Menu

Nejnovější aplikace z Google Play #238: ovládejte telefon gesty

Máme tu 22. pondělí roku 2018 a s ním také 238. pokračování našeho seriálu Nejnovější aplikace z Google Play. Představíme vám nástroj pro šifrování komunikace s DNS servery. Dále vám ukážeme aplikaci, která zajistí klid na řízení. Pokud vás nebaví stávající ovládání Androidu, tak ovládejte telefon gesty – i na to je tu nová aplikace. Nakonec si představíme program pro komunikaci s chytrými náramky.

Intra – nenechte se špehovat

Začínáme dosud oficiálně nevydanou aplikací Intra, která by měla zajímat všechny, jimž není lhostejné soukromí na Internetu. Díky tomuto programu můžete vyzkoušet nové služby DNS-over-HTTPS, které šifrují vyhledávání domén a zabraňují manipulaci se síťovým provozem. V současné době podporuje služby Cloudflare a Google, v budoucnu budou přidány další možnosti.

K čemu je to dobré? Při zadání stránky do prohlížeče probíhá komunikace v síti přes IP adresy, na které je nutné váš požadavek převést. Počítač tedy musí zjistit, na jaké IP adrese běží webový server dané stránky. Právě k tomu slouží DNS server, který počítači řekne, že stránka je na adrese 93.145.132.156″. Protože se jedná o starý síťový protokol, není nijak řešeno jeho zabezpečení, takže se například provozovatel serveru nebo kdokoli po cestě může podívat, jaké adresy váš počítač poptával. Proto je dobré celou tuto komunikaci šifrovat, což přináší právě DNS-over-HTTPS.

Jako hlavní vlastnosti autoři jmenují:

 • Integrovaná podpora veřejných DNS od společností Cloudflare a Google.
 • Vizualizace výkonu serveru a chování aplikace.

 

Aplikace zatím zaznamenala více než tisíc stažení, nicméně známku s ohledem na svůj status nemá. 5 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším.

Intra
Intra
Price: Free

Driving Detective – nenechte se rušit za jízdy

Zatímco první aplikace řešila vaši bezpečnost na Internetu, druhá se zaměřuje na bezpečnost za volantem. Víceméně se jedná o zapnutí režimu Nerušit během řízení auta, jak ho nabízejí telefony Google Pixel 2. Driving Detective automaticky detekuje, kdy jste v pohybujícím se vozidle, a přepíná telefon do režimu Nerušit, čímž se zablokují upozornění po dobu jízdy. Po opuštění vozidla zase obnoví normální režim. Podrobně jsme se aplikaci věnovali ve článku Nenechte se rušit během řízení díky aplikací Driving Detective.

Není sporu o tom, že používání mobilních zařízení během řízení je velmi nebezpečné. Řidiči mají odpovědnost vůči sobě a vůči ostatním účastníkům provozu, proto by neměli používat telefony. Oznámení odvádějí pozornost a svádějí k tendenci reagovat. Vypnutí upozornění během jízdy snižuje nutnost používat mobilní zařízení.

Režim Nerušit je funkce systému Android, která poskytuje uživateli kontrolu nad upozorněními, konkrétně, která se mají zobrazovat a kdy. Driving Detective nepoužívá k detekci jízdy GPS, ale pouze senzory zařízení. Aplikace nezasahuje do displejů vozidel a uživatelé by měli být schopni bez problémů přijímat hovory.

Po dvou týdnech v Obchodě Play zaznamenal tento program více než tisíc instalací a zatím se může pyšnit známkou 5,0. Jen 1,5 MB velký balíček lze instalovat na zařízení s Androidem 4.1 a vyšším.

Driving Detective
Driving Detective
Developer: Vasil Vasilev
Price: Free

Navigation Gestures – ovládejte telefon gesty

Líbí se vám nové funkce ovládání gesty z iPhonu X a Androidu P? Nemusíte si kupovat nový telefon, pokud chcete změnit způsob používání. Ovládejte telefon gesty i bez nutnosti práv roota.

Posuňte prstem doleva, doprava, nahoru nebo dolů, přetáhněte prstem nahoru a podržte, klepněte, dvakrát poklepejte, dlouze stiskněte. Existuje mnoho způsobů, jak můžete využívat doteková gesta pro ovládání telefonu. Definovat lze například následující akce:

 • Jít zpět
 • Domů
 • Seznam posledních spuštěných aplikací.
 • Otevřít Asistenta Google
 • Přepnout na předchozí aplikaci

 

Pokud si zakoupíte prémiový doplněk, získáte přístup k následujícím položkám:

 • Rozdělená obrazovka.
 • Stáhnutí oznámení.
 • Rychlé nastavení.
 • Otevření nabídky.
 • Média: přehrávání předchozí skladby.
 • Média: přehrávání další skladby.
 • Média: přehrávání/pozastavení aktuální stopy.

 

Aplikace je sice v Obchodě jen týden, ale za tu dobu si ji stihlo nainstalovat více než sto tisíc uživatelů. Průměrná známka je pěkných 4,0. Instalační balíček velký 3 MB můžete použít na Androidu 5.0 a novějším.

Silvercrest Fitness – spolupráce s chytrým náramkem

Chytré fitness náramky jsou nesporným hitem současnosti. Proto se postupně ze specializovaných obchodů a e-shopů dostaly až na pulty supermarketů. Například Lidl má ve své nabídce hned několik chytrých náramků, z nichž některé prodává pod privátní značkou Silvercrest. Chytrý náramek by pochopitelně měl komunikovat s chytrým telefonem, a právě k tomu je určena nová aplikace Silvercrest Fitness.

Silvercrest Fitness zobrazuje údaje o ušlých krocích, spálených kaloriích, tepové frekvenci a spánku. Kromě toho nabízí také následující funkce:

 • Vytvoření osobního profilu uživatele
 • Zaznamenávání tepové frekvence, kroků, vzdáleností > Spotřeba kalorií.
 • Ovládání spouště fotoaparátu a hudebního přehrávače v mobilu z náramku.
 • Budík.
 • Sledování spánku.
 • Možnost sdílet své výkony s přáteli,
 • Oznamování hovorů a zpráv.
 • Uchovávání dat ve smartphonu nebo tabletu > Ochrana dat garantovaná servery v Německu.

 

Aplikace je v Obchodě Play od konce dubna a za tu dobu si ji nainstalovalo něco přes tisíc zákazníků. Průměrná známka 3,1 sice nepatří k nejlepším, vývojáři však intenzivně komunikují s uživateli, takže snad vyladí vše k jejich spokojenosti. 32 MB velký balíček můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 5.0 a vyšším.

Silvercrest Fitness
Silvercrest Fitness
Developer: MLAP GmbH
Price: Free

Předchozí díly seriálu Nejnovější aplikace z Google Play

Objevili jste v Obchodě Play zajímavou novou aplikaci? Dejte nám o ní vědět v komentářích!
 

Komentáře

Radeg

radeg 33

28.5.2018 10:06

Zajímalo by mně jak Driving Detective pozná, že nejsem řidič, ale pouze spolujezdec? Anebo, že cestuji autobusem?

Karle

karle40 49

28.5.2018 11:22

Pokud neřídím, program si nezapnu. Voila!

Vlken

Petr Skála -1

28.5.2018 11:49

@karle40: Pokud jsem tu aplikaci správně pochopil, tak aplikace běží stále na pozadí a pokud vyhodnotí, že jste v autě, tak aktivuje režim nerušit. Tak co s tím má společného, že si aplikaci nezapnete? Jestliže tím myslíte, že budete detekci mít nonstop deaktivovanou a na jízdu si ji vždy aktivujete, pak aplikace ztrácí význam: 1) může se stát, že jízdu nedetekuje, a za 2) je mnohem jednodušší si režim nerušit aktivovat přímo, když je v notifikační liště, než hledat aplikaci a v té si detekci zapnout (pokud ji tedy nebudete mít stále v notifikační liště (pokud to aplikace nabízí – nezkoušel jsem), kde by zbytečně brala prostor).

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

28.5.2018 11:55

Přesně, jak zde zaznělo.
Aplikace samozřejmě nerozezná, zda jste řidič, nebo spolujezdec. To z principu nejde poznat. Prostě běží na pozadí, a pokud získá na základě senzorů dojem, že jedete autem, zapne režim Nerušit.

Karle

karle40 49

28.5.2018 13:51

Jinými slovy, jako pasažér si ji vypnu. Pozadí, nepozadí.

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

28.5.2018 14:12

To: karle40 – přesně tak :) Proto je v aplikaci přepínač, kterým se dá vypnout.

Radeg

radeg 33

29.5.2018 7:50

Aha, takže aplikace na nic.
Stačí za jízdy, jako řidič, jednoduše veškerá upozornění, notifikace, zvonění, apod., ignorovat.
Kdo to neumí nemá za volantem co dělat.

Sinco

sinco 2

29.5.2018 8:44

Navigation Gestures by se hodila ale… pri zhasnutem lcd gestem vybavit funkci play- pause-posun o skladbu dopredu u Spotify. Nemate nekdo napad jak na to? SGS7 bez rootu. Dik

V6ak

v6ak 28

29.5.2018 10:46

DNS-over-HTTPS má dnes dost omezený praktický význam. Typicky dotazem na DNS komunikace nekončí, ale teprve začíná. Dojde k přeložení adresy a klient se pak začne připojovat na server. Pokud jde o nezabezpečenou komunikaci (např. čisté HTTP), útočník může útočit na samotnou komunikaci. Pokud jde o zabezpečenou komunikaci (např HTTPS, IMAPS nebo SSH), útok by se měl detekovat i v případě podvržení odpovědi DNS. Zatajit, kam se člověk připojuje, to moc nepomůže ani u zabezpečeného spojení – jednak hodně napoví IP a jednak se u HTTPS obvykle použije SNI, které doménu vyzradí veřejně.

Nějaký význam to může mít:

* obejítí jednodušší blokace (typicky cenzuru minfin – zakázané sázecí weby)
* časem to může usnadnit DNSSEC/DANE
* teoreticky v některých speciálních případech, kdy útočník například napadne rekurzivní DNS, ale nemá přístup k síti jako takové

RSS (komentáře k článku)