Menu

Téměř každé zařízení s Androidem je ohroženo nějakým malwarem

Jedním z problémů, který pronásleduje Android, je malware v aplikacích. Podle operátora British Telecom (BT) více než třetina aplikací pro Android obsahuje nějakou formu malware. Jill Knesek, ředitelka BT pro bezpečnost, která původně pracovala jako bezpečnostní expertka pro FBI, to uvádí ve své zprávě, vycházející z analýzy tisícovky aplikací.

“Analyzovali jsme více než tisíc aplikací pro Android a třetina z nich je ohrožena nějakou formou aktivního nebo spícího malware. Téměř každé zařízení je ohroženo nějakým druhem malwaru, i když často není jasné, zda je ten kód aktivní, nebo co dělá.”

Ačkoli výsledky nejsou v zásadě překvapivé, vyvstávají nad zprávou poměrně důležité otázky – nikde totiž není definováno, co přesně se rozumí pod pojmem “malware”. Ani sama autorka nenabízí konkrétní důkazy na podporu svého tvrzení. Redaktoři Forbesu se pokusili kontaktovat British Telecom s prosbou o vyjádření, ale nedostali odpověď. Dá se předpokládat, že termínem “malware” jsou míněny například programy, odesílající nějaká data bez vědomí uživatele, případně že k testování byly vybrány aplikace nedůvěryhodných vývojářů, či z neoficiálních zdrojů. Přesto tyto typy studií mohou vyvolat údiv, nebo dokonce obavy (leckdy zbytečné).

Není pochyb o tom, že malware je na Androidu na vzestupu, ale toto prohlášení jde daleko dál než cokoliv, co jsme dosud publikovali.

Zdroje: Talk Android, Forbes.

 

Komentáře

dedek.ivo

dedek.ivo

30.7.2012 8:29

Jestli mě paměť nešálí, za malware byla označena i fce zobrazování reklamy u free verzí programů. Pak je to jasné.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 13

30.7.2012 8:52

Jej, ten nadpis mi zní skoro jako “Každému účastníkovi silničního provozu hrozí dopravní nehoda.” :)

Hrozby jsou a budou, podle mě je to ale zase dost nafouknoutá bublina jako na PC, aby si vydělávaly antivirové firmy. Super je třeba MIUI ROM, která má v sobě firewall a hlídač oprávnění, takže ihned práská, když nějaká aplikace chce nestandardní práva. Krása.

lukas

lukas

30.7.2012 8:56

Zase sa hrate na Halloween a strasite deti ? ja si stahujem apk aj z netu este sa mi nic nestalo.A mam lookout takze ta pravdepodobnost ze by som chytil vir je mala.

ruups

ruups

30.7.2012 9:20

ked sa k tomu prida bloatware stedro rozdavany vyrobcami a operatormi tak sa android stava platformou, ktorej je lepsie sa vyhnut na siroko na daleko….

Kvirda

Kvirda

30.7.2012 11:27

no já newím co to je ale jelikož na Xperia P neni kompatibilni amazing spiderman tak sem ho sosl z neofic a nejde za boha odinstalovat a samo ze ani spustit ma nekdo radu ? teda krom toho netahat neof..

anywherehome

anywherehome

30.7.2012 12:24

tak si pořiďte Apple, když nechcete svobodu ;) (ale pozor, tam ani nemáte možnost vidět, co aplikace vůbec dělají, dle poslední zprávy je přes 40 % populárních aplikací škodlivých = berou si o vás informace bez jediné zmínky, což na androidu prostě nejde)
svobodá má své problémy, ale když si člověk dává pozor, tak prostě na silnici nenabourá ;)

anywherehome

anywherehome

30.7.2012 12:25
anywherehome

anywherehome

30.7.2012 12:34

a co takhle článek
“Téměř každé zařízení od Apple je NAKAŽENO nějakým malwarem”
to je závažnější:
http://www.phonearena.com/news/40-of-iOS-apps-invade-your-privacy-without-permission-reveals-app-before-getting-pulled_id32483

bkf1

bkf1

30.7.2012 15:17

Anywherehome: “když si člověk dává pozor, tak prostě na silnici nenabourá ;)”
TEZKO… HODNE TEZKO bych to rekl lepe ;-) Kdyz je clovek idiot, tak se neni cemu divit, ze se rozseka :)

RSS (komentáře k článku)