Téměř každé zařízení s Androidem je ohroženo nějakým malwarem

malware

Jedním z problémů, který pronásleduje Android, je malware v aplikacích. Podle operátora British Telecom (BT) více než třetina aplikací pro Android obsahuje nějakou formu malware. Jill Knesek, ředitelka BT pro bezpečnost, která původně pracovala jako bezpečnostní expertka pro FBI, to uvádí ve své zprávě, vycházející z analýzy tisícovky aplikací.

“Analyzovali jsme více než tisíc aplikací pro Android a třetina z nich je ohrožena nějakou formou aktivního nebo spícího malware. Téměř každé zařízení je ohroženo nějakým druhem malwaru, i když často není jasné, zda je ten kód aktivní, nebo co dělá.”

Ačkoli výsledky nejsou v zásadě překvapivé, vyvstávají nad zprávou poměrně důležité otázky – nikde totiž není definováno, co přesně se rozumí pod pojmem “malware”. Ani sama autorka nenabízí konkrétní důkazy na podporu svého tvrzení. Redaktoři Forbesu se pokusili kontaktovat British Telecom s prosbou o vyjádření, ale nedostali odpověď. Dá se předpokládat, že termínem “malware” jsou míněny například programy, odesílající nějaká data bez vědomí uživatele, případně že k testování byly vybrány aplikace nedůvěryhodných vývojářů, či z neoficiálních zdrojů. Přesto tyto typy studií mohou vyvolat údiv, nebo dokonce obavy (leckdy zbytečné).

Není pochyb o tom, že malware je na Androidu na vzestupu, ale toto prohlášení jde daleko dál než cokoliv, co jsme dosud publikovali.

Zdroje: Talk Android, Forbes.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)