Začaly přípravy ROM CyanogenMod 12, postavené na Androidu 5.0 Lollipop

cm12_ico

Vývojáři patrně nejpopulárnější alternativní ROM CyanogenMod začali oficiálně pracovat na přípravě nové verze s číslem 12. Vývojářský tým se nyní zabývá integrací vlastních funkcí a vylepšení do Androidu 5.0, stejně jako posuzováním kompatibility s různými zařízeními. Jako zdroj je použit kód Androidu 5.0, zveřejněný před týdnem v rámci projektu AOSP (Android Open Source Project) a údajně již byla prostudována veškerá související dokumentace.

Začaly přípravy ROM CyanogenMod 12, postavené na Androidu 5.0 Lollipop Začaly přípravy ROM CyanogenMod 12, postavené na Androidu 5.0 Lollipop

Lze předpokládat, že CyanogenMod 12, vycházející z Androidu 5.0 Lollipop, se v dohledné době objeví ve formě takzvaných “nočních sestavení” (“nightly builds”), což jsou denně aktualizovaná vydání, sloužící primárně k testování, jež ale nemusí být stoprocentně funkční a stabilní.

CyanogenMod 12, vycházející z Androidu 5.0 Lollipop, se v dohledné době objeví CyanogenMod 12, vycházející z Androidu 5.0 Lollipop, se v dohledné době objeví

Dodejme, že CyanogenMod je v podstatě čistý operační systém Android bez grafické nadstavby, vylepšený o některé funkce a se širšími možnostmi přizpůsobení vizuálního stylu. Vývojáři tvrdí, že ve srovnání s oficiálním vydáním firmwaru CyanogenMod zvyšuje výkon a spolehlivost operačního systému. V červnu 2014 byl CyanogenMod nainstalován na více než 12 milionech přístrojů.

CyanogenMod je v podstatě čistý operační systém Android bez grafické nadstavby CyanogenMod je v podstatě čistý operační systém Android bez grafické nadstavby

Novým Androidem se zabývají nejen vývojáři CyanogenModu – s integrací Androidu 5.0 Lollipop počítají také tvůrci dalších alternativních ROMek. Mezi nejvíce aktivní patří tým kolem OmniROM v čele s vývojářem, vystupujícím pod nickem XpLoDWilD. V tomto případě již existuje testovací firmware pro Nexus 7 (2013), byť zatím ještě nefunguje úplně ideálně.

OmniROM má testovací firmware pro Nexus 7 (2013) OmniROM má testovací firmware pro Nexus 7 (2013)

Jedním z hlavních důvodů pro instalaci alternativní ROM je možnost aktualizace starších zařízení na novou verzi systému. Dokončení oficiální verze výrobce přitom často trvá dlouhé měsíce. Mnoho starších zařízení navíc nedostává aktualizace, protože výrobce ukončil jejich podporu. Další argumenty pro i proti instalaci alternativní ROM najdete v našich článcích Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? [brainstorming] a Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? [reakce čtenářů].

Zdroje: Droider, ChezaSite, Android Next, Go2Android.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

kalkulacky_ico

SvětAndroida doporučuje: 4 kalkulačky

Aplikace Karel Kilián Karel Kilián
9 min. uložit na později

Komentáře (39)