Jak nakonec vypadá Android SDK 1.0

hero_Android_SDK

Je tomu již dva týdny, co byl oficiálně oznámen netrpělivě očekávaný T-Mobile G1. Od té doby T-Mobile již musel zněkolikanásobit počet telefonů distribuovaných skrze pre-sales objednávky, aby pokryl nečekaný zájem současných zákazníků. Spolu s vypuštěním G1 došlo ještě k jedné důležité události, a to vypuštění verze 1.0 Android SDK. Pro nadšence z řad mobilních uživatelů věc nezajímavá, pro nás vývojáře zcela zásadní. Po několika ochutnávkách Android SDK, které Google od listopadu 2007 vypustil mimojiné kvůli ADC, totiž přišla verze, u níž máte jistotu, že aplikace na ní vyvinuté budou spustitelné a funkční i na první vlně telefonů kompatibilních s Android 1.0 v čele právě s G1 (tedy spustitelné a funkční přinejmenším tak jako v prostředí emulátoru, který je součástí SDK).

Tím prvním, co asi zaujme při rozbalení balíku SDK, který můžete stáhnout na stránkách projektu Android, je velikost hlavního balíčku android.jar, který obsahuje aplikační framework (samozřejmě přeložený do bytecode). Od verze 0.9 se totiž zmenšil z 11MB na přibližně čtvrtinu. To je dáno jednak kompletním odstraněním neveřejných API, které byly ještě ve verzi 0.9 součástí distribuce, ale především odstraněním výkonného kódu Androida. Dřívější verze totiž obsahovali zkompilovaný v podstatě celý framework, který je také součástí image pro emulátor (zde již v Dalvik podobě), ale při psaní kódu a kompilaci vlastně ani není třeba. Redukce obsahu tak na jednu stranu znamená konec ilegální dekompilace kódu :-), na druhou stranu se nejedná o takový problém, neboť kompletní zdrojový kód má být k dispozici již v posledním čtvrtletím tohoto roku.

Při pohledu na shrnutí změn ve veřejné části API zjistíte, že API prošlo opravdu už jen drobnými změnami, jak bylo avizováno dříve. Oproti verzi 0.9 nejde o nic zásadního jako v případě prozatimního odstranění podpory Bluetooth. Za zmínku určitě stojí rozšíření podpory pro zvukové efekty ve třídách pro tvorbu uživatelského prostředí (ve společném předkovi všech view, tedy třídě android.view.View), stejně jako rozšíření podpory wifi o možnost udžování spojení i v době uživatelské nečinnosti. Přibyl také package android.test.mock, který umožňuje mockování některých základních stavebních bloků frameworku.

Jediným, co lze SDK v tuto chvíli trochu vytknout (kromě zmíněné dočasné absence Bluetooth a XMMP), je stav dokumentace. Vše důležité sice dokumentace plus-mínus obsahuje v sumářích, ale položková dokumentace API pokulhává a navíc ještě při releasu SDK 1.0 nebyly aktualizované některé texty popisující změněné části. To ale Google dohání s každým dalším buildem dokumentace a pokud bych si měl osobně vybrat, zda počkat s vypuštěním SDK 1.0 na perfektně vychytanou dokumentaci, jsem jednoznačně pro současný stav, kdy lze nedodstatečnou dokumentaci snadno nahradit např. na diskuzních fórech vývojářů pro Android, kde ochotně odpovídají a diskutují i sami tvůrci.

A jak že to teda vypadá Android SDK 1.0? Podívejte se sami.

Pokud byste rádi zkusili nějakou ukázku, která je již dobře funkční i s novým SDK 1.0, pak zkuste třeba http://code.google.com/p/apps-for-android/.

archiv
O Autorovi - archiv

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikaci Svět Androida

Proč (ne)vypnout aplikaci Svět Androida?

Články Petr Mišák Petr Mišák
6 min. uložit na později
image00

Vyvíjíme pro Android – úvod

Návody Tomáš Kypta Tomáš Kypta
10 min. uložit na později
obchod_play_ico (1)

WordMate – slovník do kapsy [aktualizováno]

archiv archiv archiv
3 min. uložit na později

Komentáře (1)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek