Je tady, oficiální Facebook klient pro Android!

facebook messenger do clanku

První zvěsti o oficiálním Facebook klientovi pro Android proběhly již před několika měsíci, přičemž příchod oficiálního klienta byl v posledních dnech doslova na spadnutí, jen nebylo známo konkrétní datum. Na Android marketu se klient objevil ke stažení v úterý pozdě večer našeho času.

V prvé řadě je nutné zmínit, že klientů pro Facebook doposud existuje celá řada, lepší či horší kvality. Přesto hodně uživatelů netrpělivě čekalo právě až na oficiální aplikaci. Facebook již dlouho nabízí také mobilní verzi svého portálu na adrese m.facebook.com. Důvodů proč sáhnout po oficiálním klientovi je hned několik. Pojďme se na ně podívat.

htc_tattoo_th1img_8159

Instalace aplikace se obejde bez problémů, s jedním velkým “ale”. Při pokusu o spuštění se zvláště českým uživatelům aplikace zhroutí s chybovou hláškou (chyba se týká verze 1.0.0). S odpovědí na tuto chybu přišli vývojáři aplikace během několika hodin, problém byl způsoben jazykovým nastavením. Dost možná většině uživatelů, kteří v telefonu používali jiný jazyk než angličtinu, se proto aplikace nespustila. Bylo tedy nutné jazykové nastavení telefonu přepnout právě do angličtiny (z tohoto důvodu jsou screenshoty uvedené v článku v angličtině). Na bugfixu této chyby vývojáři zapracovali a v současné době je na marketu již aktualizovaná verze 1.0.1.

nova_verze2

Po spuštění aplikace se zobrazí feed statusů a událostí vašich přátel. Dotekem a vybráním konkrétního příspěvku máte v novém okně možnost daný příspěvek okomentovat, zobrazit si komentáře ostatních uživatelů případně označit jej za “líbí se mi”. Pokud prst na příspěvku chvíli podržíte, vyskočí pop-up okno s možnostmi co s příspěvkem provést. Naopak dotykem na fotku vedle příspěvku se vám zobrazí profilová stránka vybrané osoby s možností napsat cokoli na její zeď. Když prstem ťuknete na aktuální status uživatele, dostanete se ke stránce osobních informací (datum narozenin, zájmy, oblíbené filmy, knihy, apod.). Druhou možností, jak vyvolat stránku s osobními informacemi, je přes menu -> informace o uživateli (view user info). Přes tlačítko menu se dostanete také k možnosti pořídit fotografie, a ty následně na Facebook uploadovat.

img_8174img_8170img_8173

Klient pro Android zdaleka nezobrazuje  všechny informace stejně, jako verze pro prohlížeč. Zcela eliminovány byly kvízy, zmínku o nich nenajdete ani na své zdi. Podobný osud potkalo i videa z různých zdrojů, přehrát jdou jen ty na Youtube. Naopak odkazy a pozvánky na události by se měly zobrazovat bez problémů. Aplikace vás dokonce v některých případech přesměruje na mobilní verzi stránek Facebooku (m.facebook.com), například pokud si chcete prohlédnout fotografie přátel.

Stejně jako klasický Facebook, má i ten pro Android možnost nastavení notifikací, tedy upozornění na aktivity vašich přátel. Pokud vás někdo šťouchne, dloubne do oka, přidá si vás jako přítele nebo vám pošle zprávu, dle nastaveného intervalu vás o tom bude aplikace informovat pouhým vibrováním, blikáním LED diody nebo rovnou zvukem. Vtipně je vyřešeno nastavení doby obnovení statusů na stránce “Domů”, buď nastavíte interval nebo obnovení informací manuálně aktivujete zatřesením telefonu.

2007623119511img_8172

Velmi užitečný je také widget (najdete jej pod položkou Android widget), který umístíte na jednu z ploch telefonu. Widget zobrazuje po jednom statusu od vašich přátel, šipkami vpravo nebo vlevo mezi nimi pak chronologicky procházíte. Klepnutím na status vyskočí nové okno, ve kterém opět můžete k příspěvku vložit komentář. Přímo z widgetu na ploše můžete vkládat i vlastní “Co se vám honí hlavou” statusy.

httpv://www.youtube.com/watch?v=KcCpmwzL4T4

Oficiálního Facebook for Android klienta hodnotím vesměs pozitivně. I přesto, že zatím obsahuje pár chyb, přičemž ona jazyková chyba, díky níž aplikaci nešla pár hodin vůbec spustit, byla velmi kritická. Prostředí klienta je ale svižné, chci říct až zdravě jednoduché. Ovládání je intuitivní, důležité je zvyknout si na to, jak jednotlivé části stánek reagují na doteky (vyskakovací okna, nová stránka). Měl bych ještě jednu výtku, a sice ke sdílení odkazů či videí. Pokud vložíte do okénka pro status nějaký odkaz, zobrazí se čistě jako odkaz, bez obvyklých doplňujících informací a náhledů. A nenašel jsem ani oblíbené políčko pro vyhledávání. A že zájem o aplikaci je veliký, dokazují čísla, asi dvanáct hodin po uvedení aplikace v marketu se počet stažení vyšplhal přes číslo deset tisíc.

archiv
O Autorovi - archiv

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)