S jakou verzí Androidu jste začínali? (víkendová hlasovačka a diskuze)

hlasovacka_verze_ico

Minulý týden v pátek uplynulo sedm let od představení Androidu verze 1.0 a prvního chytrého telefonu s tímto OS (viz náš článek z roku 2013 První telefon s Androidem zítra oslaví pět let!). Někteří z vás možná pamatují doby, kdy četli první články o možnostech a schopnostech nového operačního systému. Další patřili mezi relativně malé množství šťastlivců, jež si Android 1.0 mohli vyzkoušet na vlastní kůži spolu s prvním telefonem HTC Dream/T-Mobile G1. Většina dnešních uživatelů ale začala naskakovat do rozjíždějícího se vlaku o něco později – ti, kteří rádi zkoušejí nové věci, začali s verzemi 2.x, mladší a konzervativnější často zachytili Android až v jeho čtvrté generaci.

První telefon s Androidem: HTC Dream/T-Mobile G1 První telefon s Androidem: HTC Dream/T-Mobile G1

Dnes můžeme s jistotou konstatovat, že systém se zeleným robotem ve znaku se během sedmi let stal silným a respektovaným hráčem v segmentu mobilních operačních systémů. Ač se přinejmenším zpočátku zdál být platformou, vhodnou především pro technicky orientované uživatele a “geeky”, podařilo se Googlu něco, co se předtím žádné jiné linuxové distribuci nepovedlo – dostat tento systém do rukou široké veřejnosti. Patrně největší zásluhu na tomto stavu má především čtvrtá generace, jež přišla s přívětivějším uživatelským rozhraním, ale také firma Samsung, která díky masivním investicím do reklamy prodala miliony telefonů s Androidem a jednu dobu byla doslova synonymem “dotekového telefonu.”

Pěkně zpracovanou historii Androidu přinesl loni server Ars Technica ve článku The history of Android.

První telefon s Androidem: HTC Dream/T-Mobile G1 První telefon s Androidem: HTC Dream/T-Mobile G1

Desátým dílem cyklu “Víkendová hlasovačka a diskuze” tedy chceme nám i našim čtenářům ukázat, jak na tom vlastně publikum SvětAndroida.cz je. Jedná se spíše o nováčky, nebo ostřílené uživatele s léty zkušeností? To se dozvíme relativně snadno z odpovědí na následující otázku.

Jaká verze Androidu byla vaše první?

V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své pocity z prvního setkání s operačním systémem Android. Pochlubte se, s jakým telefonem jste prožili své “androidí poprvé” a jaká verze Androidu na něm běžela!

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu “Víkendová hlasovačka a diskuze” ptali, jak důležitá je u mobilu odolnost proti vodě. Pro 12 % čtenářů je tento faktor natolik podstatný, že mobil bez deklarované odolnosti proti vodě by si “nikdy nekoupili.” Pro dalších 28 % je tento parametr podstatný, ale roli při výběru hrají také další faktory. Největší zastoupení měli v tomto případě čtenáři, pro které je voděodolnost “plusem” při rozhodování, nicméně podstatné jsou pro ně jiné parametry. 18 % respondentů odolnost telefonu proti vodě vůbec nezajímá a mobil si vybírá podle jiných parametrů.

Jak důležitá je u mobilu odolnost proti vodě? (víkendová hlasovačka) Jak důležitá je u mobilu odolnost proti vodě? (víkendová hlasovačka)

Hlasovačka tedy ukázala, že rozhodnutí výrobců vyrábět zařízení, která odolají vlivu vodního živlu, určitě nebylo střelbou mimo terč. Jen pro necelou pětinu našich čtenářů je tato vlastnost nepodstatná – pro drtivou většinu je přinejmenším výhodou.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (69)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek