Menu

Nenechte se rušit během řízení díky aplikací Driving Detective

Používání mobilních zařízení během řízení je velmi nebezpečné. Řidiči mají odpovědnost vůči sobě i ostatním účastníkům provozu, proto je zákonem zakázáno používat (respektive držet v ruce nebo jiným způsobem) během řízení mobilní telefon. Přesto drtivá většina řidičů přiznává, že během jízdy někdy telefonovali. Co je horší – někteří i posílali textové zprávy či psali přes různé komunikační aplikace. Pokud i vy patříte mezi ty, které někdy láká pokušení odpovídat během řízení, máme pro vás řešení v podobě aplikace Driving Detective.

Obsah článku

Co aplikace Driving Detective slibuje?

Základní funkce je v podstatě ta, že Driving Detective automaticky detekuje, když jste v pohybujícím se vozidle. Na základě takového zjištění pak přepíná mobil do režimu Nerušit, čímž zablokuje upozornění po dobu jízdy. Po opuštění vozidla vrátí nastavení do normálního režimu. Vypnutí upozornění během jízdy snižuje tendenci pracovat s mobilním zařízením.

Následky nehody mohou být fatální

Následky nehody mohou být fatální

Režim Nerušit je funkce systému Android, poskytující kontrolu nad výstrahami, konkrétně nad tím, která upozornění má uživatel dostat a kdy. Driving Detective nepoužívá k detekci jízdy GPS, ale spoléhá na senzory zařízení, takže nadměrně nevybíjí baterii. Režim Nerušit je ukončován na základě detekce chůze, nebo pokud s autem stojíte déle než 15 minut na jednom místě.

Podobnou funkci mají telefony Google Pixel 2 jako součást Pixel Ambient Services, kde je v systémovém nastavení možné aktivovat automatické zapínání režimu Nerušit během řízení. Na jiných telefonech však nic takového k dispozici není, což řeší právě tato aplikace.

Jak to funguje v praxi?

Úvodní obrazovka nabízí pouze přepínač, kterým aktivujete funkci automatické změny režimu. Pod ním následuje vysvětlení, proč a jak je manipulace s telefonem během řízení nebezpečná. Po první aktivaci přepínače je nejprve nutné v systémovém nastavení povolit Přístup při nastavení nerušit. V praxi toto oprávnění umožňuje aplikaci zapínat a vypínat režim Nerušit a měnit související nastavení, což je přesně to, co chceme.

Po povolení a návratu do aplikace Driving Detective se úvodní obrazovka změní – jsou zde k dispozici dvě položky. První Do Not Disturb prefrences umožňuje nastavení přísnosti režimu Nerušit. Na výběr jsou tři možnosti:

  • Priority onlypouze prioritní oznámení, která lze dále nastavit, jak si ukážeme níže.
  • Alarms only – povoleny jsou pouze budíky, ostatní aplikace jsou ztišeny.
  • Total silencenaprosté ticho, to jest během řízení nejsou anoncována žádná oznámení.

 

Prioritní režim během řízení

Pokud zvolíte první nabízenou možnost, můžete přes druhou položku Priority only settings vyladit režim podle svých představ. Konfigurace se odehrává v systémovém nastavení, takže je platná také pro ostatní případy, kdy se telefon nachází v režimu Nerušit. Můžete povolit příchozí hovory, nebo je omezit jen na telefonáty od kontaktů z adresáře či pouze oblíbení. Propustit lze, pokud chcete, volající, kteří volají opakovaně. Dále lze zakázat/povolit připomenutí událostí, zprávy a používání notifikační LED. Další možnosti se mohou lišit s ohledem na výrobce a model vašeho telefonu.

To jsou všechny možnosti, které aplikace Driving Detective nabízí. Můžete tedy zapnout a vypnout tuto funkci a nastavit jeden ze tří režimů. Nevýhodou použitého způsobu detekce, že sice poměrně spolehlivě pozná jízdu autem, ale nedokáže určit, zda jste tím, kdo právě řídí. Na sedadle spolujezdce či jako cestující v prostředku hromadné dopravy přeci jen s telefonem manipulovat můžete, aniž byste jakkoli ohrozili sebe nebo své okolí. Výstupy ze senzorů telefonu přitom z pohledu aplikace vypadají stejně bez ohledu na to, zda jste cestujícím, nebo sedíte za volantem. Právě proto nabízí Driving Detective přepínač, kterým ho můžete vypnout.

Resumé

Pokud bojujete během řízení auta s pokušením číst, nebo dokonce odpovídat ne nejrůznější zprávy a upozornění, je aplikace Driving Detective dobrým preventivním opatřením. Její nastavení je jednoduché a na základě krátkodobého testování můžeme konstatovat, že funguje přesně tak, jak bychom očekávali. Ocenili bychom lokalizaci do češtiny, nicméně počet položek, se kterými se uživatel musí potýkat, je relativně malý.

Driving Detective je v Obchodě Play přesně jeden týden a za tu dobu zaznamenal přes 500 instalací. Průměrná známka 5,0 zatím naznačuje velkou spokojenost stávajících uživatelů. Jen 1,5 MB velký balíček můžete instalovat na zařízení s Androidem 4.1 a vyšším.

Driving Detective
Driving Detective
Developer: Vasil Vasilev
Price: Free
Využijete aplikaci, která vám zajistí klid na řízení auta?
 

Komentáře

Uni

uni -218

21.5.2018 10:51

V praxi to funguje tak, že vyspělá OS to mají v základu 😁 Třeba iOS.

Kulichoid

kulichoid 148

21.5.2018 11:09

Kdo má jakékoliv pokušení během řízení (třeba si zapalovat cigaretu nebo přepínat rádio), neumí se pak plně věnovat řízení a neměl by řídit. :-)

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

21.5.2018 11:49

To: kulichoid
Kdo jsi bez viny, hoď kamenem! :)

Spodni_voda

spodni_voda 0

21.5.2018 12:10

Dobrovolně se nechat sekýrovat, jako by nestačila manželka a finančák.
A co když střídám auta s a bez mudrozubu a ze volantem i vedle něj.
Ještě že nejezdím autobusem…

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

21.5.2018 13:16

To: spodni_voda:
Nemusíte se nechat sekýrovat :) Instalace té aplikace je dobrovolná a Bluetooth vůbec nevyžaduje :)

Irun66

Irun66 4

21.5.2018 16:04

Je to mimo mé chápání = Nechápu lidi, co investují statisíce korun do auta a pak nemají pár stovek na bluetooth sluchátko za ucho. Slovo debil, dement je v tomto případě nevyjadruje, co si o těchto lidech myslím…. A nejvíce mě iritují ty mladé a krásné, ale bohužel “slepice” v SUV, vzadu minimálně 1 sedačku s dítětem a telefon u ucha, ano auto mají jako tank, jim a dětem se téměř nic nemůže stát, ale pro své okolí jsou jako doutnajici bomba … Jako by handsfree byla nemoc!!!!
A psaní SMS, atd za jízdy, tak za to by mělo být doživotí. Evropa se bojí džihádu a neuvemuje si, že ten džihád je díky těmto dementum už dávno mezi námi… Ani nepotřebujeme ISIS.
NE, NEJSEM PŘÍZNIVCE ISIS, ANI RASISTA, ANI NEZLEHCUJI OBĚTI ISIS ATD, CHCI JEN ABY LIDÉ NEMĚLI HLAVU JEN NA TO, ABY JIM NETEKLO PŘI DEŠTI DO KRKU….

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

21.5.2018 22:20

To: Irun66
I když bych to asi napsal maličko jinak, tak s Vámi souhlasím. Z vlastní zkušenosti mohu konstatovat, že řada těch uživatelek v SUV prostě neví, jak to spárovat s mobilem. Což je samozřejmě neomlouvá.

Phoneuser

Phoneuser -1

22.5.2018 22:54

Debata je trochu mimo. Nejde o handsfree. Aplikace zabrání jakémukoli vyrušení hovorem nebo sms. Dávno je dokázáno, že hovory přes handsfree odvádějí pozornost téměř stejně jako hovory s telefonem v ruce. Nebezpečné je právě to odvedení pozornosti.

Koubic

koubic 0

28.5.2018 16:44

Na telefonu Honor 9 mi to hlásí, že aplikace není kompatibilní :-(. A to mám Android verzi 8

RSS (komentáře k článku)