Steve Jobs se opřel do (ne)otevřenosti Androida

No Image-02

Steve Jobs se na “earning calls” Applu (telekonference, kdy firmy diskutují o svých finančních výsledcích) opět pustil do Googlu a jeho Androida, tentokrát však nezvykle tvrději. Steve se nechal slyšet, že Android je pouze “komodita” a ke své argumentaci používá aplikaci “Twitterdeck” (ano, měl na mysli TweetDeck) a obtíže vývojářů při vývoji pro různé telefonní platformy (především pak pro různé verze Androida, kterých je podle jeho slov 100 na 244 zařízeních). Jinými slovy, Steve vzkázal světu, že jeho iOS je ten jediný správný systém, všechny ostatní jsou podřadné. Dále (opět) neopomněl zmínit otevřenost Androida, která podle Jobse vlastně neexistuje, protože každý výrobce nebo operátor si systém upraví podle vlastních představ, načež vyzval výrobce telefonů s Androidem, aby zveřejnili čísla prodeje. Nazývá to “smokescreen” (kouřová clona), kterou Google používá ke skrytí roztříštěnosti Androida před zákazníkem. Ovšem jak správně poznamenal server AndroidCentral, obyčejnému zákazníkovi je to jedno, nebo tomu dokonce vůbec nerozumí.

Vedoucí vývoje Androida Andy Rubin si pro odpověď založil účet na Twitteru a jeho první Tweet zněl:

the definition of open: “mkdir android ; cd android ; repo init -u git://android.git.kernel.org/platform/manifest.git ; repo sync ; make”

Čímž pohřbil veškeré Jobsovy argumenty o neotevřenosti Androida (pro Linuxu neznalé – tato série příkazů ukazuje, jak jednoduše si lze Android stáhnout a sám si ho zkompilovat, eventuélně upravit apod.).

Podobně na Twitteru odpověděl vývojář TweetDecku:

Did we at any point say it was a nightmare developing on Android? Errr nope, no we didn’t. It wasn’t.

Tedy volně přeloženo: Řekli jsme někdy, že vývoj pro Android byla noční můra? Errr ne, neřekli. Nebyla.

Vypadá to, že Steve Jobs začíná mít z Androida skutečně nahnáno. Ve svém earning call, krom zpochybnění téměř všech čísel Googlu, také nepřímo přiznal, že Android je opravdu konkurence jak v boji o vývojáře, tak v boji o zákazníky.

Celý earning call si můžete poslechnout v původním znění zde:

Steve Job’s Epic 5-Minute Anti-Google Rant

Steve Job's Epic 5-Minute Anti-Google Rant

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (48)