset dohodnout všichni významní konkurenti, jako jsou Ericsson, Alcatel-Lucent nebo Huawei.

Government Launches Rural Broadband Network Initiative

Přestože neznáme přesné specifikace budoucí sítě, rámcové představy jsou následující. Kapacita by měla být 1000 násobná oproti dnešnímu LTE. Datová propustnost naroste 10 až 100 krát. Velkou otázkou bude i spotřeba energie, která by měla výrazně klesnout. Latence by se měla snížit až 5 krát. To jsou všechno působivá čísla. V praxi bychom první komerční nasazení 5G sítí mohli vidět kolem roku 2020. Do té doby se snad dočkáme zlepšení současného pokrytí rychlým mobilním internetem i u nás.

4G is old news bro

Zdroj: PhoneArena.

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)